Przejdź do zawartości

Medal Zasługi dla Krwiodawstwa (Luksemburg)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Medal Zasługi dla Krwiodawstwa
Médaille du Mérite
pour le don du sang
Rewers
Rewers medalu brązowego
Baretka
Baretka
Ustanowiono

1979

Wydano

Stan na koniec 2015:[1]
3.085 (złoty)
10.097 (srebrny)
17.629 (brązowy)

Medal Zasługi dla Krwiodawstwa (fr. Médaille du Mérite pour le don du sang) – ustanowione w 1979, odznaczenie państwowe Wielkiego Księstwa Luksemburga.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Trójstopniowy medal został ustanowiony przez wielkiego księcia Jana dekretem z 22 października 1979[2], na wniosek ministra zdrowia Luksemburga. Medal jest nadawany wyłącznie honorowym dawcom krwi, przez wielkiego księcia Luksemburga, na wniosek ministra zdrowia, zaopiniowany przez radę odznaczenia. Rada ta pierwotnie składała się z 5 osób. Zostało to zmienione dekretem z 4 lutego 1985[3] i obecnie radę tworzy 7 członków, z których minimum 6 jest wymaganych do wydania opinii. Członkowie rady są mianowani na 4 letnią kadencję i mogą być mianowani na kolejną. Obecna rada została mianowana 17 lutego 2016. Medalem mogą zostać odznaczeni również cudzoziemcy, jeśli oddali krew uznanej organizacji luksemburskiej.

Medal posiada 3 stopnie:

  • Medal pozłacany
  • Medal srebrny
  • Medal brązowy

Według informacji Luksemburskiego Czerwonego Krzyża medal brązowy przysługuje za dwudziestokrotne oddanie krwi, srebrny za czterdziestokrotne, a pozłacany za osiemdziesięciokrotne[1], ale takie wymagania nie są zawarte w dekrecie ustanawiającym medal. Od ustanowienia medalu w 1979 do 11 czerwca 2016 (dzień w którym zostały nagrodzone kolejne osoby) zostało nagrodzone: 17.629 osób medalem brązowym, 10.097 osób medalem srebrnym i 3.085 osób medalem pozłacanym[1]. Odznaczenia są wręczane przez wielką księżnę Luksemburga. Każdego roku są odznaczane kolejne osoby. Ok. 400 osób zostało odznaczonych 21 października 2017[4].

Insygnia

[edytuj | edytuj kod]

Oznaką jest emaliowany na czerwono krzyż Czerwonego Krzyża, zwieńczony koroną, z nałożonymi plakietkami w kształcie rombu. Na plakietce znajdującej się na awersie znajduje się herb wielkiej księżnej Luksemburga, który stanowią 3 połączone herby z lwami. W lewej górnej ćwiartce znajduje się lew, herb Nassau, w lewej dolnej znajduje się lew, herb Luksemburga, a w prawej połowie znajduje się lew, herb Belgii. Na plakietce znajdującej się na rewersie jest umieszczony profil wielkiej księżnej Józefiny Szarlotty, zwrócony na lewo, otoczony napisem S.A.R Joséphine Charlotte Grande-Duchesse de Luxembourg (J.K.W. Józefina Szarlotta Wielka Księżna Luksemburga). Plakietki, krawędzie krzyża i korona są, w zależności od stopnia, pozłacane, srebrne lub brązowe. Medal jest noszony na białej wstążce z czerwonym paskiem pośrodku i obustronnymi niebiesko-biało-czerwonymi bordiurami.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Strona luksemburskiego CK

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]