Przejdź do zawartości

Order Zasługi Wielkiego Księstwa Luksemburga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Order Zasługi Wielkiego Księstwa Luksemburga
Ordre de Mérite du Grand-Duché de Luxembourg
Awers
Awers insygniów Komandora
Awers
Awers insygniów Kawalera
Gwiazda
Gwiazda Krzyża Wielkiego
Baretka
Baretka Krzyża Wielkiego
Baretka
Baretka Wielkiego Oficera
Baretka
Baretka Komandora
Baretka
Baretka Oficera
Baretka
Baretka Kawalera
Baretka
Baretka Krzyża Zasługi
Ustanowiono

23 stycznia 1961

Order Zasługi Wielkiego Księstwa Luksemburga (fr.: Ordre de Mérite du Grand-Duché de Luxembourg) – najmłodsze luksemburskie odznaczenie za zasługi, ustanowione w 1961 jako order państwowy (w przeciwieństwie do drugiego luksemburskiego orderu Zasługi Adolfa de Nassau, który jest orderem domowym).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Order został ustanowiony 23 stycznia 1961 przez ostatnią władczynię Luksemburga z dynastii Nassau Charlotte i może być nadawany zarówno Luksemburczykom jak cudzoziemcom za wybitne osiągnięcia zawodowe oraz sukcesy w służbie państwowej. Posiada pięć klas według znanego schematu Legii Honorowej, od Wielkiego Krzyża do Krzyża Kawalerskiego, oraz związany z nim Krzyż Zasługi.

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

Insygnia orderu to oznaka I–V klasy, gwiazdy I i II klasy oraz Krzyż Zasługi. Oznaką jest krzyż typu kawalerskiego, emaliowany na biało z niebieskim obramowaniem, złoty dla I – IV klasy i srebrny dla V klasy. W medalionie środkowym awersu znajduje się godło państwowe, lew luksemburski otoczony zielonym wieńcem laurowym, a w medalionie rewersu ukoronowany monogram założycielki z podwójnym, splecionym „C”. Oznaka, w przeciwieństwie do wszystkich innych orderów Luksemburga (zawieszonych na koronie królewskiej), posiada tylko proste kółko jako zawieszkę.

Gwiazda I klasy jest złota, dwunastopromienna, i nosi na sobie awers oznaki. Gwiazda II klasy ma taki sam kształt, ale jest srebrna.

Krzyż Zasługi wykonywany w złoconym srebrze ma tę samą formę jak oznaka, ale nie jest emaliowany i posiada promienie między swymi ramionami.

Order noszony jest na bordowej wstążce z obustronnymi niebiesko-białymi bordiurami (barwy flagi Luksemburga), przy I klasie na wielkiej wstędze z prawego ramienia na lewy bok.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Zasługi (Luksemburg).
 Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Orderem Zasługi (Luksemburg).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paul Hieronymussen, Orders, Medals and Decorations of Britain and Europe in Colour, London 1978

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]