Medal za Zasługi (Badenia-Wirtembergia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Medal za Zasługi
dla Badenii-Wirtembergii
Verdienstmedaille
des Landes Baden-Württemberg
Rewers
Rewers insygniów medalu
Baretka
Baretka
Ustanowiono 26 listopada 1974
Wielkość 26 mm
Kruszec złoto

Medal za Zasługi dla Badenii-Wirtembergii (niem. Verdienstmedaille des Landes Baden-Württemberg) – odznaczenie za zasługi dla kraju związkowego RFN Badenii-Wirtembergii.

Historia[edytuj]

Medal został ustanowiony 26 listopada 1974 przez prezesa Rady Ministrów Badenii-Wirtembergii jako "nagroda za wybitne zasługi dla kraju Badenia-Wirtembergia i jego ludności, szczególnie w dziedzinach politycznej, społecznej, kulturalnej i gospodarczej". Może być nadawany także cudzoziemcom. Grono żyjących odznaczonych medalem nie może przekroczyć liczby 1000 osób. Uprawnienia do podania kandydatury do odznaczenie mają: marszałek landtagu, ministrowie rządu krajowego oraz wszyscy obywatele kraju federalnego, którzy mogą składać wnioski poprzez lokalnych burmistrzów i landratów (starostów), ci zaś je opiniują i skierowują do rządu krajowego. Medalu otrzymać nie mogą osoby skazane za przestępstwo, medal może być odebrany decyzją prezesa Rady Ministrów, jeśli posiadacz popełni przestępstwo. Medalu nie można otrzymać za działalność gospodarczą we własnej firmie.

Jako jedyny niemiecki kraj związkowy Badenia-Wirtembergia posiada medal jako swe odznaczenie, we wszystkich innych landach ustanowiono ordery krajowe.

Insygnia[edytuj]

Oznaka odznaczenia to jednoklasowy medal o średnicy 26 mm. Na awersie widnieje herb kraju Badenia-Wirtembergia, pod nim znajduje się napis: "Baden-Württemberg". Na rewersie widnieje napis: "Für Verdienste" i stylizowana gałązka laurowa. Medal jest noszony na lewej piersi na żółtej wstędze z szerokim czarnym paskiem z prawej strony (barwy flagi Badenii-Wirtembergii), przez kobiety na damskiej kokardzie nad lewą piersią poniżej obojczyka. Od 1975 do 1980 medal był bity w złocie drugiej próby (750), od tego roku wykonywany jest w złocie szóstej próby (333).

Do 2007 medalem odznaczono 1653 osoby, obecnie posiada go 817 osób. 19 marca 2007 medal otrzymał Henry Kissinger, obecnie jedyny cudzoziemiec w gronie odznaczonych. Posiada go także Anne-Sophie Mutter.

Bibliografia[edytuj]