Megawati Soekarnoputri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Megawati Soekarnoputri
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 stycznia 1947
Yogyakarta
Prezydent Indonezji
Okres od 23 lipca 2001
do 20 października 2004
Poprzednik Abdurrahman Wahid
Następca Susilo Bambang Yudhoyono
Signature of Megawati Soekarnoputri.svg
Odznaczenia
Order Flagi Narodowej I klasy (KRL-D)

Megawati Soekarnoputri, Megawati Sukarnoputri (ur. 23 stycznia 1947) – indonezyjska polityk, przewodnicząca Demokratycznej Partii Indonezji – Walka oraz prezydent Indonezji w latach 2001–2004.

Córka pierwszego prezydenta Indonezji, Sukarno. Po odsunięciu od władzy jej ojca prowadziła życie rodzinne z daleka od polityki, mimo iż była przewidywana przez Sukarno na kontynuatorkę jego linii politycznej. W 1987 wstąpiła do Indonezyjskiej Partii Demokratycznej, w 1993 została przywódczynią partii. Tradycje rodzinne uczyniły z niej popularną postać na scenie politycznej; w 1996 reżim prezydenta Suharto zmusił ją do ustąpienia z funkcji szefa partii i odsunął od udziału w wyborach powszechnych w 1997. W 1999 roku Megawati Sukarnoputri założyła nowe ugrupowanie pod nazwą Demokratyczna Partia Indonezji – Walka.

Po ustąpieniu Suharto jego następca Jusuf Habibie rozpisał nowe wybory parlamentarne, które partia Sukarnoputri wygrała (czerwiec 1999); wkrótce ustąpił z funkcji prezydenta także Habibie, a nowym szefem państwa wybrano w październiku 1999 Gusa Dura. Megawati Sukarnoputri została wybrana na urząd wiceprezydenta Indonezji; w lipcu 2001 parlament odsunął schorowanego i skompromitowanego aferami korupcyjnymi otoczenia Wahida i przekazał urząd prezydenta Sukarnoputri.

W drugiej turze wyborów prezydenckich przegrała z Susilo Yudhoyono i nie została wybrana na kolejną kadencję we wrześniu 2004.