Megawati Soekarnoputri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Megawati Soekarnoputri
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

23 stycznia 1947
Yogyakarta

Prezydent Indonezji
Okres

od 23 lipca 2001
do 20 października 2004

Poprzednik

Abdurrahman Wahid

Następca

Susilo Bambang Yudhoyono

podpis
Odznaczenia
Order Flagi Narodowej I klasy (KRL-D)

Megawati Soekarnoputri, Megawati Sukarnoputri (ur. 23 stycznia 1947) – indonezyjska polityk, przewodnicząca Demokratycznej Partii Indonezji – Walka oraz prezydent Indonezji w latach 2001–2004.

Córka pierwszego prezydenta Indonezji, Sukarno. Po odsunięciu od władzy jej ojca prowadziła życie rodzinne z daleka od polityki, mimo iż była przewidywana przez Sukarno na kontynuatorkę jego linii politycznej. W 1987 wstąpiła do Indonezyjskiej Partii Demokratycznej, w 1993 została przywódczynią partii. Tradycje rodzinne uczyniły z niej popularną postać na scenie politycznej; w 1996 reżim prezydenta Suharto zmusił ją do ustąpienia z funkcji szefa partii i odsunął od udziału w wyborach powszechnych w 1997. W 1999 roku Megawati Sukarnoputri założyła nowe ugrupowanie pod nazwą Demokratyczna Partia Indonezji – Walka.

Po ustąpieniu Suharto jego następca Jusuf Habibie rozpisał nowe wybory parlamentarne, które partia Sukarnoputri wygrała (czerwiec 1999); wkrótce ustąpił z funkcji prezydenta także Habibie, a nowym szefem państwa wybrano w październiku 1999 Gusa Dura. Megawati Sukarnoputri została wybrana na urząd wiceprezydenta Indonezji; w lipcu 2001 parlament odsunął schorowanego i skompromitowanego aferami korupcyjnymi otoczenia Wahida i przekazał urząd prezydenta Sukarnoputri.

W drugiej turze wyborów prezydenckich przegrała z Susilo Yudhoyono i nie została wybrana na kolejną kadencję we wrześniu 2004.