Mewa polarna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mewa polarna
Larus glaucoides[1]
B. Meyer, 1822
Mewa polarna
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Infragromada ptaki neognatyczne
Rząd siewkowe
Rodzina mewowate
Rodzaj Larus
Gatunek mewa polarna
Podgatunki
 • L. g. thayeri W.S. Brooks, 1915
 • L. g. glaucoides B. Meyer, 1822
 • L. g. kumlieni Brewster, 1883
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Mewa polarna[3] (Larus glaucoides) – gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny mewowatych (Laridae), zamieszkujący w zależności od podgatunku[3]:

 • mewa arktyczna (L. glaucoides thayeri) – północna Kanada od Wyspy Banksa do północnej Nowej Zelandii i północnej Ziemii Baffina (na wschód do okolic Home Bay), na północ przez Wyspy Ellesmere’a do zachodniej Grenlandii (w pobliżu Qaanaaq). Zimuje na wybrzeżu Pacyfiku od południowo-zachodniej Kanady (Kolumbia Brytyjska) do północno-zachodniego Meksyku (Kalifornia Dolna); regularnie, ale niezbyt powszechnie pojawia się w regionie Wielkich Jezior[4].
 • mewa polarna (Larus glaucoides glaucoides) – Grenlandia i być może północno-zachodnia Kanada. Zimuje na północnym Atlantyku. Do Polski zalatuje sporadycznie.
 • mewa śnieżna (Larus glaucoides kumlieni) – południowa Europa i Azja południowo-zachodnia oraz wschodnia Kanada. Zimuje w basenie Morza Śródziemnego i Kaspijskiego oraz na Atlantyku.
Cechy gatunku 
Wyraźny jedynie dymorfizm wiekowy. Dorosłe ptaki białe, o bladopopielatym grzbiecie i skrzydłach. Końce skrzydeł również białe. Dziób żółty z czerwoną plamka, nogi różowe. Od mewy bladej (Larus hyperboreus) różni się delikatniejszym dziobem i czerwoną obrączką wokół oka w okresie godowym. Osobniki młodociane w pierwszym roku szarobrązowe z ciemnymi plamkami, nogi różowe, dziób do połowy czarny, o różowej nasadzie. Szatę ostateczną osiągają w 4. roku życia. Mewa śnieżna L. g. kumlieni, która przez wiele lat uważana była za podgatunek mewy białogłowej (Larus cachinnans), od podgatunku nominalnego różni się ciemniejszym grzbietem i skrzydłami, końcówkami skrzydeł często czarnymi o białych plamkach i żółtymi nogami.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 50-66 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 115-140 cm
waga ok. 820-1100 g
Biotop 
Morskie wybrzeża, zapuszczając się niekiedy kilka kilometrów w głąb lądu. Zimuje na pełnym morzu, rzadziej nad brzegami rzek i jezior.
Gniazdo 
Na klifie, tworzy niewielkie kolonie.
Jaja 
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając 1-3 szarobrązowawych jaj pokrytych ciemnymi cętkami.
Wysiadywanie 
Jaja wysiadywane są przez okres 28-30 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta pierzą się w wieku 35-40 dni.
Pożywienie 
Wszystkożerna. Poza bezkręgowcami i drobnymi kręgowcami, zarówno lądowymi jak i wodnymi, pożera również odpadki, a także rośliny.
Ochrona 
W Polsce objęta ścisłą ochroną gatunkową[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Larus glaucoides, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
 2. BirdLife International 2016, Larus glaucoides [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2017 [online], wersja 2017-1 [dostęp 2017-08-11] (ang.).
 3. a b Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Podrodzina: Larinae Rafinesque, 1815 - mewy (wersja: 2017-07-09). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2017-08-11].
 4. J. Burger, M. Gochfeld, M. & E.F.J. Garcia: Thayer's Gull (Larus thayeri). W: J. del Hoyo, A. Elliott, J. Sargatal, D.A. Christie & E. de Juana (red.): Handbook of the Birds of the World Alive. Barcelona: Lynx Edicions, 2017. [dostęp 2017-08-11]. (ang.)
 5. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. z 2014 r. poz. 1348)