Zatoka Hudsona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zatoka Hudsona
baie d'Hudson (fr.)
Hudson Bay (ang.)
Ilustracja
zdjęcie satelitarne Zatoki Hudsona
Państwo  Kanada
Lokalizacja Ocean Arktyczny
Powierzchnia 819 000 km²
Wymiary 1370 × 1050 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

112 m
274 m
Zasolenie 23 - 30‰
Cieki wodne uchodzące Nelson, Winisk, Missinaibi, Albany, Quoich
Miejscowości nadbrzeżne Churchill, Fort Severn, Winisk, Fort Albany
Wyspy Wyspy Belcher
Mapka zatoki
mapa Zatoki Hudsona
Położenie na mapie Kanady
Mapa konturowa Kanady, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zatoka Hudsona”
Ziemia60°N 85°W/60,000000 -85,000000

Zatoka Hudsona (ang. Hudson Bay, fr. Baie d'Hudson) – zatoka w Ameryce Północnej, głęboko wcinająca się w kontynent i wypełniająca większość nieckowego zagłębienia w Tarczy Kanadyjskiej, oddzielona od Atlantyku półwyspem Labrador. Część Oceanu Arktycznego. Ze względu na swój znaczny rozmiar, może być uznawana za morze śródlądowe. Z Atlantykiem połączona Cieśniną Hudsona, a z Oceanem Arktycznym – systemem cieśnin (poprzez Basen Foxe’a). Zatoka do 8 miesięcy w roku jest pokryta lodem. Nazwa zatoki pochodzi od nazwiska jej odkrywcy, angielskiego żeglarza Henry’ego Hudsona.

  • powierzchnia – 819 tys. km² (według różnych źródeł od ok. 500 do ok. 1200 tys. km²)
  • maksymalna głębia – 274 m (według różnych źródeł od ok. 250 do ok. 300 m)
  • średnia głębokość – 112 m
  • wysokość pływów – od 5 do 8 m

Wybrzeża akwenu niskie, skaliste i niedostępne. W obszarze Niziny Hudsońskiej bagniste. W południowej części posiada wyraźnie zarysowaną Zatokę Jamesa. W północnej i we wschodniej części zatoki znajdują się wyspy i archipelagi: Southampton, Coatsa, Mansela, Wyspy Ottawa, Wyspy Belchera oraz Akimiski.

Zlewisko Zatoki Hudsona obejmuje obszar 3 861 400 km²[1]. Najważniejszymi rzekami uchodzącymi do zatoki są Nelson, wchodząca w skład dużego systemu rzecznego rzeki Saskatchewan i Churchill, płynące w kierunku wschodnim od Kontynentalnego działu wodnego Ameryki Północnej, jak również wpływająca po drugiej stronie zatoki (w prowincji Quebec) La Grande Rivière[2]. Inne rzeki uchodzące do Zatoki Hudsona to między innymi: Thelon, Hayes, Severn, Winisk, Attawapiskat, Albany, Moose. Największymi osadami na wybrzeżach zatoki są Rankin Inlet, Arviat, Inukjuak, Puvirnituq, Churchill.

Temperatura wód powierzchniowych Zatoki Hudsona zimą spada poniżej 0 °C zaś latem wynosi od 3 °C w północnej części do 9 °C w południowej. Pokrywa lodowa utrzymuje się od grudnia do początków czerwca. Średnie zasolenie wód powierzchniowych wynosi od 23‰ na południowym zachodzie do 30‰ w części północnej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. What is “Rupert’s Land”? (ang.). uwinnipeg.ca. [dostęp 2016-11-17].
  2. Canada’s watersheds (ang.). canadiangeographic.com. [dostęp 2016-11-17].