Zatoka Hudsona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zatoka Hudsona
baie d'Hudson (fr.)
Hudson Bay (ang.)
zdjęcie satelitarne Zatoki Hudsona
zdjęcie satelitarne Zatoki Hudsona
Państwo  Kanada
Lokalizacja Ocean Arktyczny
Powierzchnia 819 000 km²
Wymiary 1370 × 1050 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

112 m
274 m
Zasolenie 23 - 30‰
Cieki wodne uchodzące Nelson, Winisk, Missinaibi, Albany, Quoich
Miejscowości nadbrzeżne Churchill, Fort Severn, Winisk, Fort Albany
Wyspy Wyspy Belcher
Położenie na mapie Kanady
Mapa lokalizacyjna Kanady
Zatoka Hudsona
Zatoka Hudsona
Ziemia 60°N 85°W/60,000000 -85,000000
mapa Zatoki Hudsona
mapa Zatoki Hudsona

Zatoka Hudsona (ang. Hudson Bay, fr. Baie d'Hudson) – zatoka w Ameryce Północnej, głęboko wcinająca się w kontynent i wypełniająca większość nieckowego zagłębienia w Tarczy Kanadyjskiej, oddzielona od Atlantyku półwyspem Labrador. Część Oceanu Arktycznego. Ze względu na swój znaczny rozmiar, może być uznawana za morze śródlądowe. Z Atlantykiem połączona Cieśniną Hudsona, a z Oceanem Arktycznym systemem cieśnin poprzez Basen Foxe’a. Zatoka przez 8 miesięcy w roku jest pokryta lodem. Nazwa zatoki pochodzi od nazwiska jej odkrywcy, angielskiego żeglarza Henry’ego Hudsona

  • powierzchnia – 819 tys. km² (według różnych źródeł od ok. 500 do ok. 1200 tys. km²)
  • maksymalna głębia – 274 m (według różnych źródeł od ok. 250 do ok. 300 m)
  • średnia głębokość – 112 m
  • wysokość pływów - od 5 do 8 m

Wybrzeża akwenu niskie, skaliste i niedostępne. W obszarze Niziny Hudsońskiej bagniste. W południowej części posiada wyraźnie zarysowaną Zatokę Jamesa. W północnej i we wschodniej części zatoki znajdują się wyspy i archipelagi: Southampton, Coatsa, Mansela, Wyspy Ottawa, Wyspy Belchera oraz Akimiski.

Zlewisko Zatoki Hudsona obejmuje obszar 3,6 mln km². Najważniejszą rzeką uchodzącą do zatoki jest Nelson, będąca kontynuacją rzeki Saskatchewan. Inne rzeki uchodzące do Zatoki Hudsona to: Thelon, Churchill, Hayes, Severn, Winisk, Attawapiskat, Albany, Moose. Szacuje się, że średni roczny dopływ wód pochodzących z uchodzących rzek wynosi 150-160 km³. Największymi osadami na wybrzeżach zatoki są Churchill, Port Nelson i Moosonee.

Temperatura wód powierzchniowych Zatoki Hudsona zimą spada poniżej 0 °C zaś latem wynosi od 3 °C w północnej części do 9 °C w południowej. Pokrywa lodowa utrzymuje się od grudnia do początków czerwca. Średnie zasolenie wód powierzchniowych wynosi od 23‰ na południowym zachodzie do 30‰ w części północnej.