Miðvágs kommuna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miðvágur
Miðvágs
gmina
Państwo

 Dania

Terytorium zależne

 Wyspy Owcze

Region

Region Vágar

Siedziba

Miðvágur

Powierzchnia

48 markatal
47 km²

Populacja 
• liczba ludności


1 100[1]

• gęstość

21,7 os./km²

Adres urzędu:
Jatnavegur 2
FO-370 Miðvágur
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba wysp

1

Położenie na mapie Wysp Owczych
Położenie na mapie
Strona internetowa

Miðvágs kommuna jest ósmą co do wielkości gminą na Wyspach Owczych, terytorium autonomicznego Danii. Zamieszkuje ją 1100 mieszkańców[1], co daje jej dziesiątą pozycję na archipelagu. Zmniejszenie ilości gmin, wedle polityki redukcyjnej farerskiego parlamentu, na początku 2005 roku nie wpłynęło na gminę Miðvágur.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Miðvágs kommuna zajmuje centralną część wyspy Vágar, południowo-zachodnią granicą stykając się z jeziorem zwanym po tej jego stronie Leitisvatn, największym spośród wszystkich zbiorników tego typu na Wyspach Owczych. Podążając dalej na północ można dotrzeć do granicy z większą gminą Sørvágur, zaś cała wschodnia granica styka się z Sandavágs kommuną. Zarówno północna, jak i południowa część graniczą z Oceanem Atlantyckim.

Osady gminy Miðvágur[edytuj | edytuj kod]

Miasto Miðvágur od strony kościoła.
  • Miðvágur jest największym choć nie najważniejszym miastem na całej wyspie Vágar, a tym samym i w swej gminie. Opodal znajduje się lotnisko Vágar, w mieście Sørvágur, co oddaje temu miastu prym w tej części archipelagu. Mimo pozornego braku atrakcyjności populacja miasta rośnie w przeciwieństwie do sąsiedniego Sørvágur. Miasteczko to posiada główny ośrodek informacji turystycznej na wyspie, a także jeden z najstarszych budynków archipelagu o barwnej historii. W mieście mieszka aktualnie 1046 obywateli[1].
Osada Vatnsoyrar.
  • Vatnsoyrar jest maleńką miejscowością na północnym wybrzeżu jeziora Leitisvatn. Osadę założono w 1921 roku, jako pierwszą miejscowość na całym archipelagu niemającej bezpośredniego dostępu do słonej wody. Jej nazwa ma wiele wspólnego ze specyficznym, jak na farerskie warunki, położeniem, albowiem "vatn", po farersku, podobnie jak w wielu innych językach skandynawskich oznacza "jezioro". Miejscowość zamieszkuje obecnie 54 ludzi[1].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]