Międzynarodowa Rada Muzyki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Międzynarodowa Rada Muzyki, ang. International Music Council (IMC) – niezależna pozarządowa organizacja międzynarodowa stworzona w roku 1949 jako ciało doradcze UNESCO w sprawach muzyki. Jej siedzibą jest Paryż, a głównym celem ułatwianie rozwoju i promocji międzynarodowego muzykowania.

W skład Rady wchodzi obecnie siedemdziesiąt sześć komitetów narodowych, trzydzieści cztery organizacje o charakterze międzynarodowym oraz trzydzieści pięć osób i członków honorowych - wykonawców, kompozytorów i wykładowców. Jest reprezentowana przez rady regionalne w Europie, Afryce, świecie arabskim, Amerykach i w Azji, Australazji i Oceanii. Celem tych rad jest rozwój i wspieranie programów stworzonych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb członków IMC i ich partnerów w poszczególnych regionach. Dzięki nim oraz członkom IMC współpracuje z ponad tysiącem organizacji związanych z muzyką na całym świecie.

Jednym z powszechnie znanych i regularnym rodzajem jej działalności jest coroczna Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów, spotkanie oferujące przedstawicielom mediów radiowo-telewizyjnych szansę na promocję dzieł muzyki współczesnej.

IMC wprowadziła także Międzynarodowy Dzień Muzyki, który corocznie świętowany jest na całym świecie w dniu 1 października.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]