Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych
ilustracja
Dzień

6 lutego

Państwa

 ONZ,
 Unia Europejska

Typ święta

międzynarodowe

Znaczenie

walka z obrzezaniem kobiet

Podobne święta

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

Rozpowszechnienie klitoridektomii (obrzezania kobiet) w różnych regionach Afryki.

Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych (ang. International Day of Zero Tolerance to Female Genital Mutilation) – święto obchodzone corocznie od 2003 w dniu 6 lutego, z inicjatywy pierwszej damy Nigerii Stelli Obasanjo[1] (pełniła tę funkcję w latach 1999–2005)[2], proklamowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2006 roku[3].

Celem obchodów jest podniesienie świadomości na temat brutalnego, zagrażającemu zdrowiu i życiu, rytuału obrzezania kobiet (ang. female genital mutilation, FGM), funkcjonującego głównie w państwach Afryki[a] zwrócenie uwagi na potrzebę wspierania podmiotów społeczeństwa obywatelskiego, a w szczególności organizacji kobiet pracujących w obrębie swoich społeczności na rzecz położenia kresu przemocy wobec kobiet i podjęcie zdecydowanych działań w celu zwalczania tej nielegalnej praktyki. Szacuje się, że ok. 40 mln dziewczynek i kobiet, a ponad 3 miliony dziewcząt każdego roku jest zagrożonych tym aktem przemocy[4].

Obrzezanie kobiet zostało uznane za szkodliwą praktykę i łamanie praw człowieka wobec dziewcząt i kobiet. WHO zobowiązała się do zniesienia okaleczania żeńskich narządów płciowych w ramach pokoleń i koncentruje się m.in. na doradztwie dla pracowników służby zdrowia i systemów opieki zdrowotnej. Na 61. sesji Światowego Zgromadzenia WHO (19–24 maja 2008), przedstawiciele organizacji wezwali państwa członkowskie do większego zaangażowania w walce z tym procederem i przyspieszenia działań na rzecz eliminacji praktyk okaleczania żeńskich narządów płciowych za pomocą ustaw i wysiłków edukacyjnych oraz udziału społeczności[5].

Do działań zmierzających do wyeliminowania zakazanych praktyk włączyła się również Unia Europejska: 24 marca 2009 Parlament Europejski ogłosił rezolucję [P6_TA(2009)0161] w sprawie walki z okaleczaniem żeńskich narządów płciowych praktykowanym w UE w której m.in. zdecydowanie potępia okaleczanie żeńskich narządów płciowych jako łamanie podstawowych praw człowieka, a także jako brutalne naruszenie integralności i osobowości kobiet i dziewcząt i w związku z tym uważa te praktyki za poważne przestępstwo z punktu widzenia społeczeństwa[6]. Kolejno rezolucja z 14 czerwca 2012 [2012/2684(RSP)] dotyczyła położenia kresu tym praktykom[7].

Parlament zwrócił się m.in. do sekretarza generalnego ONZ o dopilnowanie, by wszystkie właściwe organizacje i organy ONZ, włączały ochronę i promowanie praw dziewcząt zakazujących okaleczania żeńskich narządów płciowych do programów krajowych, w stosownych przypadkach i zgodnie z priorytetami narodowymi, w celu dalszego zwiększenia ich wysiłków w tej kwestii. Nalega także, by Komisja Europejska uznała za priorytet położenie kresu przemocy wobec kobiet i dziewcząt oraz by poprzez przeznaczenie odpowiednich środków finansowych wspierała ukierunkowane i innowacyjne programy w UE i w krajach trzecich. Zaapelował również do państw członkowskich o podjęcie zdecydowanych działań w celu zwalczania tej nielegalnej praktyki[7].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W 1984 roku w Dakarze zawiązał się komitet ang. Inter-African Committee on Traditional Practices (IAC) organizacja pozarządowa (teraz z siedzibą w Addis Abebie) koncentrując się na zwalczaniu szkodliwych praktyk dotyczących okaleczania żeńskich narządów płciowych (za źr. IAC).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zero Tolerance to FGM Means FGM Should Not Be Tolerated. The Daily News, 2012-02-12. [dostęp 2013-02-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-02)]. (ang.).
  2. Women of History. [dostęp 2013-02-02]. (ang.).
  3. Charlotte Feldman-Jacobs: Commemorating International Day of Zero Tolerance to Female Genital Mutilation. Population Reference Bureau (BRU), 2009-02. [dostęp 2013-02-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-13)]. (ang.).
  4. International Day of Zero Tolerance to Female Genital Mutilation. Oficjalna strona WHO. [dostęp 2013-01-30]. (ang.).
  5. 61. sesja Zgromadzenia WHO. Światowa Organizacja Zdrowia. [dostęp 2013-02-02]. (ang.).
  6. Walka z okaleczaniem żeńskich narządów płciowych praktykowanym w UE. Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej. [dostęp 2013-01-30].
  7. a b Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 14 czerwca 2012 r. w sprawie położenia kresu okaleczaniu żeńskich narządów płciowych (2012/2684(RSP)). Parlament Europejski. [dostęp 2013-01-30].