Mięsień najdłuższy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mięsień najdłuższy.

Mięsień najdłuższy (łac. Musculus longissimus) – parzysty mięsień znajdujący się w warstwie głębokiej mięśniówki tułowia. Leży po obu stronach kręgosłupa w bruździe między wyrostkami kolczystymi kręgów a kątami żeber i biegnący równolegle do kręgosłupa. Wraz z mięśniem biodrowo- żebrowym jest głównym prostownikiem grzbietu. Mięsień najdłuższy dzieli się na trzy następujące pasma:

  • m. najdłuższy klatki piersiowej (łac. longissimus thoracis)
  • m. najdłuższy szyi (łac. longissimus cervicis)
  • m. najdłuższy głowy (łac. longissimus capitis).

Mięsień najdłuższy klatki piersiowej[edytuj]

Przyczep początkowy:

– rozpoczyna się ze wspólnej masy mięśniowej i od powierzchownej masy ścięgnistej mięśnia krzyżowo-grzbietowego (rector spinae). Dodatkowe wiązki początkowe biegną od wyrostków poprzecznych dolnych sześciu - siedmiu kręgów piersiowych. Wiązki końcowe boczne przyczepiają się do: wyrostków poprzecznych kręgów lędźwiowych oraz do kątów od 12 do 2 żebra, przyśrodkowe - do wyrostków dodatkowych kręgów lędźwiowych i do wyrostków poprzecznych wszystkich kręgów piersiowych.

Przyczep końcowy:

– wyrostki żebrowe i dodatkowe kręgów lędźwiowych

– wyrostki poprzeczne kręgów piersiowych i przyległe do nich żebra (przyśrodkowo w odniesieniu do kątów żebrowych)

Mięsień najdłuższy szyi[edytuj]

Przyczep początkowy stanowią wyrostki poprzeczne kręgów piersiowych od Th1 do Th6, natomiast przyczep końcowy znajduje się na guzkach tylnych kręgów szyjnych od C2 do C5.

Mięsień najdłuższy głowy[edytuj]

Pasmo rozpoczyna się na wyrostkach poprzecznych kręgów piersiowych od Th1 do Th6 oraz kręgów szyjnych od C3 do C7. Przyczepem końcowym tego mięśnia jest wyrostek sutkowaty kości skroniowej.

Funkcja[edytuj]

Wspólnym działaniem wszystkich części mięśnia najdłuższego jest prostowanie i zginanie do tyłu grzbietu. Utrzymuje on równowagę tułowia w czasie chodzenia, a przy głębokim wdechu prostuje kręgosłup.

Unerwienie[edytuj]

nerwy rdzeniowe C2-L5

Unaczynienie[edytuj]