Michał Batory

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Michał Batory (ur. 25 sierpnia 1959 w Łodzi) – polski grafik-plakacista, od 1987 r. mieszkający w Paryżu[1]. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, będący jednym z najbardziej cenionych plakacistów na świecie – jego prace były prezentowane w wielu galeriach na całym świecie, między innymi w Les Arts Décoratifs w Luwrze[2][3]. Artysta przez lata swojej działalności zebrał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Nagrodę Publiczności na Festiwalu Plakatu w Chaumont za plakat La Femme sur le lit (1996 r.), I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Plakatu w Chaumont za plakat Power Book (2004 r.) czy też nagrodę na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku za plakat do książki Paulo Coelho „Zwycięzca jest sam” (2010 r.)[2].

Współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy, dla której przygotował plakaty m.in. do takich spektakli jak: Sen nocy letniej (balet do muzyki Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego), Księżniczka czardasza (operetka Emmericha Kálmána), Cyganeria (opera Giacomo Pucciniego), La Gioconda (opera Amilcare Ponchielliego) czy Baron cygański (operetka Johanna Straussa); z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, dla których zaprojektował nowe logo. Jest również kuratorem Galerii Plenerowej - wystawy plakatów na płocie Łazienek Królewskich.

Prace Michała Batorego są w Polsce szerzej znane dzięki książkom wydawnictwa Drzewo Babel, z którym współpracuje od 1995 roku.

Przypisy

  1. Biografia artysty (ang.). Oficjalna strona Michała Batorego. [dostęp 2013-02-09].
  2. a b Wystawa prac Michała Batorego w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi „Michał Batory. Plakaty i obiekty” (pol.). Strona Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. [dostęp 2013-02-09].
  3. Michal Batory, artisan de l'affiche (ang.). Strona Les Arts Décoratifs. [dostęp 2013-02-09].

Linki zewnętrzne[edytuj]