Michał Batory

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Michał Batory
Data i miejsce urodzenia

25 sierpnia 1959
Łódź

Alma Mater

Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Łodzi

Dziedzina sztuki

grafika

Strona internetowa

Michał Batory (ur. 25 sierpnia 1959 w Łodzi) – polski grafik-plakacista, od 1987 mieszkający w Paryżu[1].

Życie i twórczość[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, będący jednym z najbardziej cenionych plakacistów na świecie – jego prace były prezentowane w wielu galeriach na całym świecie, między innymi w Les Arts Décoratifs w Luwrze[2][3]. Artysta przez lata swojej działalności zebrał liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. Nagrodę Publiczności na Festiwalu Plakatu w Chaumont za plakat La Femme sur le lit (1996), I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Plakatu w Chaumont za plakat Power Book (2004) czy też nagrodę na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku za plakat do książki Paulo Coelho „Zwycięzca jest sam” (2010)[2].

Współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy, dla której przygotował plakaty m.in. do takich spektakli jak: Sen nocy letniej (balet do muzyki Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego), Księżniczka czardasza (operetka Emmericha Kálmána), Cyganeria (opera Giacomo Pucciniego), La Gioconda (opera Amilcare Ponchielliego) czy Baron cygański (operetka Johanna Straussa); z Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, dla których zaprojektował nowe logo. Jest również kuratorem Galerii Plenerowej - wystawy plakatów na płocie Łazienek Królewskich.

Prace Michała Batorego są w Polsce szerzej znane dzięki książkom wydawnictwa Drzewo Babel, z którym współpracuje od 1995 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michal Batory, 1 lutego 2018 [dostęp 2018-02-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-01].
  2. a b Wystawa prac Michała Batorego w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi „Michał Batory. Plakaty i obiekty”. Strona Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. [dostęp 2013-02-09]. (pol.).
  3. Michal Batory, artisan de l'affiche. Strona Les Arts Décoratifs. [dostęp 2013-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-06)]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]