Michał Kochanowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Michał Kochanowicz
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

27 września 1882
Wielkie Łuki

Data i miejsce śmierci

17 maja 1934
Mińsk

Poseł II kadencji Sejmu
Okres

od 1928
do 1930

Michaś Kachanowicz, ps. M.K-ć, biał. Міхаіл Сілуянавіч Кахановіч, Michaił Siłujanawicz Kachanowicz, Michaś Kachanawicz (ur. 27 września 1882 w Wielkich Łukach, zm. 17 maja 1934 w Mińsku), białoruski działacz narodowy, publicysta i pedagog, poseł na Sejm II RP.

W 1910 roku ukończył historię i filozofię na Uniwersytecie w Charkowie, po powrocie na Litwę wykładał historię w wileńskich gimnazjach.

W 1915 roku przeniósł się na wschodnią Białoruś, gdzie sprawował mandat radnego Mohylewa oraz pracował jako wykładowca w lokalnym gimnazjum. W 1917 roku został redaktorem naczelnym "Mogilewskich Izwiestii", po rewolucji lutowej był przewodniczącym Białoruskiego Komitetu Narodowego w Mohylewie.

Od 1918 roku przebywał w Wilnie, gdzie związał się z białoruskimi organizacjami kulturalnymi i narodowymi. Pracował jako nauczyciel, w wolnym czasie zajmował się polityką. Został pierwszym dyrektorem gimnazjum białoruskiego w Wilnie (1919-22). Zajmował się publicystyką pisując m.in. do "Biełaruskiej krynicy" i "Biełaruskich wiedamości".

Piastował mandat posła na sejm I kadencji, wybrany z okręgu Nowogródek, lista Bloku Mniejszości Narodowych. Związany był z frakcją radykalnie lewicową białoruskiego ruchu narodowego. W 1925 roku zrzekł się funkcji posła i wyjechał do ZSRR, gdzie pracował jako redaktor w gazetach "Sawieckaja Biełaruś" i "Sawieckaje budaunictwa".

W sierpniu 1933 roku NKWD aresztowało go w Mińsku pod zarzutami szerzenia białoruskiego nacjonalizmu, a w styczniu 1934 roku skazano na karę śmierci przez rozstrzelanie. Wyrok wykonano w maju tego samego roku.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

  • "Памяці Івана Луцкевіча. У першыя ўгодкі сьмерці яго" (Wilno 1920, autor jednego z artykułów wspomnieniowych).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]