Przejdź do zawartości

Mieczysław Bohatkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Mozarteus (dyskusja | edycje) o 09:56, 30 sie 2015. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{rodzaj}}}
{{{imię}}}
{{{tytuły}}}
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|alt=Ilustracja|{{{podpis grafiki}}}]]
{{{podpis grafiki}}}
Data i miejsce urodzenia

{{{data urodzenia}}}
{{{miejsce urodzenia}}}

Data i miejsce śmierci

{{{data śmierci}}}
{{{miejsce śmierci}}}

Czczony przez

{{{kościół}}}

Beatyfikacja

{{{data beatyfikacji}}}
{{{miejsce beatyfikacji}}}
przez {{{beatyfikujący}}}

Kanonizacja

{{{data kanonizacji}}}
{{{miejsce kanonizacji}}}
przez {{{kanonizujący}}}

Wspomnienie

{{{wspomnienie}}}

Atrybuty

{{{atrybuty}}}

Patron

{{{patron}}}

Szczególne miejsca kultu

{{{miejsce kultu}}}

[[Plik:{{{faksymile}}}|130x100px|alt=Faksymile|{{{opis faksymile}}}]]
{{{opis faksymile}}}

Mieczysław Bohatkiewicz (ur. 1 stycznia 1904 w Krykałach, zm. 4 marca 1942 w Berezweczu) – polski duchowny katolicki, męczennik, błogosławiony katolicki.

Mieczysław Bohatkiewicz urodził się w Krykałach k. Duniłowicz na Wileńszczyźnie, syn Stanisława i Józefy z Zienkiewiczów. Jeden z jego młodszych braci był także księdzem.

Naukę początkowo pobierał w domu, a następnie w szkole powszechnej w Sitce k. Parafianowa. Edukację kontynuował w Gimnazjum w Budsławiu, Dokszycach i gimnazjum biskupim w Nowogródku. Tam wstąpił do Seminarium Duchownego. W 1925 utworzona zostaje diecezja pińska i seminarium przeniesione zostaje do Pińska. Dnia 23 sierpnia 1933 otrzymuje święcenia kapłańskie.

W 1933 roku podejmuje pracę jako wychowawca w Niższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie i jednocześnie podejmuje studia na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1936-1939 był prefektem gimnazjum w Łunińcu. Po wybuchu wojny we wrześniu 1939 (szkoła zostaje zamknięta) wyjeżdża do młodszego brata ks. Stanisława, który był proboszczem w Puszkach w powiecie brasławskim. W pobliskich Pelikanach obejmuje nieobsadzone probostwo. W listopadzie 1941 przenosi się do Dryssy, aby tam służyć katolikom od wielu lat pozbawionym obsługi kapłańskiej. Jego działalność pasterska nie podobała się okupantom. Dostaje ostrzeżenia od księży Marianów z Drui o grożącym mu aresztowaniu przez gestapo. Pozostaje jednak na posterunku. Dnia 16 stycznia 1942 zostaje aresztowany i osadzony w więzieniu w Brasławiu. Z Brasławia przewieziony zostaje do więzienia w Berezweczu. Dnia 4 marca 1942 ks. Mieczysław Bohatkiewicz wraz z grupą więźniów został rozstrzelany w lesie Borek. Mieczysław Bohatkiewicz został beatyfikowany przez Jana Pawła II w Warszawie dnia 13 czerwca 1999 roku.

Zobacz też

Szablon:PortalSzablon:Portal

Bibliografia

  • Zenobia Alejun, "Żyli na Ziemi Wileńskiej", Civitas Christiana Oddział w Kętrzynie (broszura), Kętrzyn, 2007