Mieczysław Reyzner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mieczysław Reyzner
Ilustracja
Portret kobiety w tiulowym szalu
Data i miejsce urodzenia 1861
Lwów
Data i miejsce śmierci 1941
Lwów
Zawód, zajęcie Malarstwo
Kobiety modlące się w kruchcie z 1902 roku. Muzeum Narodowe w Krakowie

Mieczysław Reyzner (ur. 1861 we Lwowie, zm. 1941 tamże) – polski malarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1880 wyjechał do Wiednia, gdzie studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych. Naukę kontynuował w Monachium, po jej ukończeniu w 1886 powrócił do Lwowa.

W 1888 wyjechał do Paryża, w pobliżu Ogrodu Luksemburskiego otworzył własną pracownię, gdzie malował portrety i pejzaże. Uczestniczył aktywnie w Salonach Jesiennych, jego prace były wystawiane również na międzynarodowych wystawach organizowanych w Berlinie, Monachium i Wiedniu. W 1889 na wystawie powszechnej zaprezentowano trzy kompozycje symboliczne przedstawiające "Poranek", "Południe" i "Noc", które w późniejszym czasie stały się jednym z popularniejszych dzieł Reyznera. Mieszkając we Francji malarz podróżował nad morze, do Bretanii, gdzie tworzył obrazy o tematyce marynistycznej. W 1892 namalował serię obrazów z wizerunkami starych ludzi i do tego tematu Reyzner wracał do końca swojej pracy twórczej. W 1894 uczestniczył w wystawie krajowej zorganizowanej we Lwowie, jego obraz został wyróżniony a artysta otrzymał medal. Trzy lata później powrócił na stałe do Lwowa.

W późniejszym czasie podróżował do Danii i Holandii. Uczestniczył w wystawach organizowanych przez Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie i w Krakowie, w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, Galerii Krywulta.

Charakterystyka twórczości[edytuj | edytuj kod]

Tworzył obrazy o różnej tematyce, były to sceny rodzajowe, sceny religijne a także pejzaże, bretońskie z czasów pobytu we Francji i tatrzańskie malowane po powrocie do rodzinnego miasta. Największą sławę i pamięć u potomnych dały mu portrety, których stworzył najwięcej. Część malowideł była stylizowana, niektóre idealizowane, obrazy starych ludzi prezentowały realizm.

Wśród jego prac znajduje się zarówno malarstwo olejne jak i pastele. Największa kolekcja prac artysty pozostała po 1945 w Galerii Lwowskiej, nieliczne znajdują się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Krakowie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]