Przejdź do zawartości

Mieczysław Tarnawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mieczysław Tarnawa
Data i miejsce urodzenia

30 grudnia 1940
Bielsko

Poseł VIII kadencji Sejmu PRL
Okres

od 23 marca 1980
do 31 sierpnia 1985

Przynależność polityczna

Stronnictwo Demokratyczne

Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi

Mieczysław Tarnawa (ur. 30 grudnia 1940 w Bielsku) – polski rzemieślnik i przedsiębiorca związany z Podbeskidziem, producent wyrobów z drewna, poseł na Sejm PRL VII i VIII kadencji (1976–1985).

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się na Podbeskidziu w rodzinie rzemieślniczej (ojciec był właścicielem zakładu w Bielsku). W 1958 ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Bielsku-Białej. W 1964 zdobył tytuł mistrza tokarstwa w drewnie. Pracował w rzemiośle na Śląsku, jednocześnie studiując na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach (stopień inżyniera mechanika uzyskał w 1973). Otworzył własny zakład rzemieślniczy w Wilkowicach (przeniesiony z Bielska-Białej), wytwarzał pamiątki z drewna, które sprzedawał m.in. przebywającym w Beskidach turystom. Działał w organizacjach rzemieślniczych m.in. jako dyrektor Komisji Rzemiosł Artystycznych Izby Rzemieślniczej w Katowicach. Był członkiem Rady Centralnego Związku Rzemiosła. Współpracował przy organizacji świąt i uroczystości lokalnych, m.in. Tygodnia Kultury Beskidzkiej i Dni Bielska-Białej.

W latach 1973–1975 zasiadał w Powiatowej Radzie Narodowej w Bielsku-Białej, w 1975 uzyskał mandat członka nowo powstałej Wojewódzkiej Rady Narodowej. Do Stronnictwa Demokratycznego wstąpił w 1972 (w latach 1975–1981 zasiadał w CK). W 1976 wybrany z miejsca mandatowego w skład Sejmu VII kadencji w okręgu Bielsko-Biała, był członkiem Komisji Kultury i Sztuki oraz sekretarzem Sejmu. W 1980 uzyskał reelekcję z tego samego okręgu. Zasiadał w Komisjach Kultury i Sztuki (później: Kultury), Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego (Przemysłu) oraz Współpracy Gospodarczej z Zagranicą i Gospodarki Morskiej. Kontynuował pracę w charakterze sekretarza Sejmu.

Obecnie jest właścicielem założonej w 1934 firmy „Tarnawa – Lux-Art”, produkującej zabawki i pamiątki z drewna, a także wyroby dekoracyjne i użytkowe[1].

W 1976 otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]