Mikołaj (Chadzinikolau)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mikołaj
Νικόλαος
Nikolaos Chadzinikolau
Νικόλαος Χατζηνικολάου
Metropolita Mesogei i Lawreotiki
Ilustracja
Metropolita Mikołaj w czasie spotkania z wiernymi w kaplicy Prawosławnego Punktu Duszpasterskiego św. Grzegorza w Warszawie
Kraj działania  Grecja
Data i miejsce urodzenia 13 kwietnia 1954
Saloniki
Metropolita Mesogei i Lauriotiki
Okres sprawowania od 2004
Wyznanie prawosławne
Kościół Kościół Grecji
Inkardynacja Metropolia Mesogei i Lawreotiki
Śluby zakonne 1989
Diakonat 19 marca 1989
Prezbiterat 10 września 1989
Chirotonia biskupia 2004

Mikołaj, imię świeckie Nikolaos Chadzinikolau (ur. 13 kwietnia 1954 w Salonikach) – grecki biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studia i praca naukowa[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia w zakresie fizyki na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach. Studia kontynuował w Stanach Zjednoczonych, na Uniwersytecie Harvarda, w zakresie astrofizyki. W Massachusetts Institute of Technology ukończył studia inżynieryjne[1], specjalizując się w mechanice płynów. Pracę doktorską obronił w dziedzinie inżynierii biomedycznej, poświęcił ją nieinwazyjnej metodzie diagnozowania patologii zastawek przy pomocy analizy akustycznej[2]. Pracował w laboratorium angiologicznym New England Deaconess Hospital w Bostonie, na oddziale intensywnej terapii w szpitalu pediatrycznym w Bostonie oraz w klinice anestezjologicznej Massachusetts General Hospital[2]. Był doradcą NASA[2].

W czasie pracy naukowej w Bostonie podjął również studia teologiczne. Ukończył seminarium duchowne Świętego Krzyża w tym samym mieście, a następnie obronił doktorat z teologii na Uniwersytecie w Salonikach, specjalizując się w bioetyce[1] (pisał o teologicznych aspektach transplantologii)[2].

Służba duszpasterska[edytuj | edytuj kod]

W 1989 zrezygnował z pracy naukowej w Stanach Zjednoczonych, złożył wieczyste śluby mnisze i przyjął święcenia kapłańskie[2] w monasterze Stomiu Komitsis, przed metropolitą Drinopoleos, Pogoniany i Konitsy Sebastianem. Tam sam hierarcha udzielił mu święceń diakońskich 19 marca 1989, zaś 10 września tego samego roku – święceń kapłańskich. W latach 1994–2000 żył w klasztorze Simonopetra na Athosie. W athoskiej kafizmie św. Jana Teologa złożył śluby mnisze wielkiej schimy[1].

Jako duchowny nadal zajmował się bioetyką, organizując konferencje i seminaria oraz występując z publicznymi wykładami. Od 2000 do 2004[1] służył w monasterze Wniebowstąpienia Pańskiego w Atenach, filii klasztoru Simonopetra na Athosie[2].

W 2004 wyświęcony na metropolitę Mesogei i Lawreotiki[1].

Jego książka „Tam, gdzie nie widać Boga”, została w 2014 przetłumaczona na język polski przez mniszkę Elżbietę (Niczyporuk)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Agatonik (Filippotis)
Metropolita Mesogei i Lawreotiki
od 2004
Następca
Nadal sprawuje urząd