Mikołaj (książę Danii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mikołaj
Jego Wysokość książę Danii, hrabia Monpezat
Ilustracja
Hrabia Monpezat
Dane biograficzne
Dynastia Glücksburgowie
Data i miejsce urodzenia 28 sierpnia 1999
Kopenhaga
Ojciec Książę Joachim
Matka Alexandra
Odznaczenia
Link=Medal Pamiątkowy 75-lecia Urodzin Księcia Henryka Link=Medal Pamiątkowy 70-lecia Urodzin Królowej Małgorzaty Link=Medal Pamiątkowy 40-lecia Panowania Królowej Małgorzaty II
Duńska rodzina królewska
Royal coat of arms of Denmark.svg

Mikołaj, książę Danii, właśc., duń. Nikolai William Alexander Frederik (ur. 28 sierpnia 1999, Kopenhaga) – starszy syn duńskiego księcia Joachima i jego byłej żony, Alexandry hrabiny Frederiksborgu.

Urodził się w Rigshospitalet (szpitalu uniwersyteckim w Kopenhadze). Został ochrzczony w kaplicy pałacu Fredensborg, 6 listopada 1999. Jego rodzicami chrzestnymi byli: jego wuj książę Fryderyk, Edward, hrabia Wesseksu, Peter Steentrup, jego ciotka Nicola Baird i Camilla Flint. 8 kwietnia 2005 jego rodzice rozwiedli się. Obecnie razem sprawują opiekę nad Mikołajem i jego młodszym bratem Feliksem.

29 kwietnia 2008 Mikołaj otrzymał tytuł hrabiego Monpezat. 24 maja 2008 jego ojciec ożenił się z Marie Cavallier. Ma przyrodniego brata księcia Henryka urodzonego 4 maja 2009 oraz siostrę księżniczkę Atenę urodzoną 24 stycznia 2012. Mikołaj jest po swoim wujku, kuzynie Christianie, kuzynce Isabelli, kuzynie Wincentym, kuzynce Józefinie i ojcu, siódmy w kolejce do tronu duńskiego, i 226-ty w sukcesji brytyjskiego tronu.