Edward (hrabia Wesseksu)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edward
Jego Królewska Wysokość książę Zjednoczonego Królestwa, hrabia Wesseksu
Ilustracja
Książę Edward (2011)
Wizerunek herbu
hrabia Wesseksu
Dane biograficzne
Dynastia Windsorowie
(wł. Glücksburgowie)
Data i miejsce urodzenia 10 marca 1964
Londyn
Ojciec Filip, książę Edynburga
Matka Elżbieta II, królowa Zjednoczonego Królestwa
Rodzeństwo książę Karol
księżniczka Anna
książę Andrzej
Żona Zofia, hrabina Wesseksu
(śl. 1999)
Dzieci lady Ludwika Windsor
(ur. 2003)
Jakub, wicehrabia Severn
(ur. 2007)
Odznaczenia
Order Podwiązki (Wielka Brytania) Rycerz Krzyża Wielkiego Królewskiego Orderu Wiktoriańskiego (Wielka Brytania) Rycerz Komandor Królewskiego Orderu Wiktoriańskiego (Wielka Brytania) Komandor Królewskiego Orderu Wiktoriańskiego (Wielka Brytania) Medal Srebrnego Jubileuszu Królowej Elżbiety II Medal Złotego Jubileuszu Królowej Elżbiety II Medal Diamentowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II (wer. brytyjska) Order Zasługi Saskatchewanu (Kanada) Medal Pamiątkowy 100-lecia Saskatchewanu (Kanada) Nowozelandzki Medal Pamiątkowy 1990 Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa

Książę Edward, hrabia Wesseksu, do 1999 książę Edward (Edward Antony Richard Louis, ur. 10 marca 1964 w Londynie) – książę Zjednoczonego Królestwa z dynastii Windsorów, hrabia Wesseksu (od 1999), syn Elżbiety II, królowej Zjednoczonego Królestwa i jej męża, Filipa, księcia Edynburga; zajmuje 14. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu.

Książę Edward urodził się w Londynie jako czwarte dziecko i trzeci syn Filipa, księcia Edynburga i Elżbiety II, królowej Zjednoczonego Królestwa.

W 1986 ukończył Jesus College, University of Cambridge. W 1987 wstąpił do Royal Marines.

W 1999 poślubił Zofię Rhys-Jones, z którą ma dwoje dzieci: lady Ludwikę Windsor (ur. 2003) i Jakuba, wicehrabiego Severn (ur. 2007).

Od urodzenia nosił tytuł Jego Królewskiej Wysokości Księcia Edwarda. W dniu ślubu otrzymał od matki tytuły hrabiego Wesseksu, a w 2019 dodatkowy tytuł hrabiego Forfar. Od 2019 zajmuje 14. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu, za bratanicą oraz jej synem Augustem Philipem, a przed synem.

Zaangażowany jest w działalność publiczną i charytatywną. Reprezentuje matkę w oficjalnych wystąpieniach i patronuje wybranym organizacjom. W 1999 razem z żoną założył fundację The Wessex Youth Trust. Jest patronem między innymi Brytyjskiej Organizacji Paraolimpijskiej i Federacji Igrzysk Wspólnoty Narodów.

Poprzez swojego przodka, Jana Wilhelma Friso, księcia Oranii, spokrewniony jest ze wszystkimi rodzinami królewskimi i książęcymi panującymi w Europie.

Mieszka w Pałacu Świętego Jakuba w Londynie oraz w Bagshot Park w Surrey.

Edukacja, kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

W szkole Gordonstoun był przewodniczącym samorządu szkolnego. Od dziecka wykazywał zdolności sportowe i aktorskie.

Po skończeniu studiów na wydziale historii Jesus College na Uniwersytecie w Cambridge wstąpił do Królewskiej Piechoty Morskiej, ale wkrótce opuścił wojsko. Pragnąc kontynuować karierę teatralną, książę Edward zorganizował w 1987 „królewską” wersję popularnego telewizyjnego konkursu It's a Knockout. Wielu ludzi uznało udział w tego rodzaju programie za naruszenie godności rodziny królewskiej. Niezrażony krytyką, książę Edward rozpoczął pracę z producentem teatralnym Andrew Lloydem-Webberem, a w 1993 założył własną wytwórnię telewizyjną Ardent Productions. W latach dziewięćdziesiątych był przez kilka lat sekretnie związany z brytyjską aktorką musicalową, Ruthie Henshall[1]

W 1999 książę Edward poślubił Sophie Rhys-Jones, dyrektorkę firmy public relations. Finansowe porażki Ardent Productions i niepochlebne komentarze w prasie na temat firmy jego małżonki doprowadziły w końcu do tego, że para książęca ogłosiła w tym roku, że wstrzymuje działalność zarobkową, aby skoncentrować się na przygotowaniach do złotego jubileuszu królowej.

Małżeństwo, rodzina[edytuj | edytuj kod]

Książę Edward z małżonką, 2010
Brytyjska rodzina królewska
Badge of the House of Windsor.svg

JKM królowa Elżbieta II


19 czerwca 1999 książę Edward poślubił w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze Sophie Rhys-Jones. Kameralny, rodzinny ślub był zerwaniem tradycji wystawnych, formalnych uroczystości królewskich odbywających się w Opactwie Westminsterskim.

W dniu ślubu królowa Elżbieta II nadała swemu najmłodszemu synowi parowski tytuł „hrabiego Wesseksu” i, jako dodatkowy, „wicehrabiego Severn” (w Zjednoczonym Królestwie tytuły te noszą najstarsi synowie parów, jako ich następcy, tak też będzie stylizowany syn Edwarda). Było to zerwanie ze zwyczajem, że królewskim synom nadaje się parowskie tytuły książęce (diuków), najwyższe w hierarchii arystokracji brytyjskiej, zaraz poniżej rodziny królewskiej. Tytuł hrabiowski Wesseksu nie jest zwyczajnym tytułem, gdyż ostatnią osobą go noszącą był Harold Godwinson przed swoim wstąpieniem na tron Anglii w 1066 (jako Harold II). Książę Edward jest obecnie znany i oficjalnie tytułowany „Jego Królewską Wysokością hrabią Wesseksu” (His Royal Highness The Earl of Wessex), a jego małżonka „Jej Królewską Wysokością hrabiną Wesseksu” (Her Royal Highness The Countness of Wessex). Ogłoszono także, że po śmierci swojego ojca, Filipa Mountbattena-księcia małżonka, kiedy jego tytuł księcia Edynburga wygaśnie wraz z „przejściem” do Korony, Edward zostanie kreowany nowym księciem Edynburga.

Wesseksowie podjęli także decyzję, że ich przyszłe dzieci nie będą tytułowane zgodnie z przysługującym im formalnie prawem „Ich Królewskimi Wysokościami książętami Zjednoczonego Królestwa” (jako wnukowie monarchy w linii męskiej), lecz jak potomstwo parowskiego hrabiego, to znaczy najstarszy syn będzie wicehrabią Severn, młodsi synowie będą „wielmożnymi” (The Honourable), a córki będą posługiwały się tytułami „lady”. Nie wiadomo, co stanie się, kiedy Edward zostanie księciem Edynburga.

8 listopada 2003 hrabiostwu Wesseksu, mieszkającemu w rezydencji Bagshot Park, urodziło się pierwsze dziecko, córka – Louise Alice Elizabeth Mary, znana jako lady Louise Windsor (jest obecnie 14. w kolejce do brytyjskiego tronu).

17 grudnia 2007 na świat przyszło drugie dziecko Edwarda i Sophii, ósmy wnuk królowej Elżbiety II. James Windsor otrzymał tytuł „wicehrabiego Severn”. Jest także potencjalnym dziedzicem tytułu „księcia Edynburga”, który jego ojciec otrzyma w przyszłości.

Książę Edward został sportretowany w serialu komediowym The Windsors; w jego rolę wcielił się Matthew Cottle[2]

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

Osoba Rodzice Dziadkowie Pradziadkowie
Edward, hrabia Wesseksu Filip, książę Edynburga Książę Andrzej z Grecji i Danii Jerzy I, król Greków
Olga, królowa Greków
Alicja, księżna Andrzej z Grecji i Danii Ludwik Mountbatten, 1. markiz Milford Haven
Wiktoria, markiza Milford Haven
Elżbieta II, królowa Zjednoczonego Królestwa Jerzy VI, król Zjednoczonego Królestwa Jerzy V, król Zjednoczonego Królestwa
Maria, królowa Zjednoczonego Królestwa
Elżbieta, królowa Zjednoczonego Królestwa Claude Bowes-Lyon, 14. hrabia Strathmore i Kinghorne
Cecilia Bowes-Lyon, hrabina Strathmore i Kinghorne

Przypisy[edytuj | edytuj kod]