Mikołaj Roland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławiony
Mikołaj Roland

Nicolas Roland
prezbiter
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 grudnia 1642
Baslieux-les-Reims
Data i miejsce śmierci 27 kwietnia 1678
Reims
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 16 października 1994
Plac Świętego Piotra
przez papieża Jana Pawła II
Wspomnienie 27 kwietnia

Mikołaj Roland, Nicolas Roland (ur. 2 grudnia 1642 w Baslieux-les-Reims, zm. 27 kwietnia 1678 w Reims) – błogosławiony Kościoła katolickiego, francuski zakonnik, pedagog, założyciel zgromadzenia Zgromadzenia Sióstr od Dzieciątka Jezus w Reims.

Był synem kupca Jean-Baptiste Rolanda i Nicole Beuvelet. Do kolegium jezuitów uczęszczał od ósmego roku życia. Studiował teologię, ale drogę kapłaństwa wybrał po odbytych podróżach. Podjął studia doktoranckie z teologii i filozofii w Paryżu w 1660 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 3 marca 1664 roku. Jego misją stała się działalność dydaktyczna i działalność jako kaznodziei w Reims. Po opuszczeniu domu (1666) spędził kilka miesięcy w Rouen, wśród miejscowej biedoty.

Zaangażował się w ruch odnowy francuskiego duchowieństwa i podjął współpracę z placówkami oświatowymi minimitów zakładanymi przez Mikołaja Barré.

Był przewodnikiem duchowym Jana Chrzciciela de La Salle, założyciela . Pracował w Reims jako kanonik w tamtejszej katedrze Notre-Dame de Reims[1]. Założył Zgromadzenie Sióstr od Dzieciątka Jezus w Reims.

Został beatyfikowany 16 października 1994 roku przez papieża Jana Pawła II w Rzymie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Źródła internetowe[edytuj | edytuj kod]