Mikołaj Barré

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Błogosławiony
Mikołaj Barré
Nicolas Barré
prezbiter
Nicolasbarré.jpeg
Wizerunek przedstawiający bł. Mikołaja Barré
Data urodzenia 21 października 1621
Amiens
Data śmierci 31 maja 1686
Paryż
Czczony przez Kościół katolicki
Data beatyfikacji 7 marca 1999
Rzym
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 31 maja

Mikołaj Barré, fr. Nicolas Barré (ur. 21 października 1621 w Amiens, zm. 31 maja 1686 w Paryżu) – błogosławiony Kościoła katolickiego, francuski duchowny, minimita, kapłan, kaznodzieja, założyciel Zgromadzenia Sióstr od Dzieciątka Jezus i założyciel bezpłatnych szkół.

Życiorys[edytuj]

Pochodził z wielodzietnej rodziny kupców. Do kolegium jezuitów uczęszczał od 10 roku życia, po czym, w wieku 19 lat wstąpił do zakonu minimitów (Ordo Minimorum la). Profesję zakonną złożył 31 stycznia 1642 roku, a w 1645 przyjął święcenia kapłańskie. Podjął pracę w paryskim klasztorze przy Place des Vosges (ówczesnym Place Royale), gdzie opiekował się księgozbiorem, wykładał teologię i pełnił obowiązki opiekuna duchowego.

Po chorobie, jaką przeszedł w 1655 roku, podjął prowadzenie misji ludowych i to doświadczenie dało asumpt do powstania idei oświaty ludowej. Pierwsza szkoła dla dzieci i dziewcząt z najuboższych rodzin powstała w Sotteville-les-Rouen (pod Rouen ) w 1662 roku. Założył ją przy współudziale Françoise Duval i Margaret Lestocq[1]. Od 1666 z jego inicjatywy działała, między nauczycielami powstałych szkół świecka wspólnota religijna. Wspólnota, dla zachowania niezależności, działała bez wsparcia materialnego ze strony jakichkolwiek fundacji w oparciu o zaangażowanie nauczycieli i uczniów. W 1668 roku zostały otwarte szkoły dla chłopców, a po powrocie do Paryża (w 1675) szereg szkół powszechnych i seminarium dla nauczycielek. W tym czasie kazania, które wygłaszał sprawiły, że o niepoprawnych grzesznikach mówiono: Trzeba go zaprowadzić do o. Barré.

Był doradcą Jana Chrzciciela de la Salle, założył Zgromadzenie Sióstr od Dzieciątka Jezus, był autorem statutu nauczycieli i nauczycielek szkół charytatywnych i ich reguły.

O. Giuseppe Fiorini Morosini napisał o nim:

Quote-alpha.png
W XVII w. Francja wydała trzech wielkich świętych nauczycieli, pionierów szkół chrześcijańskich, powszechnych i bezpłatnych: św. Jana Chrzciciela de la Salle, bł. Mikołaja Rolanda i Mikołaja Barré. Ten ostatni chociaż był wzorem i doradcą dwóch poprzednich, chwały ołtarzy dostępuje na końcu (..) jak przystało na prawdziwego syna najmniejszego ze sług Chrystusowych, św. Franciszka z Paoli.

Beatyfikacja[edytuj]

Po Rewolucji Francuskiej zakon minimitów, założony przez Świętego Franciszka z Paoli, zniknął i jego archiwa były niedostępne. Dokumenty beatyfikacyjne można było zacząć gromadzić dopiero w 1919 roku, opublikowano je 1970 r. a proces beatyfikacyjny został oficjalnie zadekretowany 5 kwietnia 1976 przez papieża Pawła VI. Mikołaj Barré beatyfikowany został przez papieża Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra na Watykanie 7 marca 1999. Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dies natalis (31 maja)[2].

Znaczenie i dorobek[edytuj]

W swej działalności apostolskiej bł. Mikołaja Barré kierował się miłością i pokorą[3]. Był wychowawcą i przewodnikiem duchowym[4]. Zainicjował powszechne bezpłatne kształcenie.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy[edytuj]

  1. Beato Nicolas Barrè (wł.)
  2. Den salige Nikolas Barré (1621-1686) (norw.). 03.07.2005. [dostęp 2016-11-19].
  3. Spiritualité de Nicolas Barré (fr.)
  4. Jan Paweł II Rozważania przed modlitwą Anioł Pański, 7 marca 1999

Bibliografia[edytuj]