Mirosław Maj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mirosław Piotr Maj
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

31 maja 1969
Warszawa

Zawód, zajęcie

ekspert bezpieczeństwa teleinformatycznego

Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Mirosław Piotr Maj (ur. 31 maja 1969 w Warszawie) – polski ekspert bezpieczeństwa teleinformatycznego, ekspert Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA), współpracownik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wieloletni kierownik CERT Polska, fundator i prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń oraz współzałożyciel i wiceprezes zarządu ComCERT SA, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim w 1995 roku.

W latach 1995–2010 był związany z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową, gdzie od 1996 roku był członkiem Zespołu Bezpieczeństwa oraz zespołu CERT NASK (później nazwanego CERT Polska), a następnie, w latach 2001–2010 kierował zespołem CERT Polska, inicjując zmianę jego nazwy i szerszą formułę działania[1]. W tym okresie blisko współpracował z Krzysztofem Silickim.

Był wielokrotnym członkiem komitetu programowego konferencji FIRST (Forum of Incident Response and Security Teams) i reprezentantem CERT Polska w inicjatywie „TERENA TF-CSIRT” i Trusted Introducer, w ramach której jest jednym z trzech ekspertów w Europie uprawnionych do akredytacji i certyfikacji zespołów reagujących[2]. Od 2004 roku Mirosław Maj pełnił funkcję polskiego „oficera łącznikowego” (liaison officer) Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA)[3] oraz jest członkiem grupy ekspertów ENISA zajmujących się współpracą pomiędzy zespołami reagującymi typu CERT oraz zasadami powiadamiania w reakcji na przypadki naruszenia bezpieczeństwa w sieci Internet[4]. Jest współautorem wielu opracowań ENISA z powyższych dziedzin[5].

W 2011 roku zainicjował powstanie zespołu CERT PLIX przy największym polskim punkcie wymiany ruchu sieciowego – PLIX oraz został jego dyrektorem.

W okresie od 16 stycznia 2017 roku do 9 stycznia 2018 roku był doradcą w Gabinecie Politycznym Ministra Obrony Narodowej. Doradzał w zakresie cyberbezpieczeństwa. Wraz z zespołem współpracowników opracował „Koncepcję Rozwoju Zdolności Resortu Obrony Narodowej do Działań w Cyberprzestrzeni”.

Obecnie Mirosław Maj jest prezesem Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń[6] i wiceprezesem zarządu ComCERT SA, którą stworzył wspólnie z Tomaszem Chlebowskim[7].

Ponadto Mirosław Maj jest wykładowcą w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie (gdzie prowadzi wykłady: Bezpieczeństwo Sieci Bezprzewodowych na Wydziale Informatyki w Warszawie), na Międzywydziałowych Studiach Podyplomowych Uniwersytetu Jagiellońskiego (gdzie prowadzi wykłady na temat: Bezpieczeństwo informacji – ochrona przed cyberterroryzmem w ramach studiów „Społeczeństwo Informacyjne[8]. Inteligentne Miasto”) oraz w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie prowadzi wykład pt. Zarządzanie incydentami naruszającymi bezpieczeństwo teleinformatyczne. Jest trenerem i współtwórcą programu szkoleniowego TRANSITS, przeznaczonego dla członków zespołów reagujących typu CERT.

Od czerwca 2012 roku był członkiem zespołu redakcyjnego czasopisma/informatora CIIP focus[a] wydawanego wspólnie przez Fundację Bezpieczna Cyberprzestrzeń i Wydział Ochrony Infrastruktury Krytycznej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Dorobek[edytuj | edytuj kod]

Uczestniczył w budowaniu nowych CERT-ów w Polsce i za granicą, również szkoląc pracowników tych zespołów (w tym polski CERT rządowy i wojskowy). Koordynował NATO-owski projekt CLOSER, dzięki któremu powstały nowe CERT-y w krajach postsowieckich (między innymi w Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie i Mołdawii).

Był inicjatorem współpracy pomiędzy zespołami bezpieczeństwa w Polsce – ABUSE Forum oraz współorganizatorem najstarszej polskiej konferencji poświęconej bezpieczeństwu IT – SECURE. Ściśle współpracuje z administracją państwową, między innymi jako członek zespołu pracującego nad Rządowym Programem Ochrony Cyberprzestrzeni. Od lat aktywnie współpracuje z europejską agencją ENISA, pracując w jej grupach roboczych oraz przygotowując materiały szkoleniowe i analityczne.

Jest autorem opracowań i publikacji z dziedziny bezpieczeństwa IT i prelegentem na wielu konferencjach w kraju i za granicą[6][4]. Interesuje się szczególnie tematyką związaną z klasyfikacją i statystykami naruszeń bezpieczeństwa w sieci, współpracą ośrodków bezpieczeństwa, procedurami działania zespołów reagujących, działalnością uświadamiającą, ochroną infrastruktury krytycznej i zwalczaniem nielegalnych treści w sieci.

Mirosław Maj był w 2014 roku inicjatorem powołania Polskiej Obywatelskiej Cyberobrony – stowarzyszenia, którego celem jest wykorzystanie wiedzy i doświadczenia specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa w polskim narodowym systemie obronnym[9].

W kwietniu 2021 roku Prezes Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji Mateusz Morawiecki, powołał Mirosława Maja na członka Rady do spraw Cyfryzacji kadencji 2021–2023[10].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. CIIP to akronim od Critical Information Infrastructure Protection.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]