Mistrzostwa Europy w Pływaniu 1950

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mistrzostwa Europy w Pływaniu 1950
Schwimmeuropameisterschaften 1950
Mistrzostwa Europy w pływaniu
1947 1954
Swimming pictogram.svg
Miejsce  Austria
Wiedeń
Termin 10-14 września 1947
Liczba konkurencji 16

VII Mistrzostwa Europy w Pływaniu odbyły się w Wiedniu w Austrii w dniach 20-28 sierpnia 1950 roku. Rozegrano zawody w jedenastu konkurencjach pływackich, czterech konkurencjach skoków do wody i turniej piłki wodnej. Klasyfikację medalową wygrała reprezentacja Francji.

Początkowo mistrzostwa miały być rozegrane w Budapeszcie. Jednakże węgierscy organizatorzy nie byli w stanie zapewnić bezpieczeństwa zawodnikom z Europy zachodniej, dlatego zawody zostały przeniesione do stolicy Austrii. Po zmianie miejsca rozgrywek, zawodnicy węgierscy nie przyjechali na zawody, podobnie jak zawodnicy Brytyjscy i Hiszpańscy, czego powodem było rozegranie zawodów w sowieckiej strefie okupacyjnej Wiednia.

Tabela medalowa[edytuj]

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1.  Francja 4 6 2 12
2.  RFN 4 2 2 8
3.  Holandia 3 4 3 10
4.  Szwecja 2 1 2 5
5.  Dania 1 1 4 6
6.  Belgia 1 0 0 1
7.  Austria 0 1 0 1
8.  Jugosławia 0 0 2 2
Razem 16 16 16 48

Wyniki[edytuj]

Pływanie[edytuj]

Mężczyźni
Konkurencja: Gold medal europe.svg Złoto: Czas Silver medal europe.svg Srebro: Czas Bronze medal europe.svg Brąz: Czas
100 m stylem dowolnym
(szczegóły)
Francja Alexandre Jany 57,7 Szwecja Göran Larsson 59,4 Holandia Joris Tjebbes 1:00,3
400 m stylem dowolnym
(szczegóły)
Francja Alexandre Jany 4:48,0 Francja Jean Boiteux 4:50,1 Niemcy Heinz-Günther Lehmann 4:51,2
1500 m stylem dowolnym
(szczegóły)
Niemcy Heinz-Günther Lehmann 19:48,2 Francja Jean Boiteux 19:48,4 Francja Joseph Bernardo 20:06,7
100 m stylem grzbietowym
(szczegóły)
Szwecja Göran Larsson 1:09,4 Holandia Cornelis Kievit 1:09,7 Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Boris Škanata 1:10,8
200 m stylem klasycznym
(szczegóły)
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Herbert Klein 2:38,6 CR icon2.PNG Francja Maurice Lusien 2:40,9 Szwecja Bengt Bask 2:43,8
4 x 200 m stylem dowolnym
(szczegóły)
 Szwecja

Tore Sjunnerholm
Per-Olof Östrand
Olle Johansson
Göran Larsson

9:06,5  Francja

Willy Blioch
Joseph Bernardo
Jean Boiteux
Alexandre Jany

9:10,7  Jugosławia

Branko Vidović
Andrej Kvinc
Mislav Stipetić
Marjan Stipetić

9:12,7
Kobiety
Konkurencja: Gold medal europe.svg Złoto: Czas Silver medal europe.svg Srebro: Czas Bronze medal europe.svg Brąz: Czas
100 m stylem dowolnym
(szczegóły)
Holandia Irma Heijting-Schuhmacher 1:06,4 Holandia Marie-Louise Linssen-Vaessen 1:07,1 Dania Greta Andersen 1:07,9
400 m stylem dowolnym
(szczegóły)
Dania Greta Andersen 5:30,9 Holandia Irma Heijting-Schuhmacher 5:31,2 Francja Colette Thomas 5:37,4
100 m stylem grzbietowym
(szczegóły)
Holandia Hendrika van der Horst 1:17,1 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Gertrud Herrbruck 1:17,8 Holandia Greet Galliard 1:17,9
200 m stylem klasycznym
(szczegóły)
Belgia Raymonda Vergauwen 3:00,1 Holandia Elisabeth Bonnier 3:01,8 Holandia Jannie de Groot 3:02,2
4 x 100 m stylem dowolnym
(szczegóły)
 Holandia

Ann Masser
Hannie Termeulen
Irma Heijting-Schuhmacher
Marie-Louise Linssen-Vaessen

4:33,9  Dania

Greta Olsen
Ulla Madsen
Mette Petersen
Greta Andersen

4:43,1  Szwecja

Mariane Lundquist
Gisela Tidjolm
Ingedard Fredin
Elisabeth Ahlgren

4:44,7

Skoki do wody[edytuj]

Mężczyźni
Konkurencja: Gold medal europe.svg Złoto: Wynik Silver medal europe.svg Srebro: Wynik Bronze medal europe.svg Brąz: Wynik
Skoki z trampoliny 3 m
(szczegóły)
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Hans Aderhold 183,68 Francja Guy Hernandez 174,66 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Werner Sobeck 167,88
Skoki z wieży 10 m
(szczegóły)
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Günther Haase 158,13 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Werner Sobeck 141,54 Dania Thomas Christiansen 140,94
Kobiety
Konkurencja: Gold medal europe.svg Złoto: Wynik Silver medal europe.svg Srebro: Wynik Bronze medal europe.svg Brąz: Wynik
Skoki z trampoliny 3 m
(szczegóły)
Francja Marie-Madeleine Moreau 155,58 Francja Nicole Péllissard-Darrigrand 140,64 Dania Birte Christoffersen 129,64
Skoki z wieży 10 m
(szczegóły)
Francja Nicole Péllissard-Darrigrand 85,67 Austria Alma Staudinger 82,38 Dania Birte Christoffersen 82,31

Piłka wodna[edytuj]

Konkurencja: Gold medal europe.svg Złoto: Silver medal europe.svg Srebro: Bronze medal europe.svg Brąz:
Turniej mężczyzn
(szczegóły)
 Holandia  Szwecja  Jugosławia

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]