Mistrzostwa Europy w Pływaniu 2016

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mistrzostwa Europy w Pływaniu 2016
2014 2018
Data 9 – 22 maja 2016
Gospodarz Wielka Brytania Londyn
Miejscowość Aquatics Centre
Organizator LEN

Mistrzostwa Europy w Pływaniu 2016 – 33. edycja mistrzostw Europy w pływaniu, które odbyły się od 9 do 22 maja w Londynie. Jako miejsce rozgrywania zawodów wybrano Aquatics Centre.

Decyzję o przyznaniu Londynowi prawa do organizacji mistrzostw Europejska Federacja Pływacka podjęła 26 lipca na spotkaniu w Barcelonie[1].

Wyniki[edytuj]

Pływanie[edytuj]

Mężczyźni[edytuj]

Konkurencja Złoto Czas Srebro Czas Brąz Czas
Styl dowolny
50 metrów[2] Francja Florent Manaudou 21,73 Ukraina Andrij Howorow 21,79 Wielka Brytania Benjamin Proud 21,85
100 metrów[3] Włochy Luca Dotto 48,25 Holandia Sebastiaan Verschuren 48,32 Francja Clément Mignon 48,36
200 metrów[4] Holandia Sebastiaan Verschuren 1:46,02 Serbia Velimir Stjepanović 1:46,26 Wielka Brytania James Guy 1:46,42
400 metrów[5] Włochy Gabriele Detti 3:44,01 (CR) Norwegia Henrik Christiansen 3:46,49 Węgry Péter Bernek 3:46,81
800 metrów[6] Włochy Gregorio Paltrinieri 7:42,33 (CR) Włochy Gabriele Detti 7:43,52 Ukraina Mychajło Romanczuk 7:47,99
1500 metrów[7] Włochy Gregorio Paltrinieri 14:34,04 (ER, CR) Włochy Gabriele Detti 14:48,75 Ukraina Mychajło Romanczuk 14:50,33
Styl grzbietowy
50 metrów[8] Francja Camille Lacourt 24,77 Węgry Richárd Bohus 24,82 Rosja Grigorij Tarasiewicz 24,86
100 metrów[9] Francja Camille Lacourt 53,79 Rosja Grigorij Tarasiewicz 53,89 Włochy Simone Sabbioni
Grecja Apostolos Christou
54,19
200 metrów[10] Polska Radosław Kawęcki 1:55,98 Izrael Ja’akow-Jan Tumarkin 1:56,97 Litwa Danas Rapšys 1:57,22
Styl klasyczny
50 metrów[11] Wielka Brytania Adam Peaty 26,66 Słowenia Peter John Stevens 27,09 Wielka Brytania Ross Murdoch 27,31
100 metrów[12] Wielka Brytania Adam Peaty 58,36 (CR) Wielka Brytania Ross Murdoch 59,73 Litwa Giedrius Titenis 1:00,10
200 metrów[13] Wielka Brytania Ross Murdoch 2:08,33 Niemcy Marco Koch 2:08,40 Włochy Luca Pizzini 2:10,39
Styl motylkowy
50 metrów[14] Ukraina Andrij Howorow 22,92 Węgry László Cseh 23,31 Wielka Brytania Benjamin Proud 23,34
100 metrów[15] Węgry László Cseh 50,86 (CR) Polska Konrad Czerniak 51,22 Francja Mehdy Metella 51,70
200 metrów[16] Węgry László Cseh 1:52,91 (CR) Dania Viktor Bromer 1:55,35 Węgry Tamás Kenderesi 1:55,39
Styl zmienny
200 metrów[17] Grecja Andreas Vazaios 1:58,18 Izrael Gal Nevo 1:59,69 Portugalia Alexis Manaças Santos 1:59,76
400 metrów[18] Węgry Dávid Verrasztó 4:13,15 Słowacja Richárd Nagy 4:14,16 Włochy Federico Turrini 4:14,74
Sztafety st. dowolnym
4 × 100 metrów[19]  Francja
William Meynard
Florent Manaudou
Fabien Gilot
Clément Mignon
3:13,48  Włochy
Luca Dotto
Luca Leonardi
Jonathan Boffa
Filippo Magnini
3:14,29  Belgia
Glenn Surgeloose
Jasper Aerents
Dieter Dekoninck
Pieter Timmers
3:14,30
4 × 200 metrów[20]  Holandia
Dion Dreesens
Maarten Brzoskowski
Kyle Stolk
Sebastiaan Verschuren
7:07,82  Belgia
Louis Croenen
Glenn Surgeloose
Dieter Dekoninck
Pieter Timmers
7:08,28  Włochy
Andrea Mitchell d'Arrigo
Filippo Magnini
Luca Dotto
Gabriele Detti
7:08,30
Sztafety st. zmiennym
4 × 100 metrów[21]  Wielka Brytania
Chris Walker-Hebborn
Adam Peaty
James Guy
Duncan Scott
3:32,15  Francja
Benjamin Stasiulis
Giacomo Perez d'Ortona
Mehdy Metella
Florent Manaudou
3:33,89  Węgry
Gábor Balog
Gábor Financsek
László Cseh
Richárd Bohus
3:34,12

Kobiety[edytuj]

Konkurencja Złoto Czas Srebro Czas Brąz Czas
Styl dowolny
50 metrów[22] Holandia Ranomi Kromowidjojo 24,07 (CR) Wielka Brytania Francesca Halsall 24,44 Dania Jeanette Ottesen 24,61
100 metrów[23] Szwecja Sarah Sjöström 52,82 Holandia Ranomi Kromowidjojo 53,24 Holandia Femke Heemskerk 53,72
200 metrów[24] Włochy Federica Pellegrini 1:55,93 Holandia Femke Heemskerk 1:55,97 Francja Charlotte Bonnet 1:56,51
400 metrów[25] Węgry Boglárka Kapás 4:03,47 Wielka Brytania Jazmin Carlin 4:04,85 Hiszpania Mireia Belmonte 4:06,89
800 metrów[26] Węgry Boglárka Kapás 8:21,40 Wielka Brytania Jazmin Carlin 8:23,52 Słowenia Tjaša Oder 8:25,68
1500 metrów[27] Węgry Boglárka Kapás 15:50,22 (CR) Hiszpania Mireia Belmonte 16:00,20 Hiszpania Maria Vilas 16:01,25
Styl grzbietowy
50 metrów[28] Wielka Brytania Francesca Halsall 27,57 (CR) Dania Mie Østergaard Nielsen 27,77 Wielka Brytania Georgia Davies 27,87
100 metrów[29] Dania Mie Østergaard Nielsen 58,73 (CR) Węgry Katinka Hosszú 58,94 Wielka Brytania Kathleen Dawson 59,68
200 metrów[30] Węgry Katinka Hosszú 2:07,01 Ukraina Daryna Zewina 2:07,48 Chorwacja Matea Samardžić 2:09,24
Styl klasyczny
50 metrów[31] Szwecja Jennie Johansson 30,81 Islandia Hrafnhildur Lúthersdóttir 30,91 Finlandia Jenna Laukkanen 30,95
100 metrów[32] Litwa Rūta Meilutytė 1:06,17 Islandia Hrafnhildur Lúthersdóttir 1:06,45 Wielka Brytania Chloe Tutton 1:07,50
200 metrów[33] Dania Rikke Møller Pedersen 2:21,69 Hiszpania Jessica Vall 2:22,56 Islandia Hrafnhildur Lúthersdóttir 2:22,96
Styl motylkowy
50 metrów[34] Szwecja Sarah Sjöström 24,99 Dania Jeanette Ottesen 25,44 Wielka Brytania Francesca Halsall 25,48
100 metrów[35] Szwecja Sarah Sjöström 55,89 (CR) Dania Jeanette Ottesen 56,83 Włochy Ilaria Bianchi 57,52
200 metrów[36] Niemcy Franziska Hentke 2:07,23 Węgry Liliána Szilágyi 2:07,24 Hiszpania Judit Ignacio 2:07,52
Styl zmienny
200 metrów[37] Węgry Katinka Hosszú 2:07,30 (CR) Wielka Brytania Siobhan-Marie O’Connor 2:09,03 Wielka Brytania Hannah Miley 2:11,84
400 metrów[38] Węgry Katinka Hosszú 4:30,90 (CR) Wielka Brytania Hannah Miley 4:35,27 Węgry Zsuzsanna Jakabos 4:38,39
Sztafety st. dowolnym
4 × 100 metrów[39]  Holandia
Maud van der Meer
Femke Heemskerk
Marrit Steenbergen
Ranomi Kromowidjojo
3:33,80  Włochy
Silvia Di Pietro
Erika Ferraioli
Aglaia Pezzato
Federica Pellegrini
3:37,68  Szwecja
Sarah Sjöström
Ida Marko-Varga
Ida Lindborg
Louise Hansson
3:37,84
4 × 200 metrów[40]  Węgry
Zsuzsanna Jakabos
Evelyn Verrasztó
Boglárka Kapás
Katinka Hosszú
7:51,63  Hiszpania
Melani Costa
Patricia Castro
Fatima Gallardo
Mireia Belmonte
7:53,38  Holandia
Andrea Kneppers
Esmee Vermeulen
Robin Neumann
Femke Heemskerk
7:53,63
Sztafety st. zmiennym
4 × 100 metrów[41]  Wielka Brytania
Kathleen Dawson
Chloe Tutton
Siobhan-Marie O’Connor
Francesca Halsall
3:58,57  Włochy
Carlotta Zofkova
Martina Carraro
Ilaria Bianchi
Erika Ferraioli
4:00,73  Finlandia
Mimosa Jallow
Jenna Laukkanen
Emilia Pikkarainen
Hanna-Maria Seppälä
4:01,49

Konkurencje mieszane[edytuj]

Konkurencja Złoto Czas Srebro Czas Brąz Czas
Sztafety
4 × 100 metrów
st. dowolnym
[42]
 Holandia
Sebastiaan Verschuren
Ben Schwietert
Maud van der Meer
Ranomi Kromowidjojo
3:23,64 (CR)  Włochy
Filippo Magnini
Luca Dotto
Erika Ferraioli
Federica Pellegrini
3:24,55  Francja
Clément Mignon
Jérémy Stravius
Charlotte Bonnet
Anna Santamans
3:25,49
4 × 100 metrów
st. zmiennym
[43]
 Wielka Brytania
Chris Walker-Hebborn
Adam Peaty
Siobhan-Marie O’Connor
Francesca Halsall
3:44,56  Włochy
Simone Sabbioni
Martina Carraro
Piero Codia
Federica Pellegrini
3:45,74  Węgry
Gábor Balog
Gábor Financsek
Evelyn Verrasztó
Zsuzsanna Jakabos
3:49,50

Skoki do wody[edytuj]

Mężczyźni[edytuj]

Konkurencja Złoto Wynik Srebro Wynik Brąz Wynik
Trampolina 1 m[44] Ukraina Ilja Kwasza 439,70 Włochy Giovanni Tocci 414,30 Austria Constantin Blaha 402,55
Trampolina 3 m[45] Rosja Jewgienij Kuzniecow 497,90 Wielka Brytania Jack Laugher 473,60 Ukraina Ilja Kwasza 463,85
Trampolina 3 m synchronicznie[46]  Wielka Brytania
Jack Laugher
Chris Mears
456,81  Rosja
Ilja Zacharow
Jewgienij Kuzniecow
445,23  Ukraina
Ilja Kwasza
Ołeksandr Horszkowozow
439,86
Wieża 10 m[47] Wielka Brytania Tom Daley 570,50 Rosja Wiktor Minibajew 524,60 Rosja Nikita Szlejchier 480,90
Wieża 10 m synchronicznie[48]  Niemcy
Sascha Klein
Patrick Hausding
445,26  Wielka Brytania
Tom Daley
Daniel Goodfellow
444,30  Ukraina
Ołeksandr Horszkowozow
Maksym Dołhow
429,75

Kobiety[edytuj]

Konkurencja Złoto Wynik Srebro Wynik Brąz Wynik
Trampolina 1 m[49] Włochy Tania Cagnotto 284,15 Włochy Elena Bertocchi 281,30 Rosja Nadieżda Bażyna 280,75
Trampolina 3 m[50] Włochy Tania Cagnotto 360,60 Holandia Uschi Freitag 330,60 Wielka Brytania Grace Reid 328,55
Trampolina 3 m synchronicznie[51]  Włochy
Tania Cagnotto
Francesca Dallapé
327,81  Wielka Brytania
Alicia Blagg
Rebecca Gallantree
319,32  Rosja
Nadieżda Bażyna
Kristina Iljinych
304,20
Wieża 10 m[52] Ukraina Julija Prokopczuk 385,90 Wielka Brytania Tonia Couch 352,70 Wielka Brytania Georgia Ward 325,05
Wieża 10 m synchronicznie[53]  Niemcy
Maria Kurjo
My Phan
279,75  Ukraina
Anna Krasnoszłyk
Włada Tacenko
278,01  Węgry
Villő Kormos
Zsófia Reisinger
274,74

Konkurencje mieszane[edytuj]

Konkurencja Złoto Wynik Srebro Wynik Brąz Wynik
Trampolina 3 m synchronicznie[54]  Wielka Brytania
Grace Reid
Tom Daley
321,06  Włochy
Tania Cagnotto
Maicol Verzotto
308,70  Rosja
Nadieżda Bażyna
Nikita Szlejchier
305,28
Wieża 10 m synchronicznie[55]  Ukraina
Julija Prokopczuk
Maksim Dołgow
323,70  Wielka Brytania
Georgia Ward
Matty Lee
318,24  Rosja
Julija Timoszynina
Nikita Szlejchier
307,68
Drużynowo[56]  Rosja
Nadieżda Bażyna
Wiktor Minibajew
414,30  Ukraina
Julija Prokopczuk
Ołeksandr Horszkowozow
396,40  Wielka Brytania
Georgia Ward
Matty Lee
353,85

Przypisy

  1. LEN allocates 2016 European Championships to London (ang.). www.len.eu, 26 lipca 2013. [dostęp 2014-08-29].
  2. 50 metrów st. dowolnym mężczyzn. [dostęp 2016-05-22].
  3. 100 metrów st. dowolnym mężczyzn. [dostęp 2016-05-20].
  4. 200 metrów st. dowolnym mężczyzn. [dostęp 2016-05-20].
  5. 400 metrów st. dowolnym mężczyzn. [dostęp 2016-05-20].
  6. 800 metrów st. dowolnym mężczyzn. [dostęp 2016-05-20].
  7. 1500 metrów st. dowolnym mężczyzn. [dostęp 2016-05-22].
  8. 50 metrów st. grzbietowym mężczyzn. [dostęp 2016-05-20].
  9. 100 metrów st. grzbietowym mężczyzn. [dostęp 2016-05-22].
  10. 200 metrów st. grzbietowym mężczyzn. [dostęp 2016-05-22].
  11. 50 metrów st. klasycznym mężczyzn. [dostęp 2016-05-22].
  12. 100 metrów st. klasycznym mężczyzn. [dostęp 2016-05-22].
  13. 200 metrów st. klasycznym mężczyzn. [dostęp 2016-05-22].
  14. 50 metrów st. motylkowym mężczyzn. [dostęp 2016-06-23].
  15. 100 metrów st. motylkowym mężczyzn. [dostęp 2016-06-23].
  16. 200 metrów st. motylkowym mężczyzn. [dostęp 2016-06-23].
  17. 200 metrów st. zmiennym mężczyzn. [dostęp 2016-05-22].
  18. 400 metrów st. zmiennym mężczyzn. [dostęp 2016-05-22].
  19. 4 × 100 metrów st. dowolnym mężczyzn. [dostęp 2016-06-23].
  20. 4 × 200 metrów st. dowolnym mężczyzn. [dostęp 2016-06-23].
  21. 4 × 100 metrów st. zmiennym mężczyzn. [dostęp 2016-06-23].
  22. 50 metrów st. dowolnym kobiet. [dostęp 2016-06-23].
  23. 100 metrów st. dowolnym kobiet. [dostęp 2016-06-23].
  24. 200 metrów st. dowolnym kobiet. [dostęp 2016-06-23].
  25. 400 metrów st. dowolnym kobiet. [dostęp 2016-06-23].
  26. 800 metrów st. dowolnym kobiet. [dostęp 2016-06-23].
  27. 1500 metrów st. dowolnym kobiet. [dostęp 2016-06-23].
  28. 50 metrów st. grzbietowym kobiet. [dostęp 2016-06-23].
  29. 100 metrów st. grzbietowym kobiet. [dostęp 2016-06-23].
  30. 200 metrów st. grzbietowym kobiet. [dostęp 2016-06-23].
  31. 50 metrów st. klasycznym kobiet. [dostęp 2016-06-23].
  32. 100 metrów st. klasycznym kobiet. [dostęp 2016-06-23].
  33. 200 metrów st. klasycznym kobiet. [dostęp 2016-06-23].
  34. 50 metrów st. motylkowym kobiet. [dostęp 2016-06-23].
  35. 100 metrów st. motylkowym kobiet. [dostęp 2016-06-23].
  36. 200 metrów st. motylkowym kobiet. [dostęp 2016-06-23].
  37. 200 metrów st. zmiennym kobiet. [dostęp 2016-06-23].
  38. 400 metrów st. zmiennym kobiet. [dostęp 2016-06-23].
  39. 4 × 100 metrów st. dowolnym kobiet. [dostęp 2016-06-23].
  40. 4 × 200 metrów st. dowolnym kobiet. [dostęp 2016-06-23].
  41. 4 × 100 metrów st. zmiennym kobiet. [dostęp 2016-06-23].
  42. 4 × 100 metrów st. dowolnym mieszana. [dostęp 2016-06-23].
  43. 4 × 100 metrów st. zmiennym mieszana. [dostęp 2016-06-23].
  44. Trampolina 1 m mężczyzn. [dostęp 2016-06-28].
  45. Trampolina 3 m mężczyzn. [dostęp 2016-06-28].
  46. Trampolina 3 m synchronicznie mężczyzn. [dostęp 2016-06-28].
  47. Wieża 10 m mężczyzn. [dostęp 2016-06-28].
  48. Wieża 10 m synchronicznie mężczyzn. [dostęp 2016-06-28].
  49. Trampolina 1 m kobiet. [dostęp 2016-06-28].
  50. Trampolina 3 m kobiet. [dostęp 2016-06-28].
  51. Trampolina 3 m synchronicznie kobiet. [dostęp 2016-06-28].
  52. Wieża 10 m kobiet. [dostęp 2016-06-28].
  53. Wieża 10 m synchronicznie kobiet. [dostęp 2016-06-28].
  54. Trampolina 3 m mieszana synchronicznie. [dostęp 2016-06-28].
  55. Wieża 10 m mieszana synchronicznie. [dostęp 2016-06-28].
  56. Drużynowo. [dostęp 2016-06-28].

Bibliografia[edytuj]