Mistrzostwa Polski w hokeju na lodzie (1945/1946)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mistrzostwa Polski
1939 1947
Miejsce finału

Stadion Cracovii, Kraków

Podium
Pierwsze miejsce

Cracovia

Drugie miejsce

ŁKS Łódź

Trzecie miejsce

Siła Giszowiec

11. edycja Mistrzostw Polski w hokeju na lodzie – rozegrane zostały w styczniu 1946 roku. Były to pierwsze powojenne mistrzostwa Polski.

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Mistrzostwa okręgu krakowskiego

Turniej o mistrzostwo okręgu krakowskiego odbył się w dniach 10–16 stycznia 1946. Uczestniczyły w nim trzy drużyny: Cracovia, Wisła Kraków oraz Legia Kraków. Zwycięzcą została drużyna Cracovii, która pokonała pozostałe dwie drużyny[1].

  • Mistrzostwa okręgu śląskiego

Odbyły się między 14 a 21 stycznia 1946. Uczestniczyło w nich pięć zespołów: Siemianowiczanka, HKS Szopienice, Siła Giszowiec, Orzeł Wełnowiec oraz Piast Cieszyn. Zwycięzcą została drużyna Siły Giszowiec[1].

  • Mistrzostwa okręgu pomorsko-poznańskiego

Mistrzem została Lechia Poznań, a drugie miejsce zajęła drużyna Pomorzanina Toruń. Drużyna z Torunia przyjechała do Krakowa, jednak ponieważ nie złożyła w terminie wniosku o przystąpienie do mistrzostw, nie rozegrała żadnego spotkania turnieju finałowego[2].

Turniej finałowy[edytuj | edytuj kod]

Losowanie[edytuj | edytuj kod]

20 stycznia 1946 roku w Krakowie odbyło się losowanie mistrzostw Polski, do którego przystąpiły: mistrz Krakowa – Cracovia, Lechia Poznań, ŁKS Łódź oraz niewyłoniony wtedy jeszcze mistrz Śląska. Spodziewano się również startu drużyny Legii Warszawa, jednak ta nie zgłosiła zespołu, więc turniej finałowy odbył się pomiędzy czterema zespołami w formule każdy z każdym. Podczas losowania postanowiono, że turniej finałowy odbędzie się w dniach 25–27 stycznia 1946[1].

Przebieg turnieju[edytuj | edytuj kod]

Turniej rozpoczął się 25 stycznia od ceremonii otwarcia, podczas której odbyła się defilada, ogłoszono przemówienia oraz odegrano hymn Polski. Po ceremonii rozpoczęły się główne zawody. W pierwszym dniu, jak i w dwóch następnych odbyły się po dwa mecze. Inauguracyjnym spotkaniem był mecz ŁKS – Lechia, w którym padł bezbramkowy remis. W następnym spotkaniu gospodarze, Cracovia pokonali Siłę Giszowiec i zostali liderami turnieju.

Drugi dzień mistrzostw to spotkania pomiędzy ŁKS-em i Siłą oraz Cracovią i Lechią. Zwycięzcą pierwszego została łódzka drużyna, zaś drugiego gospodarze zawodów, dzięki czemu umocnili się oni na pierwszym miejscu w tabeli, zaś na drugie miejsce wysunęła się drużyna ŁKS-u[2].

W ostatnim dniu mistrzostw zapadły decydujące rozstrzygnięcia. Najpierw spotkały się drużyny ŁKS-u oraz Cracovii. Spotkanie to zadecydowało o zdobyciu mistrzostwa Polski. Mecz zwyciężyła drużyna gospodarzy, która z kompletem punktów zajęła pierwsze miejsce w tabeli i zdobyła po raz drugi w historii tytuł mistrza Polski. Wręczenie pucharu za mistrzostwo Polski odbyło się po tym spotkaniu. Trofeum wręczał prezes związku hokejowego, Mieczysław Boczar. W rozegranym później spotkaniu decydującym o zajęciu trzeciego miejsca pomiędzy Siłą a Lechią lepsza była drużyna z Giszowca i to hokeiści tej drużyny mogli cieszyć się z brązowych medali[3].

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

25 stycznia 1946 ŁKS Łódź 0:0 Lechia Poznań Kraków
25 stycznia 1946 Cracovia 3:0 Siła Giszowiec Kraków
26 stycznia 1946 ŁKS Łódź 2:1 Siła Giszowiec Kraków
26 stycznia 1946 Cracovia 4:0 Lechia Poznań Kraków
27 stycznia 1946 Cracovia 5:1 ŁKS Łódź Kraków
27 stycznia 1946 Siła Giszowiec 4:2 Lechia Poznań Kraków

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp. = lokata, M = liczba rozegranych spotkań, Pkt = Liczba zdobytych punktów, W = Wygrane, R = Remisy, P = Porażki, G+ = Gole strzelone, G- = Gole stracone

Lp. Zespół M Pkt W R P G + G – +/-
1 Cracovia 3 6 3 0 0 12 1 +11
2 ŁKS Łódź 3 3 1 1 1 3 6 -3
3 Siła Giszowiec 3 2 1 0 2 5 7 -2
4 Lechia Poznań 3 1 0 1 2 2 8 -6

Skład drużyny mistrza Polski[edytuj | edytuj kod]

Mistrz Polski 1946

Cracovia

2. tytuł
Władysław Michalik, Władysław Lemiszko, Mieczysław Kasprzycki, Włodzimierz Kopczyński, Czesław Marchewczyk, Herbert Ursoń, Adam Kowalski, Maksymilian Więcek, Andrzej Wołkowski[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kto z kim, kiedy? Termin hokejowych mistrzostw Polski. e-Kolekcja Czasopism Polskich. (pol.).
  2. a b Cracovia mistrzem hokejowym Polski. e-Kolekcja Czasopism Polskich. (pol.).
  3. Walka o tytuł mistrza hokeja. e-Kolekcja Czasopism Polskich. (pol.).
  4. Hokej mężczyzn 1946 – turniej finałowy. Wikipasy.pl. (pol.).