Mistrzostwa Polski w hokeju na lodzie (1945/1946)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Polski
1939 1947
Miejsce finału

Stadion Cracovii, Kraków

Podium
Pierwsze miejsce

Crown.png Cracovia

Drugie miejsce

ŁKS Łódź

Trzecie miejsce

Siła Giszowiec

11. edycja Mistrzostw Polski w hokeju na lodzie – rozegrane zostały w styczniu 1946 roku. Były to pierwsze powojenne mistrzostwa Polski.

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Mistrzostwa okręgu krakowskiego

Turniej o mistrzostwo okręgu krakowskiego odbył się w dniach 10–16 stycznia 1946. Uczestniczyły w nim trzy drużyny: Cracovia, Wisła Kraków oraz Legia Kraków. Zwycięzcą została drużyna Cracovii, która pokonała pozostałe dwie drużyny[1].

  • Mistrzostwa okręgu śląskiego

Odbyły się między 14 a 21 stycznia 1946. Uczestniczyło w nich pięć zespołów: Siemianowiczanka, HKS Szopienice, Siła Giszowiec, Orzeł Wełnowiec oraz Piast Cieszyn. Zwycięzcą została drużyna Siły Giszowiec[1].

  • Mistrzostwa okręgu pomorsko-poznańskiego

Mistrzem została Lechia Poznań, a drugie miejsce zajęła drużyna Pomorzanina Toruń. Drużyna z Torunia przyjechała do Krakowa, jednak ponieważ nie złożyła w terminie wniosku o przystąpienie do mistrzostw, nie rozegrała żadnego spotkania turnieju finałowego[2].

Turniej finałowy[edytuj | edytuj kod]

Losowanie[edytuj | edytuj kod]

20 stycznia 1946 roku w Krakowie odbyło się losowanie mistrzostw Polski, do którego przystąpiły: mistrz Krakowa – Cracovia, Lechia Poznań, ŁKS Łódź oraz niewyłoniony wtedy jeszcze mistrz Śląska. Spodziewano się również startu drużyny Legii Warszawa, jednak ta nie zgłosiła zespołu, więc turniej finałowy odbył się pomiędzy czterema zespołami w formule każdy z każdym. Podczas losowania postanowiono, że turniej finałowy odbędzie się w dniach 25–27 stycznia 1946[1].

Przebieg turnieju[edytuj | edytuj kod]

Turniej rozpoczął się 25 stycznia od ceremonii otwarcia, podczas której odbyła się defilada, ogłoszono przemówienia oraz odegrano hymn Polski. Po ceremonii rozpoczęły się główne zawody. W pierwszym dniu, jak i w dwóch następnych odbyły się po dwa mecze. Inauguracyjnym spotkaniem był mecz ŁKS – Lechia, w którym padł bezbramkowy remis. W następnym spotkaniu gospodarze, Cracovia pokonali Siłę Giszowiec i zostali liderami turnieju.

Drugi dzień mistrzostw to spotkania pomiędzy ŁKS-em i Siłą oraz Cracovią i Lechią. Zwycięzcą pierwszego została łódzka drużyna, zaś drugiego gospodarze zawodów, dzięki czemu umocnili się oni na pierwszym miejscu w tabeli, zaś na drugie miejsce wysunęła się drużyna ŁKS-u[2].

W ostatnim dniu mistrzostw zapadły decydujące rozstrzygnięcia. Najpierw spotkały się drużyny ŁKS-u oraz Cracovii. Spotkanie to zadecydowało o zdobyciu mistrzostwa Polski. Mecz zwyciężyła drużyna gospodarzy, która z kompletem punktów zajęła pierwsze miejsce w tabeli i zdobyła po raz drugi w historii tytuł mistrza Polski. Wręczenie pucharu za mistrzostwo Polski odbyło się po tym spotkaniu. Trofeum wręczał prezes związku hokejowego, Mieczysław Boczar. W rozegranym później spotkaniu decydującym o zajęciu trzeciego miejsca pomiędzy Siłą a Lechią lepsza była drużyna z Giszowca i to hokeiści tej drużyny mogli cieszyć się z brązowych medali[3].

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

25 stycznia 1946 ŁKS Łódź 0:0 Lechia Poznań Kraków
25 stycznia 1946 Cracovia 3:0 Siła Giszowiec Kraków
26 stycznia 1946 ŁKS Łódź 2:1 Siła Giszowiec Kraków
26 stycznia 1946 Cracovia 4:0 Lechia Poznań Kraków
27 stycznia 1946 Cracovia 5:1 ŁKS Łódź Kraków
27 stycznia 1946 Siła Giszowiec 4:2 Lechia Poznań Kraków

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp. = lokata, M = liczba rozegranych spotkań, Pkt = Liczba zdobytych punktów, W = Wygrane, R = Remisy, P = Porażki, G+ = Gole strzelone, G- = Gole stracone

Lp. Zespół M Pkt W R P G + G – +/-
1 Cracovia 3 6 3 0 0 12 1 +11
2 ŁKS Łódź 3 3 1 1 1 3 6 -3
3 Siła Giszowiec 3 2 1 0 2 5 7 -2
4 Lechia Poznań 3 1 0 1 2 2 8 -6

Skład drużyny mistrza Polski[edytuj | edytuj kod]

Mistrz Polski 1946
Bianco e Rosso (Strisce).png
Cracovia

2. tytuł
Władysław Michalik, Władysław Lemiszko, Mieczysław Kasprzycki, Włodzimierz Kopczyński, Czesław Marchewczyk, Herbert Ursoń, Adam Kowalski, Maksymilian Więcek, Andrzej Wołkowski[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kto z kim, kiedy? Termin hokejowych mistrzostw Polski. e-Kolekcja Czasopism Polskich. (pol.).
  2. a b Cracovia mistrzem hokejowym Polski. e-Kolekcja Czasopism Polskich. (pol.).
  3. Walka o tytuł mistrza hokeja. e-Kolekcja Czasopism Polskich. (pol.).
  4. Hokej mężczyzn 1946 – turniej finałowy. Wikipasy.pl. (pol.).