Polska Hokej Liga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska Hokej Liga
Hockey current event.svg Polska Hokej Liga (2021/2022)
Państwo  Polska
Oficjalny skrót PHL
Dyscyplina Hokej na lodzie
Organizator rozgrywek Polska Hokej Liga Sp. z o.o.
Data założenia 26 kwietnia 2013
Założyciel PZHL
Poprzednia nazwa Polska Liga Hokejowa
Przekształcona
na zawodową
8 maja 2013
Prezes Marta Zawadzka
Komisarz Marta Zawadzka
Partner TV TVP Sport
Rozgrywki
Liczba drużyn 9
Zwycięzca Mistrz Polski
Niższy poziom ligowy I liga polska
Puchary Puchar Polski
Superpuchar Polski
Liga Mistrzów
Puchar Kontynentalny
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca KH Sanok (2013/14)
Obecny zwycięzca JKH GKS Jastrzębie (2020/21)
Najwięcej zwycięstw GKS Tychy (4)
Strona internetowa

Polska Hokej Liga – od sezonu 2013/14 najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek hokeja na lodzie w Polsce, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziomem ligowym). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon), systemem kołowym z fazą play-off na zakończenie każdego z sezonów i przeznaczone są dla najlepszych polskich drużyn klubowych (wyłącznie profesjonalnych). Ich triumfator zostaje mistrzem Polski, zaś najsłabsze zespoły relegowane są do I ligi polskiej. Czołowe zespoły klasyfikacji końcowej każdego sezonu uzyskują prawo występów w europejskich pucharach w sezonie następnym (Lidze Mistrzów oraz Pucharze Kontynentalnym). Organizatorem i organem prowadzącym rozgrywki jest Polska Hokej Liga Sp. z o.o. Do sezonu 2012/13 włącznie najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce funkcjonowała pod nazwą Polska Liga Hokejowa (PLH), zaś wcześniej jako I liga.

Spółka[edytuj | edytuj kod]

26 kwietnia 2013 Polski Związek Hokeja na Lodzie (PZHL) powołał spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której celem jest organizacja i zarządzanie ligowymi rozgrywkami najwyższego szczebla w Polsce (tym samym stały się one ligą zawodową)[1]. Jedynym udziałowcem spółki został PZHL[2]. Siedziba spółki mieści się w Katowicach. Obowiązki pierwszego prezesa (jednoosobowego zarządu spółki) powierzono Mariuszowi Wołoszowi[3]. 9 grudnia 2013 na tym stanowisku zastąpił go Janusz Wierzbowski[4], zaś od 22 marca 2018 funkcję tę pełni Mirosław Minkina[5][6]. 1 grudnia 2020 prezesem PHL została Marta Zawadzka, pełniąca równolegle funkcję Komisarza PHL[7].

Formuła[edytuj | edytuj kod]

8 maja 2013 zarząd spółki PHL zawarł umowę z PZHL, na mocy której – od sezonu 2013/14 – spółka podjęła zarządzanie profesjonalną ligą hokeja na lodzie w Polsce[8]. W wydanym komunikacie wstępnie poinformowano o zasadach dotyczących rozgrywek w nowym sezonie. Wśród nich wymieniono udział 8 drużyn, możliwość wykupienia uczestnictwa w lidze przez inny klub za pomocą tzw. dzikiej karty, wyłączenie degradacji z PHL i dopuszczalny awans z I ligi przez najbliższe dwa sezony, ustalenie nowego limitu gry sześciu obcokrajowców w każdym zespole i nieograniczonej liczby zawodników nie posiadających polskiego obywatelstwa, ale poświadczających pochodzenie polskie, konieczność występu w każdym meczu drużyny czterech zawodników młodzieżowych, wprowadzenie funkcji komisarza (tzw. opiekuna meczu) oraz wstępne zasady regulaminowe sezonu 2013/2014. W myśl komunikatu spółka zobowiązała się przejść „wszelkie obciążenia związane z obsługą sędziów”.

6 maja 2013 prezes PZHL, Piotr Hałasik podpisał umowę z firmą, która zostanie sponsorem zarówno reprezentacji Polski, jak i rozgrywek Polskiej Hokej Ligi[9] (tożsamość przedsiębiorstwa wstępnie nie została ujawniona[10]).

Sprecyzowanie zasad obowiązujących w pierwszej edycji PHL nastąpiło 28 maja 2013, na posiedzeniu Zarządu PZHL. Ustalono wówczas formułę rozgrywania rundy zasadniczej i fazy play-off sezonu, potwierdzono wyłączenie degradacji z PHL oraz możliwość awansu do PHL dla mistrza I ligi przy jednoczesnym spełnieniu warunków licencyjnych, potwierdzono możliwość uzyskania członkostwa w PHL po uzyskaniu tzw. dzikiej karty przy jednoczesnym wniesieniu opłaty licencyjnej w wysokości 200 000 zł, ustalono konieczność występu w każdym meczu drużyny PHL dwóch zawodników młodzieżowych do lat 21, ustalono nowy limit obcokrajowców w każdym zespole do ośmiu i ponadto wprowadzono ewentualność zwiększenia liczby obcokrajowców przy jednoczesnej opłacie za każdego następnego zawodnika w wysokości 25 000 zł, ustalono możliwość gdy nieograniczonej liczby zawodników nie posiadających polskiego obywatelstwa, ale poświadczających pochodzenie polskie, wprowadzono dla klubów PHL możliwość zawarcia porozumienia o współpracy z klubem I lub II ligi, w myśl którego w zespołach z niższych rozgrywek może występować do sześciu graczy drużyny współpracującej z PHL w sezonie regularnym do 31 stycznia[11].

3 czerwca 2013 opublikowano kilka dokumentów obowiązujących w PHL: Regulamin rozgrywek PLH, Harmonogram procedur, Zasady rozgrywania meczu, Zasady marketingowe oraz Regulamin opłat i kaucji[12].

11 czerwca 2013 odbyła się konferencja prasowa, podczas której poinformowano, że rozgrywki będą funkcjonować pod nazwą Hokej Liga (HL), zaś do stałej nazwy może być dodany człon głównego sponsora rozgrywek[13], przedstawiono logo[14]. Ponadto rozpoczęła działać oficjalna strona internetowa[15].

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2013 umowę z PHL podpisały pierwotnie kluby HC GKS Katowice i Zagłębie Sosnowiec[16] oraz Polonia Bytom[17]. Na początku lipca 2013 pięć pozostałych klubów: z Tychów, Jastrzębia, Sanoka, Oświęcimia i Krakowa, odmówiło podpisania umowy ze spółką PHL[18][19]. 15 lipca 2013 przyznano „dzikie karty” zgłoszonym 1928 KTH i MMKS Podhale Nowy Targ, uprawniające do gry w lidze pod warunkiem spełnienia wymogów licencyjnych[20]. 25 lipca 2013 licencję otrzymały trzy kluby: Polonia Bytom, JKH GKS Jastrzębie i MMKS Podhale Nowy Targ[21].

W związku z nowym regulaminem rozgrywek PHL i możliwością wykupienia tzw. dzikiej karty na występy w niej, klub MMKS złożył wniosek o przyznanie miejsca w rozgrywkach, po czym w lipcu 2013 r. otrzymał dziką kartę[20], a następnie licencję[21]. Na początku sierpnia PZHL wydał oświadczenie, zgodnie z którym rozgrywki będę organizowane zgodnie umową zawartą przez spółkę PHL i jednocześnie będą trwać prace nad regulaminem i umową regulującą zasady współpracy spółki z klubami[22]. 12 sierpnia 2013 licencję otrzymały kluby HC GKS Katowice, Ciarko PBS Bank KH Sanok, GKS Tychy, Aksam Unia Oświęcim i 1928 KTH[23]. W sierpniu 2013 r. dokumenty ze zgłoszeniem do rozgrywek złożył czeski klub, HC Karviná[24]. 23 sierpnia 2013 Zarząd PZHL przedłużył do końca miesiąca termin uregulowania wpisowego i uiszczenia wpłaty tytułem uzyskania „dzikiej karty”[25]. Pod koniec sierpnia 2013 r. licencji nie otrzymała drużyna Zagłębia Sosnowiec ze względu na problemy finansowe. Działacze klubu nie składali odwołania od tej decyzji i podjęli decyzję o wycofaniu klubu z polskich rozgrywek hokejowych[26][27].

29 sierpnia 2013 kwestią polskich rozgrywek ligowych i działań PZHŁ zajęła się sejmowa Komisja Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki na swoim posiedzeniu, w czasie którego posłowie poparli utworzenie ligi zawodowej[28]. 30 sierpnia 2013 władze pięciu klubów, GKS Tychy, JKH GKS Jastrzębie, Aksam Unii Oświęcim, Cracovii i MMKS Podhale, we wspólnym oświadczeniu przekazali, że nie przystępują do rozgrywek prowadzonych przez spółkę Polska Hokej Liga[29], natomiast 2 września ww. kluby i Sanok oświadczyły, że odstępując od rozgrywek PHL przystępują do rozgrywania między sobą meczów sparingowych i zaprezentowały ich terminach[30]. Jednocześnie wyraziły zarzuty wobec działalności prezesa PZHL i twórców PHL[31].

4 września 2013 w drodze kompromisu zawartego pomiędzy władzami PHL, PZHL i przedstawicielami klubów, postanowiono, że rozgrywki w sezonie 2013/14 będą zarządzane przez Polski Związek Hokeja na Lodzie pod marketingową nazwą Polska Hokej Liga i z logotypem Hokej Liga, zaś obowiązywać mają stare regulaminy rozgrywek z uwzględnieniem zmian dotyczących: dopuszczalnej ilości zawodników zagranicznych (osiem, ewentualna opłata 25 tys. zł za kolejnego), wykluczenia degradacji z ligi i „dzikiej karty” (opłata w wysokości 100 zł). Koszt wpisu do rozgrywek dla pozostałych ligowców wynosi 15 tys. zł. Przesunięto pierwotnie wyznaczony termin rozpoczęcia sezonu na 13 września 2013[32][33]. Do 11 września 2013 dziewięć klubów uiściło opłaty wpisowe[34].

11 grudnia 2013 władze klubów PHL, protestując przeciwko działaniom i zaniechaniom prezesa PZHL Piotra Hałasika ogłosiły zawieszenie rozgrywek ligowych, czyli tzw. lokaut[35].

6 sierpnia 2015 zarząd PZHL postanowił o ustaleniu składu PHL w sezonie 2015/16 ustalając liczbę 11 uczestników[36]. Wśród zaakceptowanych klubów nie było HC GKS Katowice, którego działacze pierwotnie zgłosili zespół do rozgrywek[37].

Lista sezonów[edytuj | edytuj kod]

Sezon Złoty medal Srebrny medal Brązowy medal Runda zasadnicza
2013/14 STS Sanok GKS Tychy GKS Jastrzębie GKS Tychy
2014/15 GKS Tychy GKS Jastrzębie Podhale Nowy Targ GKS Jastrzębie
2015/16 Cracovia GKS Tychy Podhale Nowy Targ Cracovia
2016/17 Cracovia GKS Tychy Polonia Bytom GKS Tychy
2017/18 GKS Tychy GKS Katowice Podhale Nowy Targ GKS Tychy
2018/19 GKS Tychy Cracovia GKS Katowice GKS Katowice
2019/20[a] GKS Tychy Unia Oświęcim GKS Jastrzębie i GKS Katowice GKS Tychy
2020/21 JKH GKS Jastrzębie Cracovia GKS Tychy GKS Tychy
2021/22

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Rozgrywki PHL sezonu 2019/20 zostały przedwcześnie zakończone (przed rozpoczęciem półfinałów fazy play-off) z powodu pandemii koronawirusa. Na podstawie pkt 44.1. Regulaminu Rozgrywek PHL Zarząd Polskiej Hokej Ligi postanowił zakończyć sezon rozgrywkowy 2019/20 z dniem 11 marca 2020 oraz uznaniowo przyznać miejsca medalowe klubom, które awansowały do półfinałów play-off według punktacji uzyskanej przez kluby w ćwierćfinałach play-off oraz sezonie zasadniczym. (Radosław Kozłowski: Pilne. Sezon zakończony!. hokej.net, 2020-03-11. [dostęp 2020-03-13]. Radosław Kozłowski: PHL: Oficjalnie poznaliśmy medalistów! GKS Tychy mistrzem Polski!. hokej.net, 2020-03-11. [dostęp 2020-03-13].)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Spółka powołana (pol.). pzhl.org.pl. [dostęp 2013-05-08].
 2. O spółce (pol.). hokejliga.pl. [dostęp 2013-06-12].
 3. Zarząd (pol.). hokejliga.pl. [dostęp 2013-06-12].
 4. Mariusz Wołosz odchodzi, wybrano nowego prezesa spółki PHL (pol.). planetofhockey.com. [dostęp 2013-12-09].
 5. Spółka PHL ma nowego prezesa. hokej.net, 2018-03-22. [dostęp 2018-03-22].
 6. Mirosław Minkina nowym prezesem Polskiej Hokej Ligi. sport.onet.pl, 2018-03-22. [dostęp 2018-03-22].
 7. Marta Zawadzka nowym prezesem PHL. polskihokej.eu, 2020-12-01. [dostęp 2020-12-01].
 8. Komunikat Spółki PHL (pol.). pzhl.org.pl. [dostęp 2013-05-08].
 9. Polski hokej ma sponsora! (pol.). pzhl.org.pl. [dostęp 2013-05-08].
 10. Jest sponsor dla polskiego hokeja! (pol.). hokej.net. [dostęp 2013-05-08].
 11. Komunikat po Zarządzie PZHL. pzhl.org.pl, 2013-05-28. [dostęp 2013-05-28].
 12. Regulaminy PHL (pol.). pzhl.org.pl, 2013-06-03. [dostęp 2013-06-03].
 13. Hokej Liga – pierwsza liga zawodowa w historii polskiego hokeja na lodzie (pol.). 2013-06-11. [dostęp 2013-06-12].
 14. Logo HL, czyli hokeista w natarciu (pol.). hokejliga.pl, 2013-06-07. [dostęp 2013-06-12].
 15. Nowa strona polskiego hokeja (pol.). hokejliga.pl, 2013-06-10. [dostęp 2013-06-12].
 16. http://archive.is/U8oQn.
 17. http://archive.is/wxJrI.
 18. Stanowisko 5 klubów w sprawie utworzenia ligi zawodowej, hokej.net [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 19. Konflikt trwa, Hałasik obwinia sponsorów, hokej.net [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 20. a b http://archive.is/648mC.
 21. a b http://archive.is/IusXX.
 22. http://archive.is/Vi8aD.
 23. http://archive.is/77Nnj.
 24. http://eurosport.onet.pl/zimowe/hokej-na-lodzie/banik-karvina-chce-wystepowac-w-hokej-lidze/1qb7q.
 25. http://archive.is/XnbU3.
 26. https://web.archive.org/web/20150104162937/http://www.sportowezaglebie.pl/hokej-na-lodzie/polska-liga-hokejowa/oficjalnie-i-liga-nie-dla-zaglebia,1,4,8699.
 27. Profesjonalny hokej znika z Sosnowca, hokej.zaglebie.sosnowiec.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 28. http://archive.is/Thj0E.
 29. Oświadczenie Klubów Ekstraligi po Sejmowej Komisji Sportu, Kultury Fizycznej i Turystyki, hokej.net [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 30. Stanowisko klubów, hokej.net [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 31. Oświadczenie zarządu MKS Cracovia, hokej.net [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 32. Nie będzie lokautu! Liga ruszy 13 września!, hokej.net [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 33. http://archive.is/uBpFo.
 34. http://archive.is/hMKsI.
 35. Lokaut w PHL staje się faktem (pol.). hokej.net, 11 grudnia 2013. [dostęp 11 grudnia 2013].
 36. A jednak Katowice!. hokej.net, 2015-08-06. [dostęp 2015-08-07].
 37. Rafał Musioł: HC GKS Katowice: jest zgłoszenie do ligi hokejowej!. dziennikzachodni.pl, 2015-07-25. [dostęp 2015-08-07].

Link zewnętrzny[edytuj | edytuj kod]