Mleczna (dopływ Radomki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mleczna
Mleczna
Mleczna między zalewem a ul. Maratońską
Lokalizacja Europa
 Polska
Źródło Wolanów
Ujście Radomka
Lisów
51°30′36″N 21°10′56″E/51,510000 21,182222
Długość 27,8 km
Powierzchnia zlewni 200 km²
Największe dopływy Pacynka, Kosówka, Potok Malczewski ze Strumieniem Godowskim, Potok Północny, Strumień Halinowski
Średni przepływ 1,2 m³/s
Rzeki Polski
Rzeka Mleczna widok z ul. Okulickiego na południe
Cieki źródłowe rzeki Mlecznej
Ujście Potoku Malczewskiego (z prawej) do Mlecznej

Mlecznarzeka, prawobrzeżny dopływ Radomki o długości 27,8 km i powierzchni dorzecza ok. 200 km²[potrzebne źródło]. Bierze początek z kilku cieków źródłowych m.in. spod Kacprowic, Franciszkowa, Wolanowa i Młodocina, które łączą się w jeden ciek w okolicach wsi Gawronie.

Bieg[edytuj | edytuj kod]

Płynie na wschód przez stawy hodowlane w Kosowie, po czym skręca na północny wschód i biegnie przez Pruszaków (teren Muzeum Wsi Radomskiej), potem przez Wośniki, Borki (Zalew na Borkach), potem na północ przez Zamłynie, Obozisko, Koniówkę, Młynek Janiszewski, Firlej. Wpada do Radomki w okolicy wsi Lisów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec VIII w. nad rzeką powstała wczesnośredniowieczna osada, która dała początek miastu Radom[1]. Na terenie Radomia w obrębie dzielnicy Borki na Mlecznej utworzono zalew rekreacyjny o powierzchni 9 ha[2].

Dopływy[edytuj | edytuj kod]

prawe:

lewe:

Dopływy dziś nieistniejące:[potrzebne źródło]

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Niejasne nazewnictwo i stan prawny górnego odcinka rzeki (powyżej Zalewu na Borkach) powoduje dezorientację co do faktycznego przebiegu i nazewnictwa koryta rzeki. Tymczasem według Mapy Podziału Hydrograficznego Polski (arkusz m3419c oraz m3418d)[3] Mleczna stanowi ciek III rzędu ze źródłami w okolicach Wolanowa na wysokości ok. 198 m n.p.m. W okolicach wsi Franciszków i Gawronie przyjmuje kilka mniejszych cieków m.in. spod Sławna, Garna i Młodocina i dalej, płynąc już jako jeden ciek, przecina drogę krajową numer 7 i zasila stawy w Kosowie. Na niektórych planach Radomia z końca XX wieku jako Mleczna określany był ciek wypływający ze Stawu Malczewskiego i płynący przez Łąki Godowskie, osiedle Południe, Żakowice i Wośniki, lecz według MPHP i jej nazewnictwa ten ciek to Dopływ spod Mazowszan (Strumień Godowski), na Łąkach Godowskich przyjmujący prawy Dopływ spod Janiszpola (Potok Malczewski). Górny odcinek Mlecznej od stawów w Kosowie do połączenia ze Strumieniem Godowskim nazywany też bywa Kosówką (wydaje się, że tą nazwą powinien być nazywany ciek faktycznie przepływający przez Kosów, prawy dopływ Mlecznej według nazewnictwa MPHP nazywany Dopływem spod Augustowa).

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]