Mleczna (dopływ Radomki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mleczna
Ilustracja
Mleczna w Starym Ogrodzie
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Rzeka
Długość 27,8 km
Powierzchnia zlewni

348,5 km²

Średni przepływ

1,2 m³/s

Źródło
Miejsce Wolanów
Współrzędne

51°22′27,9″N 20°59′42,9″E/51,374417 20,995250

Ujście
Recypient Radomka
Miejsce

Lisów

Współrzędne

51°30′36″N 21°10′56″E/51,510000 21,182222

Położenie na mapie powiatu radomskiego
Mapa konturowa powiatu radomskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Rzeka Mleczna widok z ul. Okulickiego na południe
Cieki źródłowe rzeki Mlecznej
Ujście Potoku Malczewskiego (z prawej) do Mlecznej

Mlecznarzeka, prawobrzeżny dopływ Radomki o długości 27,8 km i powierzchni dorzecza ok. 348,5 km²[1].

Bierze początek z kilku cieków źródłowych m.in. spod Kacprowic, Franciszkowa, Wolanowa i Młodocina, które łączą się w jeden ciek w okolicach wsi Gawronie.

Bieg[edytuj | edytuj kod]

Płynie na wschód przez stawy hodowlane w Kosowie, po czym skręca na północny wschód i biegnie przez Pruszaków (teren Muzeum Wsi Radomskiej), potem przez Wośniki, Borki (Zalew na Borkach), potem na północ przez Zamłynie, Obozisko, Koniówkę, Młynek Janiszewski, Firlej, Żyła, Wymysł, Młyn Wójtostwo, Krzemień, Wincentów, Augustów, Owadów. Wpada do Radomki w okolicy wsi Lisów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec VIII w. nad rzeką powstała wczesnośredniowieczna osada (Piotrówka), która dała początek miastu Radom[2]. Na terenie Radomia w obrębie dzielnicy Borki na Mlecznej utworzono zalew rekreacyjny o powierzchni 9 ha[3].

Dopływy[edytuj | edytuj kod]

prawe:

lewe:

Dopływy dziś nieistniejące:[potrzebny przypis]

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Niejasne nazewnictwo i stan prawny górnego odcinka rzeki (powyżej Zalewu na Borkach) powoduje dezorientację co do faktycznego przebiegu i nazewnictwa koryta rzeki. Tymczasem według Mapy Podziału Hydrograficznego Polski (arkusz m3419c oraz m3418d)[4] Mleczna stanowi ciek III rzędu ze źródłami w okolicach Wolanowa na wysokości ok. 198 m n.p.m. W okolicach wsi Franciszków i Gawronie przyjmuje kilka mniejszych cieków m.in. spod Sławna, Garna i Młodocina i dalej, płynąc już jako jeden ciek, przecina drogę krajową numer 7 i zasila stawy w Kosowie. Na niektórych planach Radomia z końca XX wieku jako Mleczna określany był ciek wypływający ze Stawu Malczewskiego i płynący przez Łąki Godowskie, osiedle Południe, Żakowice i Wośniki, lecz według MPHP i jej nazewnictwa ten ciek to Dopływ spod Mazowszan (Strumień Godowski), na Łąkach Godowskich przyjmujący prawy Dopływ spod Janiszpola (Potok Malczewski). Górny odcinek Mlecznej od stawów w Kosowie do połączenia ze Strumieniem Godowskim nazywany też bywa Kosówką (wydaje się, że tą nazwą powinien być nazywany ciek faktycznie przepływający przez Kosów, prawy dopływ Mlecznej według nazewnictwa MPHP nazywany Dopływem spod Augustowa).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]