Model United Nations

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
MUNBW 2006, Stuttgart, Niemcy

Model United Nations (ang. Model ONZ), zwany także MUN, Model UN – studencka inicjatywa polegająca na wielotematycznej edukacji obywatelskiej poprzez symulację obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations).

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

W Model United Nations udział bierze zazwyczaj młodzież w wieku 16-21 lat oraz studenci, często uczestnicy pochodzą z różnych krajów.

W trakcie kilkudniowego zlotu, przebiegającego w postaci codziennych wielogodzinnych obrad odbywających się w całości w języku angielskim, uczestnicy wcielają się w delegatów reprezentujących przydzielone im przez organizatorów kraje (obowiązuje jednak zakaz przedstawicielstwa własnego kraju). Delegaci pracują w grupach roboczych, m.in. komitetach (ang. Committee), komisjach (ang. Commission) i radach (ang. Council), będących odwzorowaniem struktury ONZ. Symulację w formie moderowanej debaty formalnej prowadzi chair (chairperson, chairman), director lub president, często wraz ze swoim zastępcą (ang. deputy). Podczas symulacji uczestników obowiązują procedury ONZ, a także strój formalny lub strój narodowy reprezentowanego kraju.

Przed symulacją, zapoznawszy się z oficjalnymi dokumentami ONZ i reprezentowanego kraju, uczestnicy przygotowują raport zawierający stanowisko reprezentowanego kraju w odniesieniu do tematu symulacji. W trakcie przygotowań i obrad uczestnicy zapoznają się z globalnymi problemami nękającymi współczesny świat; popularnymi tematami są m.in. problemy światowego głodu, braków w edukacji, terroryzmu, klęsk żywiołowych itp.

Podczas konferencji grupy uczestników przygotowują własne rezolucje, których treść jest następnie przedmiotem dyskusji. Celem delegatów jest utrzymanie i obrona postulatów reprezentowanego państwa, a także zachęcenie przedstawicieli innych krajów do zamieszczenia części tych postulatów w rezolucji kończącej obrady.

Popularnym elementem Model United Nations jest przygotowywanie przez organizatorów niespodziewanego kryzysu (ang Crisis) poprzez podanie do wiadomości fikcyjnych (lub prawdziwych) informacji na temat wydarzeń towarzyszących danym obradom. Kryzys zmusza uczestników do nieszablonowego myślenia w celu zajęcia się dodatkowym tematem (np. obrady na temat "przemocy w rodzinie" zostają przerywane wiadomościami o "klęsce w Tajlandii"), co sprawia że młodzi dyplomaci muszą wykazać się swoimi umiejętnościami i bystrością umysłu podczas niezaplanowanych sytuacji.

Obradom zazwyczaj towarzyszy konkurs na najlepszego mówcę, najlepszą reprezentację dyplomatyczną, najlepszą rezolucję i czasami na najlepszy strój ludowy.

Pierwsza edycja odbywającego się co roku w innym miejscu świata Harvard World Model United Nations, jednego z największych modeli ONZ, odbyła się w 1992 roku w Międzyzdrojach.

Model United Nations w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Najstarszym polskim modelem ONZ jest Polish Model United Nations (POLMUN) organizowany w Gorzowie Wielkopolskim w latach 1992-2011[1] przez II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie i wznowiony w Warszawie w 2015 roku jako akademicki Model UN pod nazwą Academic Polish Model United Nations (POLMUN Warsaw) przez studentów czterech warszawskich uczelni: Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu SWPS oraz Akademii Leona Koźmińskiego, we współpracy ze Stowarzyszeniem Narodów Zjednoczonych w Polsce, a od 2017 roku ze Stowarzyszeniem Institute of Diplomacy.

W Polsce odbywa się co roku kilkanaście konferencji Model United Nations przeznaczonych dla uczniów liceów - w Warszawie od 2017 roku odbywa się Copernicus Model United Nations (CoMUN), organizowany przez uczniów XXXIII Liceum im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, we Wrocławiu od 1997 roku Wrocław Model United Nations (WrocMUN), którego organizatorem jest V Liceum Ogólnokształcące, w Gorzowie Wielkopolskim od 2003 roku Puszkin Model United Nations (PuszMUN), organizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, oraz w Warszawie od 2007 Warsaw Model United Nations (WawMUN) - największy w Polsce licealny Model UN (organizatorem jest II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego).

Od 2010 roku Model United Nations odbywa się również w Szczecinie jako Stettin Model United Nations (StetiMUN), organizowany przez II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie oraz w Gdyni pod nazwą Tricity Model United Nations (TriMUN) organizowany przez III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP, zaś od 2012 roku w Opolu - Silesian Model United Nations (SilMUN), organizowany przez III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz w Gliwicach - Gliwice Model United Nations (GLIMUN), organizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. Edwarda Dembowskiego. W 2013 roku odbyła się pierwsza edycja Lodz Model United Nations (LodzMUN), konferencji organizowej w Łodzi przez IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej i I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.

W Lublinie Model United Nations organizowane są przez trzy szkoły: Lublin Model United Nations (LubMUN) przez I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica, Biskupiak Model United Nations (BisqMUN) przez Gimnazjum i XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki oraz Paderewski Model United Nations (PadMUN) przez Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Akademicki Poznań International Model United Nations (POZiMUN), organizowany przez studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, odbywa się od 2013 roku w Poznaniu.

Od 2016 roku odbywa się również Gimnazjum Model United Nations (GimMUN), przeznaczony dla uczniów gimnazjum, którego organizatorem jest Gimnazjum nr 9 im. Szarych Szeregów w Gorzowie Wielkopolskim.

W Konstancinie - Jeziorna od roku 2018 w szkole American School of Warsaw odbywa się Zygmunt United Nations w skrócie (ZYGMUN) przeznaczony głównie dla licealistów. Tematyką pierwszego spotkania, które odbyło się w dniach 12-14 IV 2018 było "Unity - The Key to Maintaining Peace, Prosperity and Security". Osią przewodnią drugiego spotkania, zaplanowanego w dniach 4-7 IV 2019, będzie "Children and Youth: Fostering Peace and Security for Future Generations".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. [1] Model ONZ, szkoła dyplomacji w  II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]