Monaster św. Pantelejmona w Bilinie Wielkiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Monaster św. Pantelejmona
Свято-Пантелеймонівський Великобілинський чоловічий монастир
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Ukraina

Obwód

 lwowski

Miejscowość

Bilina Wielka

Kościół

Kościół Prawosławny Ukrainy

Rodzaj klasztoru

Stauropigia

Namiestnik

Geroncjusz (Olanśkyj)

Typ zakonu

męski

Liczba zakonników (2024)

3

Obiekty sakralne
Cerkiew

św. Pantelejmona

Materiał budowlany

drewno, kamień

Data budowy

XIII wiek

Data zburzenia

XIX wiek

Data reaktywacji

2010

brak współrzędnych
Strona internetowa

Monaster św. Pantelejmonastauropigialny prawosławny męski klasztor w Bilinie Wielkiej[1], będący pod jurysdykcją Kościoła Prawosławnego Ukrainy. Namiestnikiem monasteru jest biskup Geroncjusz (Olanśkyj)[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prawosławny Monaster św. Pantelejmona został założony 30 maja 2010 r. Założycielem, namiestnikiem monasteru i jego budowniczym jest biskup Geroncjusz (Olanśkyj). Ziemia pod budowę świątyni została przekazana przez radę wsi Bilina Wielka dzięki staraniom sołtysa Myrosława Biłyńskiego-Tarasowycza. Miejsce, w którym znajduje się monaster, zostało wybrane nieprzypadkowo – w średniowieczu na tym terenie znajdował się monaster, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z lat 1244–1246. W 1668 r. monaster został przekazany Unii, a w 1812 r. został przez ówczesne władze zlikwidowany. W monasterze znajdowała się cudowna ikona Matki Bożej, której pojawienie się zapisał jeden z mnichów w XIII–XIV wieku. Po zamknięciu monasteru cudowna ikona wraz z inwentarzem została przeniesiona do innego klasztoru, gdzie zniknęła bez śladu.

30 maja 2010 roku, kiedy władyka Mateusz, biskup drohobycko-samborski poświęcił krzyż i miejsce pod budowę monasteru, rozpoczęła się nowa era życia monastycznego w tym miejscu. Od tego czasu odbywają się tu Liturgia i życie monasteru. Monaster ten nosi wezwanie św. Pantelejmona, który był lekarzem i uzdrowicielem, i właśnie leczenie ludzi i modlitwa o ich uzdrowienia jest nadal głównym celem monasteru i jego namiestnika, biskupa Geroncjusza. Największym i głównym fundatorem klasztoru jest Władimir Grigoriewicz Slyvka, a także wielu ludzi, którzy zostali uzdrowieni po modlitwach nad nimi władyki Geroncjusza. W monasterze sprawowane są nabożeństwa przez władykę Geroncjusza i przez 8 księży. Z błogosławieństwem namiestnika monasteru planowana jest budowa dużego ośrodka rehabilitacyjnego na terenie klasztoru[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. На Самбірщині завершили будівництво корпусу монастиря святого Пантелеймона | Львівська газета [online], web.archive.org, 5 marca 2016 [dostęp 2022-05-17] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-05].
  2. Геронтій (Олянський) [online], OCU [dostęp 2022-05-17] (ukr.).
  3. O monasterze [online], Prawosławny Monaster w Bilinie Wielkiej [dostęp 2022-05-17] (pol.).