Materiał budowlany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Materiał budowlanysubstancje stosowane do budowy, naprawy i konserwacji budowli[1].

Parametry techniczne[edytuj | edytuj kod]

Ściana budynku wykonana z kamieni oraz z drewna i cegieł połączonych zaprawą murarską (mur pruski)

Aby materiały budowlane spełniały swoją rolę, muszą posiadać odpowiednie właściwości fizyczne, fizykochemiczne, mechaniczne i chemiczne. Cechy te określane są parametrami technicznymi i badane przed dopuszczeniem materiałów na rynek. Materiały podlegają kontroli podczas produkcji i odbioru na budowie w zakresie możliwym do sprawdzenia: np. wymiary dostarczonych wyrobów, data przydatności do stosowania np. cementu itp. Ponadto prowadzi się kontrolę laboratoryjną dla każdej partii dostarczanych materiałów. Ilość i zakres badań określają normy państwowe.

Stosowanie materiałów odpowiedniej jakości jest jednym z warunków wykonania trwałego budynku lub budowli. Znajomość cech materiałów pozwala przewidzieć zachowanie samego materiału i wybudowanego obiektu podczas zmiennych warunków atmosferycznych oraz w przypadku pożaru.

Rodzaje materiałów budowlanych[edytuj | edytuj kod]

Chata z terenu Indii

Podział materiałów budowlanych można przeprowadzić na kilka sposobów takich jak:

  • w zależności od przeznaczenia na: konstrukcyjne, izolacyjne i instalacyjne.
  • według rodzaju tworzywa: materiały kamienne, silikatowe, ceramiczne, betony, drewno, metale, tworzywa sztuczne itp.
  • w zależności od zastosowania do wykonania elementów budynku: ścienne, stropowe, dachowe itp.

Poniższy podział opiera się częściowo na klasyfikacji według rodzaju tworzywa i częściowo według ich właściwości technicznych i miejsca zastosowania. Nie obejmuje wszystkich materiałów. Rozwój nauki, udoskonalanie procesów technologicznych, konkurencja na rynku powoduje stałe zmiany, wprowadza się nowe materiały, zaprzestaje się produkcji niektórych z nich. Ponadto część materiałów może mieć zastosowanie do różnych elementów: np. cegły stosowano do budowy sklepień, czasem używa się ich przy konstrukcji stropów, ale najczęściej używa się ich przy murowaniu ścian, zatem zostały wymienione w poniższym zestawieniu w wyrobach ściennych:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz Rathman: Vademecum Zrób to sam. Warszawa: 1988, s. 13. ISBN 83-85001-14-X.