Monaster Dobrićevo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dobrićevo
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Bośnia i Hercegowina

Miejscowość

Orah

Kościół

Serbski Kościół Prawosławny

Eparchia

zahumsko-hercegowińska i nadmorska

Typ monasteru

żeński

Obiekty sakralne
Cerkiew

Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni

Cerkiew

św. Mikołaja

Styl

bizantyjsko-serbski z elementami gotyku

Materiał budowlany

kamień

Data budowy

do XV w.

Położenie na mapie Bośni i Hercegowiny
Mapa konturowa Bośni i Hercegowiny, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Dobrićevo”
42,81775°N 18,41291°E/42,817746 18,412908
Strona internetowa

Monaster Dobrićevoprawosławny żeński klasztor położony we wsi Orah, ok. 12 kilometrów na południe od Bileći, przy szosie z Bileći do Trebinja, pierwotnie na terenie wsi Dobrićevo. Święto patronalne wspólnoty przypada w dniu Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni. Klasztor należy do eparchii zahumsko-hercegowińskiej i nadmorskiej Serbskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Monaster Dobrićevo powstał nad rzeką Trebišnicą, we wsi Dobrićevo, przed 1232, na miejscu bazyliki wczesnochrześcijańskiej. Z wymienionego roku pochodzi pierwsza wzmianka o jego istnieniu. Obecnie istniejące (XXI w.) zabudowania klasztorne wzniesiono najprawdopodobniej przed XV wiekiem; do takich wniosków doprowadziły częściowe badania archeologiczne. Monaster Dobrićevo był najprawdopodobniej jednym z wielu ośrodków życia mniszego ufundowanych za rządów dynastii Nemaniczów. Domniemanie to potwierdzają znajdujące się w klasztorze freski z postaciami serbskich królów Stefana oraz Stefana Urosza III Deczańskiego[1]. Monasterska cerkiew Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni wzniesiona została w stylu łączącym elementy architektury gotyckiej oraz stylu bizantyjsko-serbskiego (raškańskiego), co świadczy o przeplataniu się wpływów budownictwa typowego dla państwa serbskiego oraz architektury gotyckiej typowej dla Dubrownika. Wnętrze budynku kilkakrotnie było zdobione freskami, malowanymi za każdym razem na starszej warstwie obrazów. Warstwa z postaciami królów serbskich jest najstarsza, na niej na przełomie XVI i XVII w. nowe freski tworzył athoski mnich Jerzy (Mitrofanović), uważany w swoich czasach za najwybitniejszego malarza cerkiewnego (w Bośni malował również cerkiew w skalnym monasterze Zavala). W II poł. XVII w. kolejne freski wykonał malarz Teodor, działając na zlecenie popa Bajovicia (późniejszego hieromnicha Mojżesza)[1]. Z XVI w. pochodzi unikatowy fresk przedstawiający Ostatnią Wieczerzę. Wbrew tradycji, Jezusa ukazano na nim w bocznej części malowidła, nie zaś w centrum. Malarz namalował na stole sztućce używane przez współczesnych mu Serbów[1].

Monaster Dobrićevo był ośrodkiem duchowym i kulturalnym miejscowej ludności serbskiej. Cerkiew klasztorna, a dokładnie miejsce pod wielkim żyrandolem (panikadiłem, polijelejem) w nawie, była tradycyjnym miejscem godzenia się zwaśnionych rodów i plemion[1]. Szczególnym obiektem kultu miejscowych prawosławnych były relikwie nieznanego z imienia biskupa[1].

W 1967 klasztor został przeniesiony na nowe miejsce, do wsi Orah, w związku z budową elektrowni wodnej na Trebišnicy i planowanym zalaniem terenu, na którym się dawniej znajdował. Przy przenoszeniu zabytkowego obiektu współpracowali eksperci jugosłowiańscy oraz naukowcy z Uniwersytetu Stanforda. Razem z klasztorem przeniesiona została cerkiew św. Mikołaja położona pierwotnie we wsi Nistihalje, którą wkomponowano w kompleks zabudowań monasterskich[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]