Most Kintai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Most Kintai
Most Kintai w okresie kwitnienia wiśni
Most Kintai widziany z dołu

Most Kintai (jap. 錦帯橋 Kintai-kyō?) – historyczny most drewniany w mieście Iwakuni, w prefekturze Yamaguchi w Japonii.

Most zbudowany został w 1673, łącząc oba brzegi rzeki Nishiki pięcioma drewnianymi łukami. Znajduje się u podnóża góry Yokoyama, na której szczycie znajduje się Zamek Iwakuni.

Park Kikkou na którego terenie znajdują się most Kintai i zamek jest jednym z najpopularniejszych rejonów turystycznych w Japonii, szczególnie w okresie kwitnienia wiśni oraz jesiennej zmiany kolorów klonów japońskich. Park został uznany za skarb narodowy w 1922 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu w 1601 roku budowy zamku przez pierwszego władcę Iwakuni, Kikkawę Hiroie zbudowano serię drewnianych mostów. Wszystkie z nich uległy zniszczeniu przez powodzie przed powstaniem mostu Kintai. Został on wybudowany przez Kikkawę Hiroyoshiego, trzeciego władcę tych ziem. Most został zbudowany na kamiennych pirsach, jednak nie uchroniło go to przed zniszczeniem w powodzi kolejnego roku. Po tym wydarzeniu konstrukcja pirsów została wzmocniona; ustanowiono także specjalny podatek na utrzymanie mostu. "Utrzymanie" oznaczało okresową odbudowę mostu - trzy środkowe przęsła co 20 lat, przęsła skrajne co 40 lat. Dzięki temu most trwał niewzruszony aż do 1950 roku, kiedy uległ tajfunowi "Kezia". W tamtym okresie konstrukcja mosty była osłabiona, ponieważ w czasie II wojny światowej zaniechano przebudowy przęseł, a dodatkowo rok wcześniej jednostka amerykańskich marines stacjonująca w Iwakuni wydobyła duże ilości żwiru z brzegów rzeki, co spowodowało przyśpieszenie nurtu na tym odcinku rzeki. Most został odbudowany przy użyciu nieco odmiennej techniki w roku 1953. Użyto po raz pierwszy gwoździ, wykonanych ze stopu używanego także przy wykuwaniu tradycyjnych mieczy japońskich. Zrekonstruowany obiekt dotrwał do dziś, przechodząc remonty w latach 2001 i 2004[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Most zbudowany został z pięciu drewnianych łuków posadowionych na czterech kamiennych pirsach i dwóch pirsach drewnianych na brzegach rzeki. Środkowe przęsła mają rozpiętość 35.1 metra, zaś przęsła skrajne mają po 34.8 metra. Cały most ma 175 metrów długości i 5 metrów szerokości.

Konstrukcja oryginalna[edytuj | edytuj kod]

Przez blisko trzysta lat konstruktorzy i restauratorzy mostu obywali się bez użycia gwoździ. Było to możliwe dzięki dokładnemu spasowaniu elementów drewnianych i łączeniu ich przy pomocy metalowych opasek. Główne elementy mostu zostały następnie pokryte miedzianą blachą.

Ochrona przed powodziami[edytuj | edytuj kod]

Kształt mostu zapewniał mu niezwykłą wytrzymałość od strony wierzchniej, lecz dużą podatność na uszkodzenia od spodu. Fala powodziowa mogłaby zwyczajnie zmyć konstrukcję i ponieść ją z nurtem. W związku z tym kładka mostu jest konstrukcją "pływającą", opartą o połączenia wpustowe. Dzięki temu rozwiązaniu, przybrane wody mogą znieść jedynie kładkę, lecz oszczędzić konstrukcję nośną mostu[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Zamek Iwakuni - most zbudowany został jako jedna z dróg dostępu do zamku
  • rzeka Nishiki - rzeka, nad którą znajduje się most

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]