Motorola Solutions

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Motorola Solutions
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Schaumburg
Data założenia 4 stycznia 2011
Forma prawna Spółka akcyjna
Ważni pracownicy Gregory Q. Brown
Branża urządzenia radiowe
Produkty systemy łączności
Giełda NYSE: MSI
brak współrzędnych
Strona internetowa

Motorola Solutions – międzynarodowe przedsiębiorstwo telekomunikacyjne powstałe w wyniku podziału Motoroli[1] w 2011 roku. Po odłączeniu od Motorola Mobility, której główną domeną jest produkcja telefonów komórkowych, Motorola Solutions funkcjonuje głównie na rynku rozwiązań łączności radiowej dla służb bezpieczeństwa publicznego.

Flagowymi produktami Motorola Solutions są cyfrowe systemy radiowe w standardzie TETRA (Dimetra) oraz APCO25 (ASTRO), jak również łączność LTE, radiotelefony, sieci WLAN, zaawansowane systemy rejestracji danych, takie jak czytniki kodów kreskowych i rozwiązania RFID.

Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 22 tysiące pracowników w 65 krajach, a jej produkty obecne są w ponad 100 krajach.

Motorola Solutions w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Główną siedzibą Motorola Solutions w Polsce jest Kraków. W centrum badawczym zatrudnionych jest ponad 1200 pracowników, którzy odpowiadają za szerokie spektrum usługowe – oprogramowanie, dokumentację techniczną, wsparcie techniczne, system kontroli jakości oraz centrum finansowe. Jest to jednocześnie jedno z największych centrów Motoroli na świecie.

W 2014 Motorola Solutions Polska otrzymała prestiżowe odznaczenie Great Place to Work. Nagroda przyznawana jest przedsiębiorstwom uznawanym za jedne z najlepszych miejsc do podjęcia zatrudnienia.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Motorola wywodzi się z firmy Galvin Manufacturing Corporation, która z inicjatywy braci Paula i Josepha Galvinów została założona w 1928 roku. Jej pierwszym produktem były zasilacze prądu stałego.
  • pierwsze słowa kosmonauty Neila Armstronga zostały przekazane na Ziemię przez transpondery Motoroli.
  • słowo „Motorola” to w rzeczywistości połączenie dźwięku i ruchu („motor” i „ola”).
  • krakowskie centrum dysponuje największym laboratorium technologicznym Motoroli w Europie.
  • pierwsza na świecie plecakowa radiostacja (SCR-300) zaprojektowana była w czasie wojny przez inżynierów Motoroli – została skonstruowana przez polskiego inżyniera Henryka Magnuskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]