Muchomornica płacząca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muchomornica płacząca
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

muchomorowate

Rodzaj

muchomornica

Gatunek

muchomornica płacząca

Nazwa systematyczna
Limacella guttata (Pers.) Konrad & Maubl.
Encyclop. Mycol. 14: 70 (1949)

Muchomornica płacząca (Limacella guttata (Pers.) Konrad & Maubl.) – gatunek grzybów z rodziny muchomorowatych (Amanitaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji: Amanitaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi według Index Fungorum[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1793 roku Persoon nadając mu nazwę Agaricus guttatus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadali mu w 1949 roku Paul Konrad i André Maublanc, przenosząc go do rodzaju Limacella[1].

Niektóre synonimy naukowe:

 • Agaricus guttatus Pers.
 • Agaricus lenticularis Lasch
 • Agaricus megalodactylus Berk. & Broome
 • Amanita megalodactyla Berk.
 • Amanitella lenticularis (Lasch) Maire
 • Lepiota guttata (Pers.) Quél.
 • Lepiota lenticularis (Lasch) Gillet
 • Lepiota vapida (Fr.) Gillet
 • Limacella lenticularis (Lasch) Maire
 • Myxoderma lenticulare (Lasch) Kühner[2].

Nazwę polską nadał Władysław Wojewoda w 2003 r.[3]. Czasami opisywana jest też jako muchomornica kroplista[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 6–11 cm, u młodych owocników półkulisty, później stożkowaty, w końcu płaski z tępym garbem. Brzeg ostry. Powierzchnia podczas suchej pogodzie gładka, jedwabista, podczas wilgotnej śliska i błyszcząca. Kolor od silnie kremowej, przez jasno-ochrową i ochrow-obrązową do brązowo-ochrowej, Środek ciemniejszy[4].

Blaszki

Wąskie, wolne, białawe o gładkich ostrzach[4]. Czasami występują na nich krople cieczy, które po wyschnięciu zmieniają barwę na oliwkowozieloną[5]

Trzon

Wysokość 8–15 cm, grubość 0,8–1,5 cm, walcowaty, pełny i twardy, o bulwiasto zgrubiałej podstawie. Posiada trwały zwisający pierścień, na którym znajdują się krople cieczy, po zaschnięciu przyjmujące oliwkowozielony kolor. Czasami jednak krople te nie występują[5]. Powierzchnia nad pierścieniem jest biała, włókienkowata, pod nim biała i kosmkowato-włóknista[4].

Miąższ

Gruby, biały. Ma mączny smak i zapach[4].

Wysyp zarodników

Biały. Zarodniki elipsoidalne lub jajowate, gładkie, nieamyloidalne, o rozmiarach 4–5 × 3,5–4 μm[6].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Występuje w Ameryce Północnej, Europie i Australii[7]. W Polsce gatunek rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status V – gatunek narażony na wyginięcie[8]. Znajduje się na listach gatunków zagrożonych także w Niemczech, Holandii, Szwecji, Finlandii, Słowacji, Czechach[3].

Rośnie na ziemi w liściastych i mieszanych lasach, często na obrzeżach dróg leśnych. Owocniki wytwarza od lipca do listopada[3].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Grzyb mikoryzowy[3]. Grzyb jadalny, jednak nie zaleca się jego zbierania, gdyż łatwo można go pomylić z trującymi muchomorami[5]. Nie powinien być zbierany również ze względu na rzadkie występowanie[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Index Fungorum. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
 2. Species Fungorum. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
 3. a b c d Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
 4. a b c d e f Pavol Škubla: Wielki atlas grzybów. Poznań: Elipsa, 2007. ISBN 978-83-245-9550-1.
 5. a b c Andreas Gminder: Atlas grzybów. Jak bezbłędnie oznaczać 340 gatunków grzybów Europy Środkowej. 2008. ISBN 978-83-258-0588-3.
 6. Rogers Mushrooms. [dostęp 2014-01-03]. (ang.).
 7. Discover Life Maps. [dostęp 2016-01-10].
 8. Zbigniew Mirek: Red list of plants and fungi in Poland = Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany. Polish Academy of Sciences, 2006. ISBN 83-89648-38-5.