Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie
Oddział PCKTiR
Państwo

 Polska

Miejscowość

Opatów

Data założenia

2005

Zakres zbiorów

geodezja, kartografia

Położenie na mapie Opatowa
Mapa konturowa Opatowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie”
Położenie na mapie powiatu opatowskiego
Mapa konturowa powiatu opatowskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie”
Położenie na mapie gminy Opatów
Mapa konturowa gminy Opatów, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie”
Ziemia50°48′18″N 21°25′29″E/50,805000 21,424722
Strona internetowa

Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie – muzeum położone w Opatowie. Placówka powstała w 2005 roku w wyniku współpracy powiatu opatowskiego oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych „GEOCENTRUM”. Jej siedzibą był budynek opatowskiego Starostwa. Obecnie po przeprowadzonej renowacji, siedzibą muzeum stał się zarządzany przez Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie Dom Muzealny położony w pobliżu Szpitala Św. Leona.

Muzeum powstało w 2005 roku. Jego pomysłodawcą było Stowarzyszenie GeoCentrum, którego członkowie kilka lat wcześniej rozpoczęli gromadzenie wycofywanych z użytku urządzeń służących do pomiaru gruntów. Inicjatywę wspomogło starostwo opatowskie, udostępniając pomieszczenia na zorganizowanie wystawy i ponosząc koszty utrzymania placówki.

Na muzealną kolekcję składają się historyczne instrumenty i urządzenia geodezyjne, opracowania, mapy książki i dokumenty. Znajdują się tu zarówno duże urządzenia do obróbki zdjęć (autografy), jak i niewielkie instrumenty miernicze i kreślarskie (teodolity, niwelatory, dalmierze, stereoskopy). Wśród map wypożyczonych z PODGiK Opatów prezentowane są m.in. mapy ewidencyjne z terenów zaboru rosyjskiego Ponadto muzeum dysponuje również eksponatami w postaci map Republiki Południowej Afryki.

Wśród eksponatów znajdują się m.in. XX-wieczne teodolity, XIX-wieczna kierownica stolikowa do sporządzania map w terenie, duży zbiór map katastralnych oraz książka "Jeometria praktyczna" wydana w 1786 roku.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Janusz Kędracki: Odkrywamy Świętokrzyskie - Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie. wyborcza.pl, 2010-02-14. [dostęp 2020-06-08].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]