Przejdź do zawartości

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Kaszubskie
im. Franciszka Tredera
w Kartuzach
Ilustracja
Muzeum Kaszubskie
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kartuzy

Adres

ul. Kościerska 1
83-300 Kartuzy

Data założenia

1947

Dyrektor

Barbara Kąkol

Położenie na mapie Kartuz
Mapa konturowa Kartuz, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach”
Położenie na mapie powiatu kartuskiego
Mapa konturowa powiatu kartuskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach”
Położenie na mapie gminy Kartuzy
Mapa konturowa gminy Kartuzy, po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach”
Ziemia54°19′46,115″N 18°12′14,867″E/54,329476 18,204130
Strona internetowa

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach – muzeum w Kartuzach zajmujące się gromadzeniem eksponatów związanych z Kaszubami i zamieszkującą je grupą etniczną. Placówka ta jest wpisana do Państwowego Rejestru Muzeów.

Starania o utworzenie tego muzeum podejmowane były już przed wojną, jednak jej wybuch uniemożliwił to. Głównym inicjatorem był Franciszek Treder. W wyniku jego starań 1 maja 1947 roku dokonano uroczystego otwarcia. Znaczne zasługi w organizacji tej placówki posiadało również Towarzystwo Miłośników Muzeum Kaszubskiego im. dr. Aleksandra Majkowskiego w Kartuzach. 1 stycznia 1950 roku doszło do likwidacji Towarzystwa i jednoczesnego upaństwowienia muzeum.

15 kwietnia 1986 roku willa i budynek gospodarczy Muzeum przy ul. Kościerskiej 1C zostały wpisane do rejestru zabytków, w rejestrze woj. pomorskiego są one pod nr 961.

Placówka posiada bogate zbiory etnograficzne, a także zbiór ludowych instrumentów kaszubskich, takich jak burczybas i diabelskie skrzypce.

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Patron [online], www.muzeum-kaszubskie.pl [dostęp 2023-08-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]