Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II
w Warszawie
Ilustracja
Siedziba Muzeum Kolekcji Jana Pawła II
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Adres Plac Bankowy 1
00-139 Warszawa
Data założenia 1989
Wielkość zbiorów 450
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła IIw Warszawie
Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II
w Warszawie
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła IIw Warszawie
Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II
w Warszawie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła IIw Warszawie
Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II
w Warszawie
Ziemia52°14′31,61″N 21°00′08,10″E/52,242114 21,002250
Strona internetowa muzeum

Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła IImuzeum, w którym zgromadzono zbiory Zbigniewa Karola (1919–1998) i Janiny (1928) Porczyńskich w Warszawie. Zostało założone w 1986.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Tablica upamiętniająca ofiarodawców kolekcji na gmachu dawnej Giełdy i Banku Polskiego w Warszawie

Muzeum jest własnością prywatną. Oficjalna strona internetowa muzeum nie podaje, kto jest jego właścicielem, ani formy własności.

Swoje obrazy Porczyńscy gromadzili od roku 1981. W Warszawie obrazy zostały pokazane po raz pierwszy w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej 5 listopada 1987. Pod koniec 1989 władze miasta przekazały na stałą siedzibę Kolekcji budynek zbudowany w roku 1825 przez Antonia Corazziego, z przeznaczeniem na siedzibę Banku Polskiego i Giełdy, zajmowany w czasach PRL przez Muzeum Ruchu Rewolucyjnego.

W skład kolekcji wchodzi 450 obrazów malarstwa europejskiego, będących kopiami dzieł takich autorów jak Pablo Picasso, Vincent van Gogh czy Peter Paul Rubens lub też pochodzącymi z pracowni malarzy, których nazwiskami obrazy są sygnowane. Jest też jeden oryginalny obraz van Gogha z cyklu Wiejskie chaty[1]. Galeria podzielona jest na kilka cyklów tematycznych, m.in. "Portrety", "Mitologia i alegoria", "Martwa natura", "Biblia i święci". Zbiory w chwili obecnej mieszczą się w budynku na Placu Bankowym nr 1.

Po udostępnieniu publiczności tzw. Kolekcja Porczyńskich początkowo wzbudziła zachwyt ze względu na nazwiska najsławniejszych malarzy europejskich, z drugiej strony pojawiły się wątpliwości historyków sztuki, przede wszystkim dra Mieczysława Morki z Instytutu Sztuki PAN, co do autentyczności tych dzieł. Właściciel kolekcji Zygmunt Porczyński, obawiając się demistyfikacji, nie zezwolił na specjalistyczne badania autentyczności obrazów[2][3][4]. Kontrowersje budził również statut prawny fundacji, która była wówczas właścicielem obrazów, jak i kwestie majątkowe, w tym m.in. przejęcie prawa własności do nieruchomości, gdzie znajduje się zabytkowy budynek, w którym eksponowane są obrazy[5].

Poczta Polska wydała 16 stycznia 1992 serię 6 znaczków o nominałach od 700 do 3000 złotych, pod tytułem „Arcydzieła z kolekcji im. Jana Pawła II”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Janusz Miliszkiewicz, Mieczysław Morka: Kolekcja Porczyńskich - genialne oszustwo?, Polska Oficyna Wydawnicza "BGW", Warszawa 1993, ​ISBN 83-7066-548-9
  • Mieczysław Morka, Kolekcja im. Jana Pawła II. Kompromitacja Kościoła i Państwa, Warszawa 1999
  • Kolekcja imienia Jana Pawła II fundacji Janiny i Zbigniewa Karola Porczyńskich, Fundacja Arteks, Warszawa 1990
  • Peter Meyer: Historia Sztuki Europejskiej (2 tomy), Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1973