Muzeum Miejskie w Tychach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Miejskie w Tychach
Ilustracja
Wejście do Muzeum Miejskiego w Tychach - z prawej strony
Państwo  Polska
Miejscowość Tychy
Adres ul.Katowicka 9, 43-100 Tychy
Data założenia 2000
Dyrektor Maria Lipok-Bierwiaczonek
Położenie na mapie Tychów
Mapa lokalizacyjna Tychów
Muzeum Miejskie w Tychach
Muzeum Miejskie w Tychach
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Muzeum Miejskie w Tychach
Muzeum Miejskie w Tychach
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum Miejskie w Tychach
Muzeum Miejskie w Tychach
Ziemia50°07′45,4080″N 18°59′22,3800″E/50,129280 18,989550
Strona internetowa

Muzeum Miejskie w Tychach - zostało powołane do życia uchwałą Rady Miasta Tychy z sierpnia 2000. Dla zwiedzających otwarte zostało 25 kwietnia 2005.

Mieści się w budynku dawnej młotowni Browaru Książęcego w Tychach, obok Tyskiego Muzeum Piwowarstwa znajdującego się w zabytkowym budynku dawnej kaplicy ewangelickiej.

Jednym z głównych jego zadań jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie dóbr kultury i materiałów mówiących o dziejach i kulturze miasta Tychy i historycznej ziemi pszczyńskiej. Gromadzeniem i opracowywaniem zbiorów zajmują się trzy działy merytoryczne: Dział Historii Miasta, Dział Sztuki, Dział Tradycji Kultury Historycznej Ziemi Pszczyńskiej. Organizowane są wystawy czasowe, konferencje naukowe, wykłady, lekcje muzealne, spotkania z historykami, artystami i autorami publikacji. Prowadzona jest własna działalność wydawnicza.

W zbiorach tych trzech działów znajdują się muzealia, reprodukcje i depozyty. Do najcenniejszych eksponatów należą drzwi do jednego z zabytkowych budynków huty Paprockiej z 1787, kamień z inskrypcją umieszczony na terenie huty na polecenie księcia pszczyńskiego Fryderyka Erdmanna Anhalta-Köthena dla upamiętnienia rozbudowy huty w latach 1766-1787, obraz Jerzego Nowosielskiego, autora polichromii w tyskim kościele pw. Ducha Świętego, zatytułowany Pejzaż z kościołem (olej na płótnie).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]