Muzeum Nauki w Londynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum Nauki
Science Museum
Ilustracja
Gmach muzeum
Państwo  Wielka Brytania
Miejscowość Londyn
Położenie na mapie gminy Kensington and Chelsea
Mapa lokalizacyjna gminy Kensington and Chelsea
Muzeum Nauki
Muzeum Nauki
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa lokalizacyjna Wielkiego Londynu
Muzeum Nauki
Muzeum Nauki
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Muzeum Nauki
Muzeum Nauki
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Muzeum Nauki
Muzeum Nauki
Ziemia51°29′51″N 0°10′29″W/51,497500 -0,174722
Strona internetowa muzeum

Muzeum Nauki w Londynie (ang. Science Museum) – muzeum nauki i techniki. Bezpośredniej inspiracji do powstania tego muzeum dostarczyła Światowa Wystawa w Londynie, zorganizowana w 1851 r. jako pierwsza o prawdziwie międzynarodowym charakterze (wzięło w niej udział 17 160 wystawców). Prezentowano głównie dorobek przemysłu, górnictwa i rolnictwa, w tym wiele ówczesnych nowości technicznych oraz naukowych. Większość z prezentowanych osiągnięć pochodziła z terenu Wielkiej Brytanii oraz całego Imperium Brytyjskiego.

Wystawa ta cieszyła się ogromnym powodzeniem (zwiedziło ją ponad 6,1 mln osób) i dlatego po jej zakończeniu zrodziła się inicjatywa, aby utworzyć instytucję, gdzie byłyby stale pokazywane najbardziej wartościowe i interesujące eksponaty, reprezentujące rozwój brytyjskiej nauki, techniki, przemysłu i żeglugi. Muzeum otrzymało siedzibę na ulicy Exhibition Road w South Kensington, stopniowo rozbudowaną.

Prezentowane zbiory obejmują eksponaty z różnych dziedzin nauki i techniki, przy czym uporządkowane są przeważnie zgodnie z zasadą obrazowania rozwoju historycznego tych dziedzin.

Parowóz Rakieta Stephensona

W zbiorach znajdują się m.in. zespoły eksponatów związanych z działalnością brytyjskich wynalazców, np. Jamesa Watta (pionierskie maszyny parowe, wyposażenie pracowni), George'a Stephensona (słynny parowóz Rakieta), Johna Logie Bairda (prototypowe odbiorniki telewizyjne).

Science Museum wiele uwagi poświęca działalności oświatowej: organizuje liczne odczyty, przygotowuje publikacje adresowane do różnych pod względem stopnia wykształcenia odbiorców. Jako pierwsze na świecie zorganizowało specjalny dział ekspozycji przeznaczonych dla dzieci pod nazwą Children Gallery, gdzie w formie zabawy młodociani zwiedzający zdobywają wiedzę o otaczającym ich świecie, a zwłaszcza prawach fizyki. Poza tym jest wiele ekspozycji, które mają zachęcić do odwiedzania muzeum. Można tam między innymi zobaczyć, jak będzie się wyglądało za 30 lat, polecieć w wirtualną podróż na Marsa, zmienić płeć, zobaczyć jak działają na skórę nowoczesne kosmetyki. Muzeum dysponuje ciekawą, interaktywną ekspozycją. Wstęp do muzeum jest darmowy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]