Przejdź do zawartości

Muzeum Nauki w Londynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Nauki
Science Museum
Ilustracja
Gmach muzeum
Państwo

 Wielka Brytania

Miejscowość

Londyn

Położenie na mapie gminy Kensington and Chelsea
Mapa konturowa gminy Kensington and Chelsea, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Nauki”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Nauki”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Nauki”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Nauki”
Ziemia51°29′51″N 0°10′29″W/51,497500 -0,174722
Strona internetowa
Parowóz Rakieta Stephensona

Muzeum Nauki (ang. Science Museum) – muzeum nauki i techniki w Londynie.

Bezpośredniej inspiracji do utworzenia muzeum dostarczyła Światowa Wystawa w Londynie, zorganizowana w 1851 r. jako pierwsza o prawdziwie międzynarodowym charakterze (wzięło w niej udział 17 160 wystawców). Prezentowano głównie dorobek przemysłu, górnictwa i rolnictwa, w tym wiele ówczesnych nowości technicznych oraz naukowych. Większość z prezentowanych osiągnięć pochodziła z terenu Wielkiej Brytanii oraz całego Imperium Brytyjskiego.

Wystawa ta cieszyła się powodzeniem (zwiedziło ją ponad 6,1 mln osób), a po jej zakończeniu zrodziła się inicjatywa, aby utworzyć instytucję, gdzie byłyby stale pokazywane eksponaty reprezentujące rozwój brytyjskiej nauki, techniki, przemysłu i żeglugi. Muzeum otrzymało siedzibę na ulicy Exhibition Road(inne języki) w South Kensington, stopniowo rozbudowaną.

Zbiory obejmują różne dziedziny nauki i techniki, uporządkowane przeważnie zgodnie z zasadą obrazowania rozwoju historycznego tych dziedzin. Znajdują się tam m.in. zespoły eksponatów związanych z działalnością brytyjskich wynalazców, np. Jamesa Watta (pionierskie maszyny parowe, wyposażenie pracowni), George'a Stephensona (parowóz Rakieta), Johna Logie Bairda (prototypowe odbiorniki telewizyjne).

Science Museum wiele uwagi poświęca działalności oświatowej: organizuje odczyty, przygotowuje publikacje adresowane do różnych pod względem stopnia wykształcenia odbiorców. Jako pierwsze na świecie zorganizowało specjalny dział ekspozycji przeznaczonych dla dzieci pod nazwą Children Gallery, gdzie w formie zabawy młodociani zwiedzający zdobywają wiedzę o otaczającym ich świecie, a zwłaszcza prawach fizyki. Poza tym jest wiele ekspozycji, które mają zachęcić do odwiedzania muzeum. Można tam między innymi zobaczyć, jak będzie się wyglądało za 30 lat, polecieć w wirtualną podróż na Marsa, zmienić płeć, zobaczyć jak działają na skórę nowoczesne kosmetyki. Wstęp do muzeum jest darmowy.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]