Muzeum Rewolucji w Hawanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Rewolucji
Museo de la Revolución
Ilustracja
Wejście główne
Państwo  Kuba
Miejscowość Hawana
Położenie na mapie Kuby
Mapa lokalizacyjna Kuby
Muzeum Rewolucji
Muzeum Rewolucji
Ziemia23°08′30″N 82°21′24″W/23,141667 -82,356667

Muzeum Rewolucji (hiszp. Museo de la Revolución) – muzeum w Hawanie, w dzielnicy Stara Hawana (La Habana Vieja). Muzeum utworzone wkrótce po rewolucji znajduje się w dawnym Pałacu Prezydenckim, w którym urzędowali wszyscy przedrewolucyjni kubańscy prezydenci od Menocala do Batisty.

Budynek[edytuj | edytuj kod]

Były Pałac Prezydencki został zaprojektowany przez dwu architektów: Kubańczyka Carlosa Maruri i Belga Paula Belau i został otwarty przez prezydenta Menocala w 1920, pełnił swą funkcję do 1959. Budowla ma zdobienia w stylu neoklasycznym wykonane przez przedsiębiorstwo in 1920 Tiffany & Co. z Nowego Jorku. Budynek nosi ślady kul po ataku rewolucjonistów 13 marca 1957.

Wystawy[edytuj | edytuj kod]

Ekspozycja muzealna poświęcona jest głównie okresowi walk rewolucjonistów kubańskich w latach 50., Rewolucji Kubańskiej i porewolucyjnej historii kraju. Część wystaw dotyczy okresu przedrewolucyjnego i okresu wojny z Hiszpanią o wyzwolenie Kuby. Najważniejszym eksponatem wystawy plenerowej jest jacht Granma, którym przypłynęli z Meksyku rewolucjoniści pod wodzą Fidela Castro osłonięty szklaną konstrukcją. Wokół niego znajdują się czołg i inne pojazdy, związane z rewolucją. Znajduje się tu też rakietowy pocisk przeciwlotniczy, użyty do zestrzelenia amerykańskiego samolotu U-2 w czasie kryzysu kubańskiego oraz silnik z tego samolotu. Przed muzeum stoi radzieckie działo samobieżne SU-100.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]