Muzeum Rewolucji w Hawanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Rewolucji
Museo de la Revolución
Ilustracja
Wejście główne
Państwo

 Kuba

Miejscowość

Hawana

Położenie na mapie Kuby
Mapa konturowa Kuby, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Rewolucji”
Ziemia23°08′30″N 82°21′24″W/23,141667 -82,356667

Muzeum Rewolucji (hiszp. Museo de la Revolución) – muzeum w Hawanie, w dzielnicy Stara Hawana (La Habana Vieja). Muzeum utworzone wkrótce po rewolucji znajduje się w dawnym Pałacu Prezydenckim, w którym urzędowali wszyscy przedrewolucyjni kubańscy prezydenci od Menocala do Batisty.

Budynek[edytuj | edytuj kod]

Były Pałac Prezydencki (Palacio Presicencial[1]) został zaprojektowany przez dwu architektów: Kubańczyka Carlosa Maruri i Belga Paula Belau, wzniesiony w 1920 roku[1] i otwarty przez prezydenta Menocala w tymże roku, pełnił swą funkcję do 1959. Budowla ma zdobienia w stylu neoklasycznym wykonane w 1920 roku przez przedsiębiorstwo Tiffany & Co. z Nowego Jorku. Budynek nosi ślady kul po ataku rewolucjonistów 13 marca 1957.

Wystawy[edytuj | edytuj kod]

Ekspozycja muzealna poświęcona jest głównie okresowi walk rewolucjonistów kubańskich w latach 50., Rewolucji Kubańskiej i porewolucyjnej historii kraju. Część wystaw dotyczy okresu przedrewolucyjnego i okresu wojny z Hiszpanią o wyzwolenie Kuby. Najważniejszym eksponatem wystawy plenerowej jest jacht Granma, którym przypłynęli z Meksyku rewolucjoniści pod wodzą Fidela Castro osłonięty szklaną konstrukcją. Wokół niego znajdują się czołg i inne pojazdy, związane z rewolucją. Znajduje się tu też rakietowy pocisk przeciwlotniczy, użyty do zestrzelenia amerykańskiego samolotu U-2 w czasie kryzysu kubańskiego oraz silnik z tego samolotu. Przed muzeum stoi radzieckie działo samobieżne SU-100.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Maria Skoczek, Kuba: informator turystyczny, Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1980, s. 58.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]