Przejdź do zawartości

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Ciechanowiec

Adres

ul. Pałacowa 5

Data założenia

1962

Wielkość zbiorów

około 30 000

Dyrektor

mgr Dorota Łapiak

Oddziały
Położenie na mapie Ciechanowca
Mapa konturowa Ciechanowca, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu”
Położenie na mapie powiatu wysokomazowieckiego
Mapa konturowa powiatu wysokomazowieckiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu”
Położenie na mapie gminy Ciechanowiec
Mapa konturowa gminy Ciechanowiec, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu”
Ziemia52°40′57,925″N 22°29′12,098″E/52,682757 22,486694
Strona internetowa

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu – jedna z dwóch placówek muzealnictwa rolniczego w Polsce (drugą jest Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie). Liczące około 30 000 eksponatów zbiory prezentowane są w kilkudziesięciu ekspozycjach stałych.

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Muzeum położone jest na terenie zespołu pałacowo-parkowego (była posiadłość rodziny Starzeńskich). W skład zespołu wchodzą: klasycystyczny pałac (odbudowany ze zniszczeń wojennych w latach 1966–1969), oficyna, stajnie, wozownia, czynny młyn wodny, leśniczówka. W utworzonym w obrębie zespołu parku etnograficznym (skansenie) zgromadzono 43 zabytkowe obiekty architektury drewnianej. Przeniesiono je tu ze wsi położonych na pograniczu mazowiecko-podlaskim. Muzeum posiada punkty muzealne: w Drewnowie (zagroda młynarza), w Dąbrowie-Łazach (wiatrak) i Winnie-Chroły (szkoła wiejska).

Wśród wielu ekspozycji na szczególną uwagę zasługują zbiory: Muzeum Pisanki (jedyne w Polsce) z kolekcją 2203 okazów z całego świata, Muzeum Chleba w zabytkowym młynie wodnym, „Ogród roślin zdatnych do zażycia lekarskiego” według ks. Krzysztofa Kluka wraz z ekspozycją stałą „Tradycje zielarskie”, ekspozycja Muzeum Weterynarii oraz ekspozycja wnętrz pałacowych. W muzeum znajduje się m.in. Salonik ziemiański prof. Ignacego Pieńkowskiego, gdzie prezentowane są obrazy artysty wśród przedmiotów przeniesionych z dworu Pieńkowskich w Sutnie[1].

Muzeum posiada największą w Polsce muzealną kolekcję lokomobil parowych – 10 szt. oraz ciągówek i ciągników – ponad 40 szt.[potrzebny przypis]

Muzeum organizuje cykliczne imprezy takie jak: Niedziela Palmowa, Jarmark św. Wojciecha, Zajazd Szlachecki, Podlaskie Święto Chleba, Wykopki, Ogólnopolski Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich.

Do muzeum przybywa rocznie ok. 60 000 turystów.[potrzebny przypis]

Muzeum dysponuje salą konferencyjną z zapleczem oraz bazą noclegową (35 miejsc) w zabytkowych chatach na terenie skansenu.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. salonik ziemiański prof. Ignacego Pieńkowskiego (1877-1948). muzeumrolnictwa.pl. [dostęp 2019-02-11].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]