Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy
Oddział Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy sp. z o.o.
Ilustracja
Fragment ekspozycji w wieży ciśnień
Państwo  Polska
Miejscowość Bydgoszcz
Adres ul. Filarecka 1
85-160 Bydgoszcz
ul. Gdańska 242
85-674 Bydgoszcz
Data założenia 29 października 2012
Zakres zbiorów sprzęt wodociągowo-kanalizacyjny, historia wodociągów w Polsce i Bydgoszczy
Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa lokalizacyjna Bydgoszczy
Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy
Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy
Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy
Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy
Ziemia53°07′10″N 17°59′25″E/53,119444 17,990278
Strona internetowa

Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy – muzeum w Bydgoszczy prezentujące historię i działalność wodociągów w Polsce oraz sprzęt i akcesoria wodociągowo-kanalizacyjne, począwszy od okresu staropolskiego, aż po czasy współczesne.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Muzeum mieści się w dwóch obiektach: 45-metrowej wieży ciśnień, położonej w parku Henryka Dąbrowskiego na osiedlu Szwederowo w Bydgoszczy oraz w zabytkowej hali pomp w Lesie Gdańskim. Obie placówki tworzą ścieżkę dydaktyczną.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum powstało w ramach projektu "Ścieżka Edukacji Ekologicznej na bazie zabytkowych obiektów Hali Pomp i Wieży Ciśnień", finansowanego przez spółkę Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy oraz fundusze unijne. Całe przedsięwzięcie kosztowało 13 mln zł, z czego 6 mln uzyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

W bydgoskiej wieży ciśnień ekspozycja zawiera miedzy innymi: relikty drewnianej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, zbiór wodomierzy, kolekcje wanien, umywalek oraz sanitariatów, pochodzące zarówno z Bydgoszczy, jak i innych miast polskich. Pomiędzy eksponatami ustawione są multimedialne kioski, gdzie prezentowane są animacje, filmy i multimedia w kilku językach. Dotyczą on, m.in., historii wodociągów na świecie i w Bydgoszczy (od 1523 r.), historii wody oraz sposobów jej pozyskiwania od starożytności po współczesność, obiegu wody w przyrodzie oraz procesów technologicznych pobierania, uzdatniania wody i oczyszczania ścieków[1]. Na poszczególnych poziomach można podziwiać także archiwalne zdjęcia i dokumenty[2]. W zbiorniku wieży zorganizowano Galerię Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów, w której swoje prace przedstawiają artyści z Bydgoszczy i regionu.

Jedną z atrakcji muzeum jest taras widokowy na szczycie wieży ciśnień (wysokość 75 m ponad dolnym tarasem miasta), skąd przy pomocy lunet można podziwiać panoramę Bydgoszczy[1].

W dawnej hali pomp w Lesie Gdańskim znajduje się ścieżka edukacyjna, na której prowadzone są, m.in., pokazowe lekcje dla dzieci i młodzieży. Eksponowane są tu zabytkowe urządzenia wodociągowe: hydranty i zdroje uliczne, pompy, zasuwy, zawory. Jednym z elementów jest 15-metrowa replika kanału wodno-ściekowego z końca XIX wieku oraz film przedstawiający warunki panujące w kanałach podczas Powstania Warszawskiego. Znajduje się tutaj również rurmus - urządzenie służące w dawnych wiekach do podnoszenia wody z rzeki ponad murami miejskimi[1].

Zwiedzanie[edytuj | edytuj kod]

Zwiedzanie muzeum jest możliwe w dni powszednie (z wyjątkiem piątku) w godz. 11-16 oraz w soboty i niedziele w godzinach 13-17[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]