Muzeum w Sosnowcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu
Ilustracja
Wystawa „Listy do Sali”
Państwo  Polska
Miejscowość Sosnowiec
Adres ul. Chemiczna 12
Data założenia 1985
Zakres zbiorów sztuka, szkło artystyczne, archeologiczne, pamiątki historii i kultury miasta
Dyrektor Paweł Dusza
Położenie na mapie Sosnowca
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Ziemia50°17′56,846″N 19°08′35,938″E/50,299124 19,143316
Strona internetowa
Ekspozycja w Muzeum w Sosnowcu.

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zlokalizowane w Pałacu Schöna przy ulicy Chemicznej pośród drzew Parku Schöna.

Muzeum zostało powołane 1 marca 1985[1] roku jako Muzeum Historii Ruchu Robotniczego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego – Oddział Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu[1]. Od 1989, najpierw jako Muzeum w Sosnowcu, a następnie Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu, działa samodzielnie, prowadzone przez sosnowiecki samorząd[1]. Od samego początku mieści się w obecnej lokalizacji, którą dzieli ze znajdującą się na parterze Salą Reprezentacyjną Urzędu Stanu Cywilnego oraz znajdującą się w części pomieszczeń piwnicznych Restauracją „Belvedere”. W zbiorach muzeum znajdują się m.in. kolekcje z zakresu malarstwa, grafiki i rysunku oraz fotografii, a także bogaty zbiór szkła. Jest to jedyna tego typu kolekcja w Polsce, która ukazuje dokonania polskiego szklarstwa na przestrzeni XX i początku XXI w., będąc świadectwem umiejętności w zakresie wzornictwa oraz technologii polskiego szkła. Placówka prowadzi i organizuje również badania archeologiczne, głównie na terenie Sosnowca oraz gromadzi w dziale historii i kultury miasta pamiątki związane z dziejami stolicy naszego regionu.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Muzeum organizuje lekcje muzealne oraz warsztaty skierowane do uczniów i przedszkolaków[2].

Badania archeologiczne[edytuj | edytuj kod]

Placówka prowadzi i organizuje badania archeologiczne, głównie na terenie Sosnowca, Przy Muzeum funkcjonuje Dział Historii i Kultury Miasta, który gromadzi pamiątki z przeszłości miasta i ilustruje jego dzieje[1].

Ekspozycje czasowe[edytuj | edytuj kod]

zorganizowano wiele wystaw. Ekspozycje te były związane z dziejami miasta i regionu oraz często wpisywały się w obchody ważnych wydarzeń dotyczących historii Polski i Europy. Za swoją działalność muzeum otrzymało wiele nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach[1].

Wystawy stałe[edytuj | edytuj kod]

  • Schönowie w Sosnowcu – ekspozycja prezentuje dzieje saksońskich przemysłowców na terenie Sosnowca do 1945 roku oraz ich wkład w rozwój miasta. Na ekspozycję składają się przede wszystkim fotografie i dokumenty;
  • Polskie Szkło Współczesne – kolekcja szkła, która ukazuje dokonania polskiego szklarstwa na przestrzeni XX i początku XXI w.[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Muzeum w Sosnowcu architektoniczną perełką naszego regionu, „Twoje Zagłębie”, 5 marca 2017 [dostęp 2017-08-06] (pol.).
  2. Nauka i oświata - Pałac Schoena - Muzeum w Sosnowcu, www.muzeum.org.pl [dostęp 2017-08-06] (pol.).
  3. Dział szkła - Pałac Schoena - Muzeum w Sosnowcu, www.muzeum.org.pl [dostęp 2017-08-06] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]