Mystacides azureus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Mystacides azurea)
Mystacides azureus[1]
(Linnaeus, 1761)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

tchawkowce

Gromada

owady

Rząd

chruściki

Rodzina

Leptoceridae

Rodzaj

Mystacides

Gatunek

Mystacides azureus

Synonimy
  • Mystacides atra Dziedzielewicz, 1877[2]
  • Mystacides azurea (Linnaeus, 1760)
  • Phryganea azureus Linnaeus, 1760[2]
  • Phryganea nigrocoerulea Retzius, 1783[2]

Mystacides azureus – gatunek owada z rzędu chruścików i rodziny Leptoceridae. Larwy prowadzą wodny tryb życia, budują przenośne domki.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Mystacides azurea występuje w całej Europie z wyjątkiem Islandii, ponadto m.in. w Japonii i na Kaukazie, larwy spotykane w jeziorach, rzekach, estuariach, w górach sporadycznie. W Polsce podawany z całego kraju. Limnebiont związany z elodeidami i dnem niezarośniętym, raczej preferuje jeziora śródleśne.

Na Pojezierzu Pomorskim występuje w większości badanych jezior lobeliowych, preferuje strefę elodeidów i izoetydów. Larwy złowiono także w jeziorze Dołgie Wielkie. Na Pojezierzu Mazurskim larwy złowione w niewielu jeziorach, głównie w jeziorach śródleśnych, strefie helofitów oraz elodeidów. Nie złowiono go na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, obecny natomiast w Jeziorze Kierskim na Pojezierzu Wielkopolskim. Imagines łowione nad starorzeczami w Górach Świętokrzyskich. W Tatrach larwy łowiono w jeziorach znajdujących się w strefie lasu.

W Finlandii występuje bardzo pospolicie w jeziorach, stawach i zalewach morskich. Rzadki w kwaśnych jeziorach południowej Norwegii. W Karelii larwy łowiono w litoralu piaszczystym lub piaszczysto-kamienistym oraz zbiornikach lasotundry. Na Łotwie stosunkowo często spotykany w jeziorach o niskiej trofii. Obecność stwierdzona w jeziorach Estonii, Litwy, Niemiec, Irlandii. We Włoszech złowiony w jeziorze przepływowym oraz jeziorze Trasimeno. Spotkany w jeziorach przepływowych byłej Jugosławii choć częściej w ciekach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mystacides azureus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c Mystacides azureus (Linnaeus, 1761). [w:] GBIF Backbone Taxonomy [on-line]. GBIF Secretariat. [dostęp 2022-10-04]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]