Mystery Train

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mystery Train
Gatunek

dramat
komedia

Rok produkcji

1988

Data premiery

13 maja 1989

Kraj produkcji

USA
Japonia

Język

angielski, japoński, włoski

Czas trwania

113 min

Reżyseria

Jim Jarmusch

Scenariusz

Jim Jarmusch

Muzyka

John Lurie

Zdjęcia

Robby Müller

Scenografia

Dianna Freas
Dan Bishop

Montaż

Melody London

Produkcja

Rudd Simmons
Jim Stark

Wytwórnia

JVC Entertainment Networks
Mystery Train

Dystrybucja

Orion Classics

Budżet

$2,800,000

Mystery Trainniezależny film wyreżyserowany przez Jima Jarmuscha według własnego scenariusza, wydany w 1989 roku. Obraz jest tzw. antologią filmową składającą się z trzech odrębnych historii dziejących się jednej nocy. Wszystkie trzy rozgrywają się w podupadłym hotelu w mieście Memphis w Stanach Zjednoczonych[1]. W filmie pojawia się legenda bluesa i R&B Screamin’ Jay Hawkins w roli nocnego portiera prowadzącego hotel oraz piosenkarz Tom Waits jako spiker radiowy.

Film został nakręcony latem w 1988 roku w Memphis[2]. Swoją premierę miał 13 maja 1989 na Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie przyznano mu nagrodę za walory artystyczne[3]. Amerykańska premiera dzieła odbyła się 17 listopada 1989. Film spotkał się z pozytywnymi recenzjami krytyków[4].

W 2010 roku ukazało się specjalne wydanie filmu na DVD, wzbogacone o dodatkowy materiał[5].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza historia zatytułowana jest Far from Yokohama, a jej bohaterami jest dwójka japońskich nastolatków, Mitsuko (Youki Kudoh), wielka fanka Elvisa Presleya, oraz jej chłopak, Jun (Masatoshi Nagase). Po przybyciu do Memphis, para odwiedza siedzibę Sun Records, a następnie wędruje przez zaniedbaną południową część miasta i ostatecznie zatrzymuje się w hotelu Arcade.

Druga część, o tytule A Ghost, przedstawia Włoszkę Luisę, młodą wdowę, która utknęła w Memphis transportując trumnę z ciałem zmarłego męża do kraju. Trafia ona do hotelu Arcade, gdzie postanawia wynająć pokój razem z nieznajomą Dee Dee (Elizabeth Bracco), która dopiero co zerwała z chłopakiem (jest nim Johnny z trzeciej części filmu). Kiedy Dee Dee zasypia, w pokoju pojawia się duch Elvisa Presleya i krótko rozmawia z Luisą.

W części trzeciej, zatytułowanej Lost in Space, Johnny (Joe Strummer) upija się w barze po tym, jak stracił pracę i zerwał z dziewczyną, Dee Dee. Towarzyszą mu znajomi: Will (Rick Aviles) i Charlie (Steve Buscemi), brat Dee Dee, który cały czas myśli, że Johnny jest jego szwagrem. Mężczyźni udają się do sklepu monopolowego, gdzie Johnny dopuszcza się rabunku i strzela do właściciela sklepu. By uniknąć kłopotów, wszyscy trzej postanawiają skryć się na noc w hotelu Arcade. Rankiem Charlie odkrywa, że Johnny wcale nie jest jego szwagrem. Ten wówczas postanawia popełnić samobójstwo. Próbując go od tego odwieść, Charlie zostaje nieumyślnie postrzelony w nogę. Mężczyźni w pośpiechu opuszczają hotel.

Film kończy się pokazując bohaterów dwóch pierwszych części powracających do domu.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Magdalena Kempna-Pieniążek: Formuły duchowości w kinie najnowszym. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2013, s. 226. ISBN 978-83-226-2129-5.
  2. Rebecca Phillips: The Fame of the Arcade Hotel - Memphis Type History. www.memphistypehistory.com. [dostęp 2017-10-09]. (ang.).
  3. Mystery Train (1989) - Jim Jarmusch | Awards. www.allmovie.com. [dostęp 2017-10-13]. (ang.).
  4. Mystery Train (1989) - Rotten Tomatoes. www.rottentomatoes.com. [dostęp 2017-10-13]. (ang.).
  5. From Mystery Train to Memphis Beat. www.memphisflyer.com. [dostęp 2017-10-13]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]