Przejdź do zawartości

Kawa i papierosy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kawa i papierosy
Coffee and Cigarettes
Gatunek

komedia

Data premiery

7 sierpnia 2003
1 października 2004 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

95 min

Reżyseria

Jim Jarmusch

Scenariusz

Jim Jarmusch

Główne role

Roberto Benigni
Iggy Pop
Tom Waits
Bill Murray
Cate Blanchett
Alfred Molina

Muzyka

Richard Berry
Tom Waits

Zdjęcia

Tom DiCillo
Frederich Elmes
Ellen Kuras
Robby Müller

Scenografia

Dan Bishop
Mark Friedberg
Tom Jarmusch

Montaż

Jim Jarmusch
Terry Katz
Melody London
Jay Rabinowitz

Wytwórnia

BIM, Smokescreen, Asmik Ace

Dystrybucja

Solopan
United Artists
Metro-Goldwyn-Mayer

Strona internetowa

Kawa i papierosy (ang. Coffee and Cigarettes) – czarno-biała niezależna komedia z 2003 r. w reżyserii Jima Jarmuscha. Składa się z serii 11 krótkich epizodów rozgrywających się w miejskiej przestrzeni[1], w których jako rekwizyty występują kawa i papierosy.

W filmie zagrali między innymi Roberto Benigni, Steven Wright, Joie Lee, Tom Waits, Cinqué Lee i Steve Buscemi.

Pierwszy epizod („Strange to meet you”) powstał w 1986 r. do programu Saturday Night Live. Epizod „Somewhere in California” był w 1993 r. zwycięzcą plebiscytu publiczności na 9. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Epizody[edytuj | edytuj kod]

 1. Strange to meet you – pierwotny epizod z 1986 r., w którym Roberto Benigni i Steven Wright rozmawiają o kawie i papierosach.
 2. Twins – epizod z 1989 r. znany jako wersja z Memphis; tytułowych bliźniaków zagrali w nim Joie Lee i Cinqué Lee, a Steve Buscemi kelnera opowiadającego o swojej teorii, że Elvis miał złego bliźniaka.
 3. Somewhere in California – epizod z 1993 r., w którym na dziwnej rozmowie spotykają się dwaj muzycy, Iggy Pop i Tom Waits, którzy grają sami siebie.
 4. Those Things'll Kill Ya – Joseph Rigano i Vinny Vella rozmawiają przy kawie o szkodliwości palenia; milczący Vinny Vella junior pojawia się prosząc ojca o pieniądze.
 5. Renée – Renee French gra w nim siebie pijącą kawę i przeglądająca magazyn o broni; E. J. Rodriguez gra kelnera chętnego do usługiwania.
 6. No Problem Alex – Descas i Isaach De Bankolé to kumple, którzy spotkali się przy kawie i papierosach; Alex ciągle powtarza, że nie ma problemów.
 7. CousinsCate Blanchett gra siebie oraz fikcyjną kuzynkę imieniem Shelly, z którą spotkała się na kawie w hotelu; kelner, którego gra Mike Hogan, informuje Shelly, że nie można palić.
 8. Jack Shows Meg His Tesla CoilJack i Meg White z zespołu The White Stripes grają brata i siostrę, Jack pokazuje Meg własnoręcznie wykonany transformator Tesli; kelnera w tym epizodzie gra Cinqué Lee.
 9. Cousins? – brytyjski aktor Alfred Molina rozmawia przy herbacie ze Steve'em Cooganem, twierdząc, że są odległymi kuzynami; Katy Hansz prosi Coogana o autograf.
 10. Delirium – artyści rapowi (i kuzyni) GZA i RZA piją ziołową herbatkę i rozmawiają z Billem Murrayem o szkodliwości kofeiny i nikotyny.
 11. Champagne – William Rice i Taylor Mead prowadzą nostalgiczną konwersację podczas przerwy na kawę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Magdalena Kempna-Pieniążek: Formuły duchowości w kinie najnowszym. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2013, s. 228. ISBN 978-83-226-2129-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]