Nóż wojskowy wz. 98

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nóż wojskowy wz. 98
Gerlach wz. 98
Gerlach wz. 98
Dane podstawowe
Państwo  Polska
Rodzaj Nóż wojskowy
Historia
Dane techniczne
Masa około 280 g
Długość całkowita 301 mm
Rękojeść
Jelec
Długość jelca 60 mm
Głownia
Długość głowni 177 mm
Grubość głowni 5 mm
Pochwa
Masa pochwy około 60 g

Nóż wojskowy wz. 98nóż wojskowy polskiej konstrukcji. Zaprojektowany u schyłku lat 90. XX wieku. Jest on ulepszoną wersją swojego poprzednika – noża wojskowego wz. 92. Wszystkie zmiany, jakie zostały dokonane w tym nożu podyktowane są podpowiedziami i uwagami wysuwanymi przez cywilnych użytkowników noża wz. 92, szczególnie tych związanych z survivalem i skautingiem.

Celem modyfikacji noża było zwiększenie wytrzymałości na obciążenia dynamiczne i jeżeli to możliwe uzyskanie ostrza odpornego na korozję. Duża wytrzymałość tego noża, tak samo jak w przypadku poprzednika, pozwala użytkownikowi na wykonywanie rzutów do celu na znaczne odległości.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Głownię noża wykonano z hartowanej stali sprężynowej, dodatkowo jest ona czerniona chemicznie lub chromowana galwanicznie, co zmniejsza powstające refleksy od powierzchni głowni. Głownia wykonana z tego typu materiału zapewnia wysoką wytrzymałość na zginanie oraz odporność na wszelkiego rodzaju wykruszenia tworzywa. Prosta głownia o długości 173 mm, szerokości u nasady 23,5 mm i grubości 5 mm na ⅔ swojej długości jest jednosieczna, dalej obosieczna. W porównaniu z wz. 92 zrezygnowano ze struziny głowni. Grzbiet głowni płaski. Pióro symetryczne, obosieczne. Sztych centryczny, spiczasty. Głownia pod jelcem z niewielkim tępym progiem wymodelowanym przez płaskie zbrocze. Jelec wykonany z hartowanej stali, oksydowany na czarno o długości 60 mm stanowi ochronę dłoni przed przypadkowym zsunięciem się na ostrze w trakcie operowania nożem. Uchwyt rękojeści kształtu wrzecionowatego, wykonany z gumy olejoodpornej zapewniania odpowiednią chwytność w dowolnych warunkach klimatycznych. Rękojeść karbowana – wykonano 9 poziomych karbów. Głowica rękojeści stalowa, płaska, okrągła w przekroju, oksydowana na czarno, pozwala na wyprowadzanie wszelkiego rodzaju uderzeń; może pełnić także funkcję młotka.

Pochwa[edytuj | edytuj kod]

Pochwa o długości 179 mm. Wykonana z czarnego, wysoko udarowego tworzywa sztucznego, prosta, z dwoma uchami służącymi do zawieszania. Sprężyna zatrzasku przechodząca przez otwór w jelcu noża i przytrzymująca nóż została przykręcona do strony grzbietowej ujścia pochwy za pomocą dwóch śrub z płaskimi, okrągłymi podkładkami. Po stronie zewnętrznej pochwy, u jej dołu umieszczone zostało długie, wąskie ucho przez które przepleciona jest stylonowa linka oplatająca pochwę dziesięcioma zwojami, służąca do przywiązania do uda. Ujście pochwy od strony wewnętrznej przechodzi w długie, proste, wąskie ucho do przewleczenia pasa. W uchu zostały wywiercone dwa otwory różnej wielkości. Górny otwór przeznaczony jest do przewleczenia przez niego głównego pasa munduru, przez dolny natomiast mniejszy pasek.

Wersje rozwojowe[edytuj | edytuj kod]

Wz. 98Z[edytuj | edytuj kod]

Nóż wz. 98Z stanowi rozwinięcie i udoskonalenie dotychczas użytych rozwiązań w nożu wz. 98. Zmianą jaka zaszła w porównaniu do noża-matki jest wyposażenie głowni w piłę. Wynikło to z kolejnych wskazówek jego użytkowników. Poza tym ogólny kształt i parametry wytrzymałościowe nie zmieniły się. Celem tej modyfikacji było zwiększenie jego uniwersalności, dodając do jego dotychczasowych możliwości cięcia i piłowania wszelkiego rodzaju przedmiotów.

Wz. 98A (oznaczany także jako SZTYLET)[edytuj | edytuj kod]

Wz. 98 w wersji sztylet jest kolejną odmianą noża o symbolu wz. 98. Elementem jaki poddano modyfikacji jest głownia. W tym przypadku jego charakterystyczną cechą są symetryczne względem siebie dwie krawędzie tnące, ostrzone na całej długości głowni. Model ten wykonano ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb oddziałów zwiadu i komandosach. Zmiana ta sprawiła, że stał się doskonałą bronią w bezpośredniej konfrontacji z przeciwnikiem. Zwiększyła się tym samym także jego skuteczność w przypadku rzutów do celów na znaczne odległości. Prócz typowo militarnego przeznaczenie, sztylet ten z powodzeniem może być wykorzystywany także w ratownictwie technicznym, myślistwie czy w różnego rodzaju sportach ekstremalnych.

Oznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Do wyżej wymienionych oznaczeń poszczególnych wersji rozwojowych mogła być dodana litera N, jeżeli głownia była chromowana galwanicznie. W przypadku głowni czernionej chemicznie dodatkowe litery nie były stosowane. I tak: jeżeli przy nazwie widniał symbol AN, oznaczało to, dany nóż wz. 98 posiadał ostrze obosieczne oraz, że dana głownia była chromowana galwanicznie; jeżeli natomiast przy nazwie widniała tylko litera Z, oznaczało to, że nóż posiadał nacięte ząbki piły na grzbiecie oraz, że jego głownia była czerniona chemicznie.