Przejdź do zawartości

Nagroda Literacka im. Astrid Lindgren

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Barbro Lindgren otrzymuje nagrodę w 2014 roku z rąk księżniczki Wiktorii

Nagroda Literacka im. Astrid Lindgren (szw. Litteraturpriset till Astrid Lindgrens minne, ang. Astrid Lindgren Memorial Award, ALMA) – nagroda międzynarodowej literatury dziecięcej, ustanowiona przez szwedzki rząd w 2002 na cześć szwedzkiej pisarki dla dzieci Astrid Lindgren. Nagroda przyznawana jest corocznie do wysokości pięciu milionów szwedzkich koron.

Nagrody mogą być przyznawane pisarzom, ilustratorom, narratorom lub promotorom czytania, których praca jest zgodna z duchem Astrid Lindgren. Celem nagrody jest zwiększenie zainteresowania literaturą dla dzieci i młodzieży, a także do promowania praw dzieci do kultury na poziomie globalnym.

Nagroda jest administrowana przez szwedzki Statens kulturråd(inne języki). W przeciwieństwie do wielu podobnych nagród w dziedzinie literatury, ALMA jest finansowana wyłącznie ze środków budżetu centralnego.

Laureaci[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Astrid Lindgren Memorial Award[1].

Jury[edytuj | edytuj kod]

W dwunastoosobowym jury zasiadają osoby powiązane z literaturą dziecięcą i młodzieżową - pisarze, ilustratorzy, badacze literaccy, bibliotekarze. krytycy literaccy, osoby zajmujący się prawami dziecka oraz jedna osoba reprezentująca rodzinę Astrid Lindgren. Każdy członek jury otrzymuje nominację na 4 lata, przy czym łączny czas zasiadania nie może przekroczyć 12 lat[2].

W jury zasiadają (stan na 2021)[2]:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Astrid Lindgren Memorial Award – Laureates. [dostęp 2023-05-04]. (ang.).
  2. a b Jury with extensive knowledge, Astrid Lingren Memorial Award [dostęp 2022-02-16] [zarchiwizowane z adresu 2021-11-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]