Przejdź do zawartości

Wiktoria Bernadotte

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiktoria Bernadotte
Victoria Ingrid Alice Désirée
Ilustracja
(2023)
Wizerunek herbu
Faksymile
Księżniczka koronna Szwecji
(szw. Kronprinsessa)
Okres

od 1 stycznia 1980

jako córka

Karola XVI Gustawa

Poprzednik

Karol Filip Bernadotte

Dane biograficzne
Dynastia

Bernadotte

Data i miejsce urodzenia

14 lipca 1977
Solna

Ojciec

Karol XVI Gustaw

Matka

Sylwia Sommerlath

Rodzeństwo

Karol Filip
Magdalena

Mąż

Daniel Westling

Dzieci

Stella
Oskar

Odznaczenia
Order Królewski Serafinów (Szwecja) Klasa Specjalna Odznaki Honorowej za Zasługi Wielka Wstęga Orderu Leopolda (Belgia) Krzyż Wielki Orderu Krzyża Południa (Brazylia) Order Stara Płanina (Bułgaria) Krzyż Wielki Orderu Zasługi (Chile) Order Słonia (Dania) Order Gwiazdy Białej I Klasy (Estonia) Order Krzyża Ziemi Maryjnej I Klasy (Estonia) Krzyż Wielki Orderu Białej Róży Finlandii Krzyż Wielki Orderu Narodowego Zasługi (Francja) Krzyż Wielki Orderu Honoru (Grecja) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania)Krzyż Wielki Orderu Sokoła (Islandia) Order Chryzantemy (Japonia) Wielki Krzyż Orderu Wielkiego Księcia Giedymina (Litwa) Krzyż Wielki Orderu Zasługi Adolfa de Nassau Order Trzech Gwiazd II klasy (Łotwa) Krzyż Wielki Orderu Zasługi RFN Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Krzyż Wielki Orderu Gwiazdy Rumunii (republ.) Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Lwa Niderlandzkiego (Holandia)
Szwedzka rodzina królewska

JKM Król Szwecji
JKM Królowa Szwecji

JKW Księżna Västergötlandu
JKW Książę Västergötlandu
JKW Księżna Östergötlandu
JKW Książę Skanii
JKW Książę Värmlandu
JKW Księżna Värmlandu
Książę Sudermanii
Książę Dalarny
Książę Hallandu
JKW Księżna Hälsinglandu i Gästriklandu
Księżna Gotlandii
Książę Ångermanlandu
Księżna Blekinge

JKW Księżna Hohenzollern-Sigmaringen


Księżniczka Małgorzata
Księżniczka Dezyderia
Księżniczka Krystyna

Wiktoria Bernadotte (szw. Victoria Ingrid Alice Désirée; ur. 14 lipca 1977 w Solnie) – księżniczka koronna (następczyni tronu) Szwecji, księżna Västergötlandu. Jest najstarszym dzieckiem króla Szwecji, Karola XVI Gustawa, oraz jego żony, Sylwii Sommerlath.

W 2010 roku wyszła za mąż za swojego trenera personalnego, Daniela Westlinga. Ma z nim dwoje dzieci – Stellę (ur. 2012) i Oskara (ur. 2016), którzy zajmują kolejno drugie i trzecie miejsce w linii sukcesji do szwedzkiego tronu.

Ze względu na to, że jej chrześniakami jest wiele członków europejskich rodzin królewskich[1], nazywana jest „matką chrzestną Europy”[2][3][4]. Na jej cześć co roku w Szwecji obchodzi się Victoriadagen (pol. „Dzień Wiktorii”)[5][6].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Narodziny i chrzest[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 14 lipca 1977 roku o godz. 21:45 w Szpitalu Uniwersyteckim Karolinska w Solnie jako najstarsze dziecko króla Szwecji, Karola XVI Gustawa, i jego żony, Sylwii Sommerlath. W dniu urodzin mierzyła 50 cm i ważyła 3250 gramów. Była również pierwszym dzieckiem narodzonym jako potomek panującego monarchy od 160 lat. Jej ojciec nie był obecny przy porodzie. O narodzinach córki dowiedział się, przebywając w swoim biurze w Pałacu Królewskim w Sztokholmie.

Otrzymała imiona Wiktoria Ingryda Alicja Dezyderia (szw. Victoria Ingrid Alice Désirée). Imię Wiktoria nosiła jej prababka, Wiktoria Adelajda ze Szlezwika-Holsztynu, praprababka, Wiktoria Badeńska, oraz prapraprababka, królowa Wielkiej Brytanii, Wiktoria Hanowerska. Imię to jest również jednym z imion najstarszej siostry jej ojca, Małgorzaty Bernadotte. Nosiły je również jej prababka, Małgorzata Koburg, oraz praprababka, Luiza Małgorzata Hohenzollern. Imię Ingryda jest popularnym imieniem w krajach skandynawskich. Zyskała je po Ingrydzie Bernadotte, ciotce ojca. Imię Alicja otrzymała po swojej babce, matce królowej Sylwii, Alice Soares de Toledo. Imię to nosiła również matka jej ojca, Sybilla Koburg, oraz siostra jej ojca, Brygida Bernadotte. Ostatnie imię, Dezyderia, zyskała po swojej chrzestnej, siostrze ojca, Dezyderii Bernadotte. Imię to nosiła również Dezyderia Clary, żona pierwszego przedstawiciela dynastii Bernadotte na szwedzkim tronie, Karola XIV Jana.

27 września 1977 roku została ochrzczona w wierze luterańskiej w kaplicy Pałacu Królewskiego w Sztokholmie. Jej rodzicami chrzestnymi zostali: ciotka ze strony ojca, księżniczka Dezyderia Bernadotte, oraz wuj ze strony matki, Ralf Sommerlath, a także Harald Glücksburg (ówczesny następca tronu Norwegii, później król jako Harald V) i Beatrycze Orańska-Nassau (następczyni tronu Holandii, później królowa)[7]. Wiktoria wystąpiła w tradycyjnym stroju, w którym jako pierwszy w 1906 roku został ochrzczony jej dziadek, Gustaw Adolf Bernadotte[8]. Ponadto ojciec Wiktorii, król Karol XVI Gustaw, postanowił, że Wiktoria zostanie ochrzczona wodą, która pochodzi z drugiej co do wielkości szwedzkiej wyspy, Olandii. W ten sposób zapoczątkował nową tradycję w szwedzkiej rodzinie królewskiej[9][10].

Dziedziczką tronu jest dzięki ustawie z 1979[11], która pozbawiła jej młodszego brata, Karola Filipa, następstwa tronu, wprowadzając retroaktywnie – wbrew wielowiekowej tradycji i opinii wielu Szwedów (w tym jej ojca) – zasadę primogenitury bez względu na płeć. W przypadku objęcia tronu Wiktoria będzie czwartą od 300 lat panującą władczynią Szwecji (po Małgorzacie, Krystynie i Ulryce Eleonorze) oraz pierwszą, która wywodzi się z dynastii Bernadotte[12].

Ma dwoje rodzeństwa – Karola Filipa (ur. 13 maja 1979) i Magdalenę (ur. 10 czerwca 1982).

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Wiktoria z młodszą siostrą, Magdaleną (2009)

W 1981 roku para królewska wraz z dziećmi przeprowadziła się z Pałacu Królewskiego w Sztokholmie do znajdującego się na przedmieściach miasta pałacu Drottningholm. Tam właśnie księżniczka miała spędzić swoje dzieciństwo – wraz z rodzeństwem. Jej młodsza siostra, Magdalena, przyznała później w jednym z wywiadów, że Wiktoria bardzo poważnie traktowała swoją rolę starszej siostry i była bardzo opiekuńcza w stosunku do młodszego rodzeństwa, mówiąc: „czuła, że największa odpowiedzialność spada na nią, była dla nas bardzo ważna jako starsza siostra. Czasem sobie z tego żartujemy. Kiedy poszłam do szkoły umiałam już czytać, bo kiedy byliśmy mali bawiła się z nami w szkołę. Dyrygowała nami, uczyła nas czytać. Jest bardzo pomysłowa, dlatego była wspaniałą starszą siostrą. Wymyślała świetne zabawy, budowała nam fantastyczne domki. Robiła dla nas wszystko”[13].

W 1982 roku Wiktoria zaczęła uczęszczać do przedszkola parafialnego Västerled, a w 1984 roku, w wieku siedmiu lat, rozpoczęła naukę w szkole w Smedslättsskolan. Niedługo później u księżniczki zdiagnozowano dysleksję[14][15]. Ze względu na to musiała przeznaczać więcej czasu na naukę, niż jej rówieśnicy, co w konsekwencji doprowadziło do spadku pewności siebie. „Myślałam, że jestem głupia i powolna” – wspomniała później w jednym z wywiadów[16][17]. W 1988 roku po raz pierwszy odwiedziła prowincję Västergotland, której jest księżną[18].

Wiktoria na Święcie Narodowym Szwecji (2012)

W 1990 roku rozpoczęła naukę w gimnazjum Enskilda. Powodem wyboru tej szkoły była duża liczba zajęć dla dzieci z dysleksją. Dwa lata później, w 1992 roku, w kościele Räpplinge na Olandii Wiktoria została konfirmowana (odpowiednik katolickiej pierwszej komunii i bierzmowania). W 1995 roku, w swoje osiemnaste urodziny, wygłosiła przemówienie w Rikssalen. W grudniu po raz pierwszy wzięła udział we wręczeniu Nagród Nobla. Rok później zdała egzaminy końcowe w szkole, otrzymując najlepsze oceny prawie ze wszystkich przedmiotów (oprócz matematyki, szwedzkiego i angielskiego). Następnie przez rok studiowała na Université Catholique de l’Ouest w Angers we Francji.

W 1997 odbywała praktyki w parlamencie szwedzkim – Riksdagu. Tego samego roku zaczęła znacznie tracić na wadze. Początkowo media zaczęły chwalić księżniczkę, później jednak zaczęto przypuszczać, że następczyni tronu cierpi na bulimię. Pogłoski pogłębiły się, gdy do mediów przedostały się informacje, że księżniczka kilka razy była w szpitalu z powodów osłabienia[19]. W listopadzie 1997 roku pałac potwierdził doniesienia o chorobie Wiktorii, zapewniając jednocześnie, że następczyni tronu otrzymuje profesjonalną pomoc. „Zrozumiałam, że nie mam na nic wpływu. Moje życie zostało już zaplanowane w momencie narodzin. O wszystkim, co robiłam, decydowali inni, myślałam, że mogę chociaż kontrolować to, co jem” – mówiła później w wywiadzie[20]. Okres, kiedy cierpiała na zaburzenia odżywiania, określiła jako „ciężki”, dodając: „Byłam zagubiona przez długi czas, nic niezwykłego w tym wieku. Jestem wdzięczna, że otrzymałam pomoc, ponieważ nie jest tak łatwo wyjść z tej sytuacji, kiedy czujesz się bardzo źle”[21]. Po rozpoczęciu przez księżniczkę studiów na Uniwersytecie w Uppsali media nie zaprzestały śledzić jej każdego kroku. Ostatecznie, w porozumieniu z rodziną, Wiktoria podjęła decyzję o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczęła uczęszczać na studia z zakresu nauk politycznych i historii na Uniwersytecie Yale.

Wręczenie Nagrody Literackiej im. Astrid Lindgren w Konserthusie w Sztokholmie. Księżniczka wraz z pisarzem i laureatem nagrody, Shaunem Tanem, oraz Ewą Björling, ówczesną szwedzką minister handlu (2011).

Następczyni tronu[edytuj | edytuj kod]

W 2000 roku, po ukończeniu studiów, powróciła do Szwecji i w grudniu, po trzyletniej nieobecności, wzięła udział we wręczeniu Nagród Nobla. Dwa lata później skończyła również program studiów w SIDA (ang. Swedish International Development Cooperation Agency), a w 2003 roku także podstawowe szkolenie wojskowe w SWEDINT (ang. Swedish Armed Forces International Centre). Uczyła się również w Szwedzkiej Szkole Obrony Narodowej w Sztokholmie. Od września 2006 do czerwca 2007 brała udział w programie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Szwecji dla przyszłych dyplomatów. Program ten miał na celu zapoznanie młodych ludzi z zasadami panującymi w ministerstwie, jak również ze strategią polityki zagranicznej Szwecji, bezpieczeństwem zewnętrznym oraz kontaktami międzynarodowymi[22].

Wiktoria z mężem podczas wizyty księcia i księżnej Cambridge w Szwecji (2018)
Wiktoria w czasie wizyty na Łotwie (2018)

W styczniu 2016 r. Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon wyznaczył Wiktorię na członka Stowarzyszenia Obrońców Celów Zrównoważonego Rozwoju dla Agendy 2030. Jako następczyni tronu księżniczka bierze czynny udział w życiu kraju jako reprezentantka szwedzkiej rodziny królewskiej[23]. W 2017 roku, w wywiadzie wyemitowanym z okazji jej 40. urodzin, powiedziała: „Całe moje życie jest dla Szwecji. Może się to wydawać pretensjonalne, ale czuję to, to prawda. Widzę moich rodziców i ich niestrudzoną pracę i z radością zauważam, jak ją wykonują, z niekończącym się zainteresowaniem. Mam nadzieję, że w ich wieku będę mogła doświadczyć takiej samej radości”[21].

Wiktoria z mężem, ojcem, matką, młodszym bratem i jego żoną podczas wizyty ówczesnego prezydenta Indii, Pranaba Mukherjee (2015)

Wiktoria otwarcie okazuje swoje wsparcie społeczności LGBT. W 2020 roku otworzyła paradę równości (ze względu na trwającą wówczas pandemię COVID-19, odbywała się online)[24][25][20]. Za swoje przemówienie, które wtedy ogłosiła, otrzymała nagrodę czytelników magazynu QX[26][27][28]. Księżniczka angażuje się również w działalność propagującą profilaktykę w zakresie raka piersi, co roku na początku października lub pod koniec września pojawia się nowe zdjęcie Wiktorii z różową wstążką[29][30][31][32][33][34][35].

11 marca 2021 roku potwierdzono, że księżniczka i jej mąż uzyskali pozytywny wynik na obecność koronawirusa[36][37]. Para, wraz z dwojgiem dzieci, izolowała się w swojej rezydencji, pałacu Haga[38]. Niecały rok później, w styczniu 2022 roku, ogłoszono, że Wiktoria i jej mąż ponownie zachorowali na Covid-19[39][40]. Kilka dni wcześniej pozytywny wynik na obecność koronawirusa uzyskali rodzice księżniczki[41].

Na początku 2023 roku w filmie dotyczącym króla Karola XVI Gustawa, monarcha – obchodzący wówczas 50-lecie swojego panowania[42] – udzielił wywiadu, w którym przyznał, że wciąż uważa, iż ustawa sukcesyjna z 1979 roku nie powinna była działać wstecz i pozbawiać jego jedynego syna tytułu następcy tronu. Uznał tę zmianę za niesprawiedliwą[43][44]. Ze względu na ogromną popularność księżniczki Wiktorii w szwedzkim społeczeństwie wywiad króla wywołał oburzenie[45]. Zarzucano monarsze, że nie wspiera swojej córki w jej działalności. Król postanowił wydać oświadczenie, w którym stwierdził, że „głęboko zabolały” go opinie sugerujące, że swoim wywiadem skrytykował swoją córkę[46]. Podkreślił, że jego negatywna ocena zmian w sukcesji sprzed ponad czterdziestu lat dotyczyła jedynie kwestii złamania zasady lex retro non agit. W swoim oświadczeniu Wiktorię określił zaś jako „niezwykły atut”. Napisał również, że „jest z niej dumny”[47].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Wiktoria i Daniel Westling na dzień przed ślubem (2010)

Księżniczka Wiktoria dba o swoją prywatność. Do mediów przedostały się jedynie wiadomości o dwóch jej związkach[48]. Jej pierwszym poważnym chłopakiem był Daniel Collert, kolega ze szkoły. Związek ten narodził się w latach 90. Kiedy w 1998 roku księżniczka wyjechała do Stanów Zjednoczonych na studia, Daniel postanowił przeprowadzić się do Nowego Jorku. We wrześniu 2000 roku informacja o związku księżniczki przedostała się do prasy przez wywiad, jaki udzieliła Expo 2000[49], a następnie została potwierdzona przez rzeczniczkę dworu. Para rozstała się w 2001 roku[50].

Małżeństwo[edytuj | edytuj kod]

W maju 2002 roku media w Szwecji podały, że księżniczka ma nowego chłopaka, którym jest jej osobisty trener, właściciel siłowni w Sztokholmie, Daniel Westling[51][52]. Zaledwie dwa miesiące później, w lipcu 2002 roku, media po raz pierwszy opublikowały zdjęcie całującej się pary, które zostały zrobione w urodziny Caroline Kreuger, przyjaciółki Wiktorii[53]. W lecie 2003 roku Daniel po raz pierwszy został sfotografowany z ojcem księżniczki w ruinach zamku Borgholm na Olandii. Po upublicznieniu tego faktu przez media para przestała ukrywać swój związek. W 2007 roku Wiktoria postanowiła nawet spędzić Wielkanoc z rodziną ukochanego, w Ockelbo.

Wiktoria z mężem w dniu ślubu (2010)
Wiktoria z mężem w dniu Święta Narodowego Szwecji (2017)

24 lutego 2009 dwór królewski oficjalnie poinformował o zaręczynach księżniczki Wiktorii z Danielem Westlingiem[54][55][56]. Ślub odbył się 19 czerwca 2010 roku[57][58][59], w 34. rocznicę zaślubin jej rodziców[60]. Ceremonia odbyła się w Kościele św. Mikołaja w Sztokholmie[61] (szw. Storkyrkan, dosłownie „wielki kościół”). Wiktorię ubraną w klasyczną, białą suknię do ołtarza poprowadził ojciec, król Karol XVI Gustaw. Doszli jednak tylko do połowy świątyni, w drugiej części księżniczka szła po błękitnym dywanie razem z Danielem Westlingiem. W ten sposób rodzina królewska wybrnęła z niewygodnej sytuacji: wcześniej przedstawiciele luterańskiego Kościoła Szwedzkiego zwracali uwagę, że „prowadzenie córki przez ojca do ołtarza jest sprzeczne ze szwedzką tradycją równouprawnienia”[62]. W wyniku zawarcia małżeństwa Westling zyskał tytuł Jego Królewskiej Wysokości księcia Szwecji, księcia Västergötlandu[63]. Podczas ceremonii Wiktoria nosiła tiarę Cameo, którą tradycyjnie zakładają panny młode związane ze szwedzką rodziną królewską[64][65][66][67][68][69]. Jesienią 2010 roku następczyni tronu wraz z mężem przeniosła się do pałacu Haga, który stał się oficjalną rezydencją pary.

Na początku 2022 roku w mediach pojawiły się pogłoski o tym, że małżeństwo księżniczki przechodzi poważny kryzys spowodowany zdradą jednego z małżonków i następczyni tronu oraz jej mąż mają w planach wnieść pozew o rozwód. 19 lutego 2022 roku Wiktoria i Daniel postanowili odnieść się do tych informacji i wydali oficjalne oświadczenie, w którym stwierdzili: „W normalnych przypadkach nie komentujemy plotek i spekulacji, ale – aby chronić naszą rodzinę – chcemy raz na zawsze wyjaśnić, że plotki, które teraz się rozchodzą, są całkowicie bezpodstawne”[70][71][72].

Potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Wiktoria z mężem i córką na ślubie siostry, Magdaleny (2013)

17 sierpnia 2011 roku ogłoszono, że następczyni tronu i jej mąż spodziewają się swojego pierwszego dziecka[73][74]. Poród planowany był na marzec następnego roku. 23 lutego 2012 roku Wiktoria urodziła córkę[75][76][77]. Następnego dnia poinformowano, że dziewczynka otrzymała imiona Stella Sylwia Ewa Maria (szw. Estelle Silvia Ewa Mary) oraz tytuł księżnej Östergötlandu[78].

9 września 2015 roku ogłoszono, że księżniczka jest w kolejnej ciąży[79]. 2 marca 2016 roku na świat przyszedł pierwszy syn pary książęcej[80][81]. Następnego dnia, podczas posiedzenia rządu, król Karol XVI Gustaw, poinformował, że chłopiec otrzymał imiona Oskar Karol Olaf (szw. Oscar Carl Olof) oraz tytuł księcia Skanii[82][83].

Wiktoria z synem (2016)

„Matka chrzestna Europy”[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Wiktoria jest matką chrzestną aż osiemnaściorga dzieci[84], w tym najprawdopodobniej trojga przyszłych europejskich monarchów – księcia Danii, Chrystiana (syna króla Fryderyka X)[85], księżniczki Holandii, Katarzyny-Amalii (córki króla Wilhelma-Aleksandra)[86] i księżniczki Norwegii, Ingrydy Aleksandry (córki księcia Haakona)[87]. Chrystian pełnił funkcję page boya, a Katarzyna-Amalia i Ingryda Aleksandra były druhenkami na ślubie Wiktorii z Danielem Westlingiem[88][89][90].

Jest również matką chrzestną swojej siostrzenicy, księżniczki Eleonory (córki księżniczki Magdaleny)[91][92], oraz bratanka, księcia Aleksandra (syna księcia Karola Filipa)[93], a także księżniczki Belgii, Eleonory (córki króla Filipa), księcia Grecji, Konstantyna Aleksego (syna księcia Pawła) oraz księżniczki Katarzyny (córki Hubertusa, dziedzicznego księcia Saxe-Coburg-Gotha)[94].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Wiktoria jest najpopularniejszym członkiem szwedzkiej rodziny królewskiej w Szwecji[95].
 • Płynnie posługuje się językami: szwedzkim, angielskim, francuskim i niemieckim[96][97].
 • Ulubionym szwedzkim monarchą Wiktorii jest Karol XIV Jan, pierwszy przedstawiciel dynastii Bernadotte na szwedzkim tronie[98].
 • Księżniczka ma prozopagnozję, czyli zaburzenie percepcji wzrokowej, polegające na upośledzeniu zdolności rozpoznawania twarzy znajomych lub widzianych już osób, a w niektórych przypadkach także ich wyrazu emocjonalnego, przy niezaburzonej percepcji wzrokowej innych obiektów[99][100][101].
 • Wiktoria utrzymuje bardzo bliskie relacje z ówczesnymi i obecnymi następcami tronu dwóch europejskich monarchii – Fryderykiem (ówczesnym księciem koronnym Danii) a obecnie królem Fryderykiem X[102][103] i Haakonem (księciem koronnym Norwegii)[104].
 • W 2017 roku, okazji jej 40. urodzin, została zilustrowana na okładce magazynu „Donald Duck”[105][105], gdzie jej usta zastąpiono kaczym dziobem[106].
 • W 2018 roku Wiktoria została ogłoszona Mieszkańcem Roku Olandii[107]. Podając powód przyznania nagrody księżniczce, jury stwierdziło: „Przez całe życie w słowach i czynach zdobywczyni nagrody roku wyrażała swoją miłość do Olandii – miejsca, w którym czuje się jak w domu. Swoją obecnością i energią wzbudza zainteresowanie i uwagę dla Olandii, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jej urodziny, 14 lipca (tzw. Victoriadagen), przez długi czas obchodzone są jako święto narodowe Olandii”[107].
 • Wiktoria poparła ruch #MeToo, mający zwrócić uwagę na problem molestowania seksualnego kobiet. Magazyn „Svenska Dagbladet” opublikował informację, że sama księżniczka również miała być molestowana seksualnie przez Jeana-Claude'a Arnaulta[108][109]. Dwór królewski nie odniósł się do tych pogłosek, ale również im nie zaprzeczył. W 2019 roku ojciec następczyni tronu, Karol XVI Gustaw, pozbawił mężczyznę Orderu Gwiazdy Polarnej[110].

Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

Herb Wiktorii
Monogram Wiktorii

14 lipca 1977 – 31 grudnia 1979: Jej Królewska Wysokość księżniczka Wiktoria

1 stycznia 1979 – 9 stycznia 1980: Jej Królewska Wysokość księżniczka koronna Szwecji

od 9 stycznia 1980: Jej Królewska Wysokość księżniczka koronna Szwecji, księżna Västergötlandu

Odznaczenia[111][edytuj | edytuj kod]

Genealogia[edytuj | edytuj kod]

Prapradziadkowie

król Szwecji
Gustaw V Bernadotte
(1858–1950)
∞1881
Wiktoria Badeńska
(1862–1930)

Luiza Małgorzata Hohenzollern
(1860–1917)
∞ 1879
Artur Koburg
(1850–1942)

Leopold Koburg
(1853–1884)
∞1882
Helena Waldeck-Pyrmont
(1861–1922)

Fryderyk Ferdynand Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg
(1855–1934)
∞1885
Karolina Matylda Schleswig-Holstein-Sonderburg-Augustenburg
(1860–1932)

Carl Sommerlath
(1834–1897)
∞1858
Anna Tille
(1830–1898)

Johann Waldau
(1828–1896)
∞1856
Sophie Schmidt
(1824–1911)

Joaquim Floriano de Toledo
(1842)–
∞1865
Maria Julia de Barros
(1849–)

Emiliano Baptista Soares
(1852–1914)

Joaquina Dias Novaes
(1856–)

Pradziadkowie

król Szwecji
Gustaw VI Adolf Bernadotte
(1882–1973)
∞ 1905
Małgorzata Koburg
(1882–1920)

Karol Edward Koburg
(1884–1954)
∞ 1905
Wiktoria Adelajda Schleswig-Holstein
(1885–1970)

Moritz Sommerlath
(1860–1930)
∞1886
Erna Waldau
(1864–1944)

Arthur Floriano de Toledo
(1873–1935)
∞1900
Elisa Novaes Soares
(1881–1928)

Dziadkowie

Gustaw Adolf Bernadotte
(1906–1947)
∞ 1932
Sybilla Koburg
(1908–1972)

Walther Sommerlath
(1901–1990)
∞1925
Alice Soares de Toledo
(1906–1997)

Rodzice

król Szwecji Karol XVI Gustaw (ur. 1946)
∞1976
Sylwia Sommerlath (ur. 1943)

Wiktoria Bernadotte (ur. 14 lipca 1977)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Crown Princess Victoria of Sweden has been godmother 18 times [online], HELLO!, 27 października 2017 [dostęp 2021-06-07] (ang.).
 2. Godmother of Europe: Crown Princess Victoria’s Christening Jewels [online], The Court Jeweller, 8 września 2016 [dostęp 2021-06-07] (ang.).
 3. Crown Princess Victoria: Godmother of Europe [online], Royal Central, 1 kwietnia 2021 [dostęp 2021-06-07] (ang.).
 4. Matka chrzestna Europy [online] [dostęp 2022-02-08].
 5. Victoriadagen [online], Royal Central [dostęp 2022-02-19] (ang.).
 6. How is Victoriadagen celebrated? [online], Royal Central, 6 lipca 2021 [dostęp 2022-02-19] (ang.).
 7. Biografi. [dostęp 2010-01-13]. (szw.).
 8. Chrzciny w Szwedzkiej Rodzinie Królewskiej [online] [dostęp 2022-03-20].
 9. Taking a look at the christenings of Crown Princess Victoria, Prince Carl Philip and Princess Madeleine [online], Royal Central, 7 czerwca 2018 [dostęp 2021-04-28] (ang.).
 10. Saad719, Christening of Crown Princess Victoria of Sweden, 1977 [online], The Royal Watcher, 27 września 2019 [dostęp 2021-04-28] (ang.).
 11. Ustawa sukcesyjna SFS nr: 1810:0926 wraz ze wszystkimi poprawkami. [dostęp 2012-05-20]. (szw.).
 12. HRH Crown Princess Victoria – Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-04-28] (ang.).
 13. Księżniczka Victoria [online] [dostęp 2021-06-07].
 14. Princess Victoria [online], dyslexiahelp.umich.edu [dostęp 2021-06-07] (ang.).
 15. Famous Dyslexics: Princess Victoria of Sweden [online], David Morgan Education, 7 września 2012 [dostęp 2021-06-07] (ang.).
 16. Sweden’s Crown Princess Victoria opens up about her battles with anxiety and dyslexia [online], International Business Times UK, 14 lipca 2017 [dostęp 2021-06-07] (ang.).
 17. Swedish princess reveals bullying secret [online], 13 sierpnia 2002 [dostęp 2021-06-07] (ang.).
 18. Księżniczka Victoria [online] [dostęp 2021-04-29].
 19. Poruszające wyznanie następczyni tronu Szwecji: Pewnego dnia przestałam jeść. Jak poradziła sobie ze wstydliwą chorobą? [online], Viva.pl [dostęp 2021-04-29] (pol.).
 20. a b Vogue Polska, Szwedzka księżniczka Wiktoria: Uratowała ją prawdziwa miłość [online], Vogue Polska, 3 marca 2021 [dostęp 2021-06-07] (pol.).
 21. a b Crown Princess Victoria: “My whole life is for Sweden” [online], Royal Central, 24 czerwca 2017 [dostęp 2022-03-09] (ang.).
 22. Biography – Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-04-29] (ang.).
 23. Patronage – Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-04-29] (ang.).
 24. Liam Doyle, Royal support: ‘I stand behind you’- Crown Princess Victoria’s message to LGBTQ+ community [online], Express.co.uk, 3 sierpnia 2020 [dostęp 2021-06-07] (ang.).
 25. Royal Year in Review: Sweden [online], Royal Central, 26 grudnia 2020 [dostęp 2021-06-07] (ang.).
 26. Latoya Gayle, Crown Princess Victoria of Sweden receives an award [online], Mail Online, 3 marca 2021 [dostęp 2021-06-07].
 27. Zazithorn Ruengchinda, HRH Crown Princess Victoria of Sweden voted Hetero of the Year 2021 by QX Magazine readers [online], Scandasia, 5 marca 2021 [dostęp 2021-06-07] (ang.).
 28. Księżniczka Victoria laureatką nagrody Gay-galan [online] [dostęp 2022-03-23].
 29. Nowe, oficjalne zdjęcie księżniczki Victorii w ramach akcji "Różowa wstążka" [online] [dostęp 2021-10-26].
 30. Kronprinsessan beskyddare av Rosa Bandet – Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-10-26] (szw.).
 31. Kronprinsessan beskyddare av Rosa Bandet – Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-10-26] (szw.).
 32. Kronprinsessan beskyddare av Rosa Bandet – Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-10-26] (szw.).
 33. Kronprinsessan beskyddare av Rosa Bandet – Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-10-26] (szw.).
 34. Kronprinsessan beskyddare av Rosa Bandet – Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-10-26] (szw.).
 35. Kronprinsessan beskyddare av Cancerfondens Rosa Bandet-kampanj – Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-10-26] (szw.).
 36. Swedish Crown Princess Victoria tests positive for COVID-19: Royal court, „Reuters”, 11 marca 2021 [dostęp 2021-10-26] (ang.).
 37. Aktualizacja: Księżniczka Victoria i książę Daniel z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa [online] [dostęp 2022-03-31].
 38. Crown Princess Victoria and Prince Daniel recover from COVID-19 [online], Royal Central, 24 marca 2021 [dostęp 2021-04-29] (ang.).
 39. Crown Princess Victoria of Sweden tests positive for Covid [online], Royal Central, 8 stycznia 2022 [dostęp 2022-01-13] (ang.).
 40. Prince Daniel tests positive for Covid [online], Royal Central, 9 stycznia 2022 [dostęp 2022-01-13] (ang.).
 41. King and Queen of Sweden test positive for COVID-19 [online], Royal Central, 4 stycznia 2022 [dostęp 2022-01-13] (ang.).
 42. Why this year’s royal celebration in Sweden is a real Jubilee [online], Royal Central, 3 stycznia 2023 [dostęp 2023-04-28] (ang.).
 43. King of Sweden controversially claims his son should be heir to the throne, not Crown Princess Victoria [online], Royal Central, 5 stycznia 2023 [dostęp 2023-04-28] (ang.).
 44. Change in law that still irks King of Sweden 40 years later [online], Royal Central, 5 stycznia 2023 [dostęp 2023-04-28] (ang.).
 45. s, The Swedish King And His Apparent Dislike Of Having A Female Heir [online], Project Fangirl, 5 lutego 2023 [dostęp 2023-04-28] (ang.).
 46. n, Swedish King Criticizes Succession Law [online], europeanconservative.com, 11 stycznia 2023 [dostęp 2023-04-28] (ang.).
 47. King releases statement following response to interview: ‘It has pained me deeply’ [online], HOLA, 5 stycznia 2023 [dostęp 2023-04-28] (ang.).
 48. Ślubny tydzień – Triumf miłości [online] [dostęp 2022-03-20].
 49. Aftonbladet nyheter: Victoria + Daniel = sant [online], web.archive.org, 22 sierpnia 2009 [dostęp 2021-04-28] [zarchiwizowane z adresu 2009-08-22].
 50. aftonbladet.se „Victoria bekräftar...” 4 września 2000 [dostęp 2009-11-23].
 51. Swedish Princesses: O żabie przemienionej w księcia... – czwarta rocznica ślubu Daniela i Victorii [online], swedish-princesses.blogspot.com [dostęp 2016-05-12].
 52. Szwedzka księżniczka Wiktoria Bernadotte i trener personalny – historia miłosna jak z bajki! [online], www.kobieta.pl [dostęp 2021-06-07] (pol.).
 53. Może nie był żabą na początku opowieści, ale na pewno nie był księciem – Daniel Westling [online] [dostęp 2021-04-28].
 54. Zaręczyny Victorii i Daniela [online] [dostęp 2022-03-20].
 55. Szwedzka księżniczka Wiktoria Bernadotte i trener personalny – historia miłosna jak z bajki! – Kobieta.pl [online], www.kobieta.pl [dostęp 2021-04-29] (pol.).
 56. Szwedzkie zaręczyny [online] [dostęp 2022-03-20].
 57. nota o ślubie na galerie.money.pl 24 marca 2009 [dostęp 2009-11-23].
 58. Celebrations 16-19 June 2010 – Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-04-28] (ang.).
 59. The Royal Order of Sartorial Splendor: Event Roundup: Crown Princess Victoria and Daniel Westling's Wedding, 19 June 2010 [online], The Royal Order of Sartorial Splendor, 20 czerwca 2010 [dostęp 2021-10-26].
 60. Princesses Who Married Commoners: Crown Princess Victoria [online], Royal Central, 18 października 2018 [dostęp 2022-03-09] (ang.).
 61. Saad719, Wedding of Crown Princess Victoria [online], The Royal Watcher, 19 czerwca 2017 [dostęp 2021-10-26] (ang.).
 62. Maria Sundén Jelmini: En bra kompromiss. [w:] SvD [on-line]. 2010-06-19. [dostęp 2011-01-30]. (szw.).
 63. Dlaczego książę Daniel musiał przyjąć tytuł, dlaczego nie zrobił tego Christopher i jaka przyszłość czeka królewskie wnuki? [online] [dostęp 2021-04-28].
 64. Crown Princess Victoria’s best tiara moments [online], Royal Central, 11 grudnia 2020 [dostęp 2021-04-29] (ang.).
 65. Kirsten Jacobs, The origin story of the Swedish Cameo tiara [online], Wedding ETC, 24 czerwca 2020 [dostęp 2021-07-07] (ang.).
 66. Emma Samuel, Tiara of the Month: The Cameo Parure belonging to the Swedish Royal Family [online], Tatler [dostęp 2021-07-07] (ang.).
 67. The Royal Order of Sartorial Splendor: Tiara Thursday: The Cameo Tiara [online], The Royal Order of Sartorial Splendor, 1 marca 2012 [dostęp 2021-07-07].
 68. The Swedish Cameo Tiara [online], The Practical Gemologist [dostęp 2021-07-07] (ang.).
 69. Sobota z tiarą – The Cameo Tiara [online] [dostęp 2021-07-07].
 70. Wirtualna Polska Media S.A, WP Gwiazdy – pikantne życie gwiazd, plotki i skandale [online], gwiazdy.wp.pl [dostęp 2022-02-20] (pol.).
 71. Crown Princess Victoria makes surprise statement denying ”impending divorce” [online], Royal Central, 19 lutego 2022 [dostęp 2022-02-20] (ang.).
 72. Sweden's Crown Princess Victoria releases rare statement denying divorce rumours [online], Channel [dostęp 2022-02-20] (ang.).
 73. Księżniczka Wiktoria w ciąży [online], TVN24 [dostęp 2021-04-29] (pol.).
 74. Księżniczka Wiktoria jest w ciąży [online], wydarzenia.interia.pl [dostęp 2021-04-29] (pol.).
 75. Szwecja: księżniczka Wiktoria urodziła córeczkę [online], www.tvp.info, 23 lutego 2012 [dostęp 2021-04-29] [zarchiwizowane z adresu 2021-04-29] (pol.).
 76. Nowa księżniczka na świecie! Księżniczka Wiktoria ze Szwecji urodziła córeczkę [online], kobieta.dziennik.pl, 23 lutego 2012 [dostęp 2021-04-29] (pol.).
 77. Szwecja: Księżniczka Wiktoria urodziła córeczkę [online], wydarzenia.interia.pl [dostęp 2021-04-29] (pol.).
 78. Princess Estelle Silvia Ewa Mary, Duchess of Östergötland – watch film from cabinet briefing here – Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-04-29] (ang.).
 79. Victoria jest w ciąży!!! + bankiet na Zamku Królewskim [online] [dostęp 2021-04-29].
 80. Wirtualna Polska Media S.A, Szwedzka księżniczka Wiktoria urodziła syna. Zdradziła też, jak wychowuje córkę, przyszłą królową [online], gwiazdy.wp.pl, 30 grudnia 2016 [dostęp 2021-04-29] (pol.).
 81. Księżniczka Victoria urodziła synka!!! [online] [dostęp 2021-04-29].
 82. Oscar Carl Olof, książę Skanii [online] [dostęp 2021-04-29].
 83. HRH Prince Oscar Carl Olof, Duke of Skåne – Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2021-04-29] (ang.).
 84. Crown Princess Victoria: Godmother of Europe [online], Royal Central, 1 kwietnia 2021 [dostęp 2021-05-18] (ang.).
 85. Royal Hats, Christening of Prince Christian, Ten Years Later [online], Royal Hats, 21 stycznia 2016 [dostęp 2022-02-07] (ang.).
 86. Saad719, Christening of Princess Catharina-Amalia of The Netherlands, 2004 [online], The Royal Watcher, 12 czerwca 2019 [dostęp 2022-02-07] (ang.).
 87. Her Royal Highness Princess Ingrid Alexandra [online], www.kongehuset.no [dostęp 2022-02-07] (norw.).
 88. A look back at Victoria & Daniel’s wedding: bridesmaids and page boys [online], Royal Central, 19 czerwca 2020 [dostęp 2022-03-30] (ang.).
 89. Scott, Wedding of Crown Princess Victoria of Sweden and Daniel Westling [online], Unofficial Royalty, 18 czerwca 2017 [dostęp 2022-03-30] (ang.).
 90. Amalia and Christian among royal kids in spotlight at Victoria and Daniel's wedding [online], HELLO!, 25 marca 2010 [dostęp 2022-03-30] (ang.).
 91. https://www.kungahuset.se/specialwebbsidor/temasidor/prinsessanleonoresdop/dopet/faddrar.4.5c58ab1145278c0bc41e137.html
 92. https://www.kungahuset.se/download/18.44b9de9714527ae8f1d20a24/1402307658949/Dop%208%20juni%202014%20inlaga.pdf
 93. Faddrar – Sveriges Kungahus [online], www.kungahuset.se [dostęp 2022-02-07] (szw.).
 94. Nowe zdjęcie Victorii i Estelle + Victoria ponownie matką chrzestną? [online] [dostęp 2021-05-18].
 95. New poll shows Crown Princess Victoria is most popular royal in Sweden [online], Royal Central, 21 stycznia 2017 [dostęp 2022-03-09] (ang.).
 96. The Swedish monarchy [online], sweden.se, 29 maja 2020 [dostęp 2021-06-07] (ang.).
 97. Happy Birthday, Crown Princess Victoria! – 41 Facts about the Swedish Royal on Her Birthday! [online], Royal Central, 14 lipca 2017 [dostęp 2022-03-09] (ang.).
 98. Ciekawostki – czyli to czego mogłeś nie wiedzie o Szwedzkiej Rodzinie Królewskiej [online] [dostęp 2022-03-20].
 99. Princess Victoria's face confession [online], www.femalefirst.co.uk [dostęp 2023-05-01] (ang.).
 100. Photos: The faces of those who don't recognize faces [online], CNN, 23 maja 2013 [dostęp 2023-05-01] (ang.).
 101. Crown Princess Victoria – a mirror of the Swedish nation | The Art of Living [online], web.archive.org, 14 maja 2017 [dostęp 2023-05-01] [zarchiwizowane z adresu 2017-05-14].
 102. Szwedzka Rodzina Królewska i inne monarchie – Dania [online] [dostęp 2022-03-31].
 103. 5 royal friendships that transcend families – and borders [online], South China Morning Post, 24 stycznia 2022 [dostęp 2022-03-31] (ang.).
 104. Szwedzka Rodzina Królewska i inne monarchie – Norwegia [online] [dostęp 2022-03-31].
 105. a b Crown Princess Victoria to appear as cartoon in Donald Duck magazine [online], Royal Central, 10 lipca 2017 [dostęp 2022-03-09] (ang.).
 106. The crownprincess of Sweden, Victoria, turns 40 in July. And she is celebrated by being on the cover of donald duck magazine (on the left). – Funny [online], 9GAG [dostęp 2022-03-09] (ang.).
 107. a b Crown Princess Victoria presented with Öland Inhabitant of the Year prize [online], Royal Central, 6 lipca 2018 [dostęp 2022-03-09] (ang.).
 108. Crown Princess Victoria of Sweden “sexually harassed” [online], Royal Central, 28 kwietnia 2018 [dostęp 2022-03-09] (ang.).
 109. Księżniczka Victoria była nękana seksualnie? [online] [dostęp 2022-03-30].
 110. Sweden’s king recalls order of chivalry from the man who allegedly sexually harassed Crown Princess Victoria [online], Royal Central, 8 maja 2019 [dostęp 2022-03-09] (ang.).
 111. H.K.H. Kronprinsessan [online], www.kungahuset.se [dostęp 2022-03-31] (szw.).
 112. Arne Järtelius: En Victoria för Sverige. Nationalencyklopedin, 2010-05-26. [dostęp 2011-01-10]. (szw.).
 113. https://www.parlament.gv.at/PAKT/VHG/XXIV/AB/AB_10542/imfname_251156.pdf
 114. https://www.jusbrasil.com.br/diarios/708191/pg-7-secao-1-diario-oficial-da-uniao-dou-de-06-09-2007
 115. Ordensdetaljer. borger.dk. [dostęp 2015-05-27]. (duń.).
 116. Michael Bejke. Heraldikersamling i Hillerød. „Vapenbilden”. 71, s. 12, 2007-09. Svenska Heraldiska Föreningen. ISSN 0349-0602. (szw.). 
 117. https://www.president.ee/en/estonia/decorations/bearers.php?id=18080
 118. https://www.president.ee/en/estonia/decorations/bearers.php?id=15
 119. BOE.es – BOE-A-2021-18859 Real Decreto 1011/2021, de 16 de noviembre, por el que se concede la Gran Cruz de la Orden de Isabel la Católica a Su Alteza Real la Princesa Victoria del Reino de Suecia. [online], www.boe.es [dostęp 2022-02-07].
 120. Princess Estelle takes lead role as King and Queen of Netherlands arrive for State Visit [online], Royal Central, 12 października 2022 [dostęp 2022-11-23] (ang.).
 121. https://web.archive.org/web/20160205212300/http://falkadb.forseti.is/orduskra/fal03.php?term=Victoria&sub=
 122. Tildelinger av ordener og medaljer [online], www.kongehuset.no [dostęp 2022-02-07] (norw.).
 123. [DNF] Fotoarchief Denieuwsfoto [online], www.ppe-agency.com [dostęp 2022-02-07].
 124. PPE Agency [online], www.ppe-agency.com [dostęp 2022-02-07].
 125. Le onorificenze della Repubblica Italiana [online], www.quirinale.it [dostęp 2022-02-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]