Narodowe Obserwatorium Kitt Peak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Widok Obserwatorium Kitt Peak w 1988 roku z kopuły 4-metrowego teleskopu Nicholasa U. Mayalla. Po lewej w oddali widoczny jest teleskop słoneczny McMatha-Pierce’a. Blisko po prawej – kopuła teleskopu Boka (2,3 m) będącego własnością Steward Observatory. Na horyzoncie widoczny jest charakterystyczny ząb góry Baboquivari Peak, która jest – podobnie jak Kitt Peak – świętą górą Indian Tohono O’odham.

Narodowe Obserwatorium Kitt Peak (ang. Kitt Peak National Observatory, KPNO) – obserwatorium astronomiczne, znajdujące się na szczycie góry Kitt Peak w Górach Quilan na Pustyni Sonora w Arizonie w Stanach Zjednoczonych, 88 km na południe od Tucson. Zlokalizowane jest na wysokości 2 096 m n.p.m.

Obserwatorium wchodzi w skład National Optical Astronomy Observatory (NOAO), jednak niektóre tu zlokalizowane instrumenty są własnością innych instytucji. Liczące 26 niezależnych teleskopów obserwatorium jest obecnie największą tego typu instytucją na świecie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Góra Kitt Peak została wybrana na obserwatorium w 1958 roku przez jego późniejszego dyrektora Adena B. Meinela w ramach kontraktu z National Science Foundation. Wydzierżawiono teren od Indian Tohono O’odham (dzierżawa wieczysta powierzchni 2400 akrów, czyli ok. 970 ha, z roczną opłatą w wysokości 10 dolarów za każdy akr)[1].

Początkowo powołano organizację Association of Universities for Research in Astronomy do zarządzania obserwatorium, jednak w 1982 roku Obserwatorium na Kitt Peak stało się częścią nowo powołanego National Optical Astronomy Observatory, wspólnie z 3 innymi ośrodkami obserwacyjnymi.

Współczesne wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Astronomy development on another sacred mountain: Kitt Peak. [dostęp 2011-11-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-17)]. (ang.).
  2. KPNO Telescopes-Instrument Capabilities. [dostęp 2011-11-28]. (ang.).
  3. WIYN 3.5m Observatory. [dostęp 2011-11-28]. (ang.).
  4. SPACEWATCH® Project. [dostęp 2011-11-28]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]