Obserwatorium Paranal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rozmieszczenie teleskopów w Obserwatorium Paranal
Widok na obserwatorium Paranal, w oddali widoczny teleskop VISTA

Obserwatorium Paranalobserwatorium astronomiczne położone w chilijskich Andach na wysokości 2635 m n.p.m. na górze Cerro Paranal, około 130 km na południe od Antofagasty w Chile i 12 km od wybrzeża Pacyfiku. Należy do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Znajdują się tu następujące teleskopy:

  • Very Large Telescope (Bardzo Duży Teleskop, VLT), składający się z czterech teleskopów o średnicy 8,2 m, które mogą pracować indywidualnie lub wspólnie w ramach interferometru VLTI (Very Large Telescope Interferometer); w trybie VLTI wykorzystywane są też cztery ruchome Teleskopy Pomocnicze (Auxiliary Telescopes) o średnicy 1,8 m, stanowiące część Interferometru VLT. Teleskop VLT prowadzi obserwacje w świetle widzialnym i podczerwonym.
  • VISTA (Visible & Infrared Survey Telescope for Astronomy), średnica zwierciadła 4,1 m, służy do przeglądów nieba w świetle widzialnym i podczerwonym.
  • VLT Survey Telescope (VST), średnica zwierciadła 2,6 m, do przeglądów nieba w świetle widzialnym.
Wiązka lasera z obserwatorium

Ciekawostka[edytuj | edytuj kod]

Obserwatorium Paranal można zobaczyć w filmie o Jamesie Bondzie. Tłem dla niektórych scen „007 Quantum of Solace” była Residencia. To wyjątkowa konstrukcja wybudowana jako hotel dla astronomów pracujących w ekstremalnych warunkach panujących na dużej wysokości[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krzysztof Czart: Europejskie Obserwatorium Południowe ESO.. Poznań: Oxford Educational Sp. z o.o., 2010, s. 16-19, seria: Kosmos. Tajemnice Wszechświata. Encyklopedia Astronomii i Astronautyki.. ISBN 978-83-252-1354-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]